Reeskont Kredisi Nedir?

Reeskont kredisi, ihracatçılara ve döviz kazandırıcı hizmet ve faaliyetlerde bulunan firmalara Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) kaynağından kullandırılan uygun maliyetli, ihracat taahhütlü kredi işlemleridir.

Reeskont Kredisi Nedir? | encazip
19 Nisan 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 2 Şubat 2024

En cazip bankayı anında bulun!

Kredilerin geri ödemesi döviz üzerinden gerçekleştiği için Merkez Bankasının döviz rezervlerine katkı sağlanır. Faiz tutarı, kullandırım bedelinden iskonto edilir. Kalan tutar Türk lirası olarak firma hesabına aktarılır. Kredi geri ödemesi vade gününde, tek seferde ve kullandırım para birimi üzerinden yapılır. Son yapılan düzenlemeyle firmalar ihracat bedellerinin %30'unu bir bankaya satmak zorundadır. Firmalar ayrıca satışını yaptığı dövizi 1 ay süreyle geri satın almamayı da taahhüt etmiş olur.

Reeskont Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Reeskont faiz oranını belirleyen yetkili merci TCMB'dir. Reeskont oranı, varlığın nakde dönüştürülmesi esnasında uygulanan ve senette veya vadeli çekte faiz oranının belirtilmediği takdirde uygulanan orana denir. Reeskont oranı avans faiz oranıyla genelde aynı olup iskonto faiz oranından ise yüksektir. Reeskont oranı ise normal değer, gün sayısı ve faiz sayısıyla çarpılması sonucunda bulduğumuz değeri, faiz oranının gün sayısıyla çarpılması ve 36.000 toplanmasıyla bulunan değere bölünmesiyle reeskont oranını bulunur. Reeskont Kredi formülü aşağıdaki gibidir.

Reeskont Kredisi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Reeskont kredisi başvurusu, tercih edilen bankaların şubeleri üzerinden yapılabilir. Reeskont kredisi için gerekli evraklar şunlardır.

  • Kimlik kartı ya da pasaport
  • Gelir belgesi
  • Kredi Talep Formu
  • Banka avalini taşıyan bono veya Devredilebilir Kesin Teminat Mektubu* ile birlikte aval taşımayan bono
  • İlk kez başvuruda bulunacak firmalar için bu belgelerin yanı sıra firma mali analizi ve istihbarat çalışması için talep edilen bilgi ve belgeler

Sıkça Sorulan Sorular

Reeskont Kredisine Nasıl Başvuru Yapılır?

Reeskont Kredisine Kimler Başvurabilir?

Reeskont Nedir?

Reeskont Faizi Nedir?

Reeskont Oranı Nedir?

Reeskont Avans Faizi Nedir?

Kaynaklar:

İlgili İçerikler