Rotatif Kredi Nedir?

Rotatif kredi adı olarak da adlandırılan borçlu cari hesap kredisi, işletmeler tarafından acil nakit ihtiyacı olduğu durumlarda, bu ihtiyaçların giderilebilmesi için bankalarca verilen bir kredidir.
Rotatif Kredi Nedir? Nasıl Başvuru Yapılır? | encazip

En cazip bankayı anında bulun!

Rotatif kredinin beklenenden önce kapatılması ya da beklenenden daha uzun vadeye taşınması mümkündür. Genel olarak kurumsal ve ticari müşteriler için bankanın sunduğu bir kredi türüdür. Rotatif kredilerde bireysel başvurular bulunmamaktadır. Kısa vadeli ve acil kredi kullanımları için uygulanan rotatif kredi, çok fazla evrak istenmeden bankanın güven veren müşterilerine sunduğu bir üründür.

Rotatif Kredi Nasıl Hesaplanır?

Dönen bir kredinin amaçlandığı gibi kullanılması için, nasıl çalıştığının, özellikle faizin nasıl hesaplandığının bilinmesi gerekir. İtfa edilen bir kredinin aksine, faiz yalnızca anapara bakiyesinin kullanılan kısmına göre hesaplanır. Dönen bir kredinin faiz oranı değişkendir. Faiz ödemeleri 3 aylık dönemler halinde ödenir (Mart/Haziran/Eylül/Aralık). Rotatif kredi faiz hesaplamasında tutardan orana hesaplama formülü aşağıdaki gibidir.

Rotatif Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Rotatif kredi başvurusu banka şubelerine gidilerek ya da bankaların müşteri temsilcisine bağlanarak yapılır. Bunun yanı sıra bankaların resmi sitelerine ve mobil bankacılığa başvuru yapılabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

18 Nisan 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 2 Şubat 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi