Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notu, kişinin tüm finansal kuruluşlar ile ilişkisini gösteren bir veridir. Özellikle kredili ürün talebinde bulunan kişilerin taleplerinin değerlendirilmesinde kredi notu kritik önem taşır. Kredi almadan önce kredi notunu öğrenmek, kredinin onaylanıp onaylanmayacağını anlamak açısından önemlidir.
Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? Kredi Notu Sorgulama

En cazip bankayı anında bulun!

Kredi notu, kişiler finansal kuruluşlarla olan ilişkisi sonucunda ortaya çıkan ve kişinin kredi geri ödeme performansını gösteren bir veridir. Kredi notu, 9 büyük bankanın ortak olarak kurdukları Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından işletilen Findeks üzerinden öğrenilir. Kredi notu, kişinin daha önce gerçekleştirmiş olduğu finansal eylemlere göre belirlenir. 0 ile 1900 arasında bir puan olan kredi notu ne kadar yüksek olursa, kişinin kredili ürün taleplerinin olumlu sonuçlanma ihtimali o kadar yükselir.

Findeks Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından işletilen Findeks, tüketicilerin finansal geçmişlerini belirli ağırlıklara göre hesaplayan kredi notudur. Kredi notu hesaplanırken ödeme alışkanlıkları, kredili ürün kullanım sıklığı gibi unsurlar dikkate alınır. Findeks kredi notuna, Findeks tarafından sunulan çeşitli ürünlerle ulaşılabilir. Findeks kredi notunun öğrenilebileceği bireysel ürünler ve fiyatları aşağıdaki gibidir.

  • Findeks Kredi Notu: 9,5 TL + KDV
  • Findeks Risk Raporu: 17,5 TL + KDV
  • Findeks Not Danışmanım: 175 TL + KDV
  • Findeks Uyarı Hizmeti: 135 TL + KDV
  • Findeks Takipçi Hizmeti: 295 TL + KDV

Findeks ürünlerine ek olarak SMS vasıtasıyla ya da bankaların dijital bankacılık kanallarından kredi notu öğrenilebilir.

Findeks Risk Raporu ile Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Findeks risk raporu kişilerin tüm bankalardaki kredili ürünlerinin borç ve limit bilgilerini içeren detaylı kredi notu raporudur. Findeks internet sitesi üzerinden 17,5 TL'ye (KDV dahil 21TL) satın alınabilen Findeks risk raporu, kredi notuna ilave olarak tüm bankalardaki kredi kullanım detaylarını içeren rapordur. Bu rapor, Findeks'in internet sitesi üzerinden satın alınabilir. Findeks risk raporu ile kredi notu öğrenmek için izlenmesi gereken adımlar aşağıdaki gibi sıralanabilir.

  1. Findeks internet sitesine girilir.
  2. Ürünler bölümünden “Findeks Risk Raporu” seçilir.
  3. sayfada Findeks risk raporunun içeriği hakkında bilgiler ve satın alma şartları bulunur.
  4. “Satın al” seçeneğine basılarak ödeme sayfasına gidilir.
  5. Ödemenin tamamlanmasından sonra pdf formatında Findeks risk raporu kullanıcıya iletilir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

11 Kasım 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 7 Mayıs 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi