Reeskont Kredisi Nedir?

Reeskont Kredisi Nedir?

Reeskont kredisi, ihracatçılara ve döviz kazandırıcı hizmet ve faaliyetlerde bulunan firmalara Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) kaynağından kullandırılan uygun maliyetli, ihracat taahhütlü kredi işlemleridir.

Kredilerin geri ödemesi döviz üzerinden gerçekleştiği için Merkez Bankasının döviz rezervlerine katkı sağlanır. Faiz tutarı, kullandırım bedelinden iskonto edilir. Kalan tutar Türk lirası olarak firma hesabına aktarılır. Kredi geri ödemesi vade gününde, tek seferde ve kullandırım para birimi üzerinden yapılır. Son yapılan düzenlemeyle firmalar ihracat bedellerinin %30'unu bir bankaya satmak zorundadır. Firmalar ayrıca satışını yaptığı dövizi 1 ay süreyle geri satın almamayı da taahhüt etmiş olur.

Reeskont Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Reeskont faiz oranını belirleyen yetkili merci TCMB'dir. Reeskont oranı, varlığın nakde dönüştürülmesi esnasında uygulanan ve senette veya vadeli çekte faiz oranının belirtilmediği takdirde uygulanan orana denir. Reeskont oranı avans faiz oranıyla genelde aynı olup iskonto faiz oranından ise yüksektir. Reeskont oranı ise normal değer, gün sayısı ve faiz sayısıyla çarpılması sonucunda bulduğumuz değeri, faiz oranının gün sayısıyla çarpılması ve 36.000 toplanmasıyla bulunan değere bölünmesiyle reeskont oranını bulunur. Reeskont Kredi formülü aşağıdaki gibidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Reeskont Kredisine Nasıl Başvuru Yapılır?

Reeskont Kredisine Kimler Başvurabilir?

Reeskont Kredisi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Reeskont ve Avans Nedir?