Kredi Kullanmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Herkes kredi çekme başvurusunda bulunabilir. Kredi başvurusunun onaylanabilmesi ve kredi kullanabilmek için bazı şartlar bulunur.
Kredi Kullanmanın Şartları Nelerdir?

En cazip bankayı anında bulun!

Herkes kredi çekme başvurusunda bulunabilir. Kredi kullanabilmek için gerekli olan şartlar şunlardır.

  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • Yeterli kredi notuna sahip olmak
  • Yeterli gelire sahip olmak ve bu geliri belgeleyebilmek
  • İpotek verilecekse eş rızasının yazılı olarak bankaya verilmesi
  • Banka isterse kefil olacak bir kişinin bulunması

18 Yaşını Doldurmuş Olmak

Kredi kullanabilmek için en önemli şartlardan bir tanesi reşit olmaktır. 18 yaşından küçük kişilerin kredi kullanması mümkün değildir. 18 yaşından küçüklerin kredi başvurusunda bulunması da olanaksızdır.

Yeterli Kredi Notuna Sahip Olmak

Kredi notu, kişinin daha önceki banka deneyimlerine göre belirlenen bir puandır. Kredi notu 0 ile 1900 arasında skalaya sahiptir. Kredi notu 1100’den düşük olan kişilerin kredi kullanabilmesi daha zordur. Tüm finansal kuruluşlardan kolay ve hızlı bir şekilde kredi kullanabilmek için yeterli ve kabul edilebilir bir seviyede kredi notuna sahip olmak gerekir.

Yeterli Bir Gelire Sahip Olmak ve Bu Geliri Belgeleyebilmek

Kredi kullanabilmek için gerekli olan şartlardan bir tanesi de belgelenebilir gelire sahip olmaktır. Belgelenebilir gelire sahip olmayan kişilerin kredi başvuruları olumsuz sonuçlanır veya çok düşük limitle başka şartlara bağlı (ipotek, teminat, kefil vb.) kredi verilir. Kredi kullanımında en önemli faktörlerin başında belgelenebilir gelire sahip olmak gelir.

Yeterli Bir Süre Sigortalı Olarak Çalışmış Olmak

Kredi kullanabilmek için yeterli bir süre sabit bir işte çalışmış olmak gerekir. Bu süre bankadan bankaya değişmekle birlikte genellikle kredi başvurusunda bulunan kişinin en az 3 ay boyunca sabit bir yerde çalışıyor olması ve maaşını düzenli olarak alması beklenir. Kendi işini yöneten kişiler içinse bu işi en az üç aydır sürdürüyor olması beklenir.

İpotek Verilecekse Eş Rızasının Yazılı Olarak Bankaya Verilmesi

Bazı kredi türleri ipotek karşılığında verilir. Bu tip durumlarda evli olan kişilerden eşinin rızasının alınması beklenir. Eş rızası alınmadan gösterilen ipoteğin banka tarafından kabul edilmesi zordur.

Banka İsterse Kefil Olacak Bir Kişinin Bulunması

Bazı durumlarda verilecek olan krediye karşılık olarak banka, bir kefil gösterilmesini talep edebilir. Bu kefil, kredi borcunun ödenmemesi halinde kredi borcuna ortak olmuş olur. Kefil istenen durumlarda kefil gösterilemezse kredi başvurusu olumsuz sonuçlanabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

26 Ağustos 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 2 Şubat 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi