Yasal Takip Nedir?

Yasal takip, 90 gün boyunca ödenmeyen borçlar sonucunda başlatılan yasal işlemlerin ve borçlu kişinin takip altına alınmasıdır.
Yasal Takip Nedir, Kredi Borcu Yasal Takip Süreci Nasıldır?
Popüler Banka Kampanyaları
Populer reklam widget sıra 1
Populer reklam widget sıra 2
Populer reklam widget sıra 3
Populer reklam widget sıra 4

Yasal takip, alınan kredi borçlarının ödenmemesi sonucunda başlatılır ve başladığında borçlu kişinin adresine ihtarname yollanarak borçlarını belirli bir süreye kadar ödemesi istenir. Her türlü borç için yasal takip başlatılabilir.

Yasal Takip İhtarname Nedir?

Yasal takip kapsamında borçlu kişiye ihtarname gönderilir. İhtarname, hukuksal boyut kazanmış olan borcun ödenmemesi ile ilgili olarak borçlu kişiye yasalar ve sözleşmelerden doğan hakların hatırlatılmasıdır. Bu yasal haklar ve sonuçları, borçlu kişiye ihtarname yolu ile hatırlatılarak borcun ödenmemesi halinde yapılacak işlemler ifade edilir.

Yasal Takip Süreci Nedir?

Yasal takip süreci, alacaklı tarafın alacaklarını tahsil edememesi halinde borçlu tarafa karşı başlattığı yasal bir işlemdir. Yasal takip sürecinin amacı, borçlu taraftan alacakların temin edilmesidir. Alacaklı taraf, ödenmeyen borçlar için icra takibi başlatarak alacağını yasal yollarla tahsil edebilir.

Yasal Takip Süreci Ne Zaman Başlar?

Yasal takip süreci başlatabilmek için belirli bir süre alacakların tahsil edilememiş olması gerekir. Borç vadesi gelmiş olmasına rağmen borçlu taraf üst üste 2 ay boyunca ödeme yapmazsa borçlu tarafın ödemesini yapması için 30 günlük bir ek süre daha tanınır. Bu süre sonunda da borç ödenmezse yasal takip süreci başlatılabilir. Dolayısıyla yasal takip süreci 90 gün boyunca borç ödenmediği takdirde başlar.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

17 Ağustos 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 27 Aralık 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi