Refinansman Nedir?

Refinansman, kelime anlamı itibarıyla yeniden finansman yapmak anlamına gelir. Refinansman, halihazırdaki bir borcun yeni bir vade süresi ve yeni bir faiz oranıyla takas edilmesini ifade eder.
Refinansman Nedir? Nasıl Yapılır? | encazip

En cazip bankayı anında bulun!

Refinansman, kelime anlamı itibarıyla yeniden finansman yapmak anlamına gelir. Refinansman, halihazırdaki bir borcun yeni bir vade süresi ve yeni bir faiz oranıyla takas edilmesini ifade eder. Refinansman sayesinde kullanılmış bir kredi, daha iyi kredi şartlarıyla kapatılarak yeni kredi şartlarından yararlanılabilir. Refinansman, özellikle vade ve faiz oranlarındaki ani değişim dönemlerinde bir fırsat olarak yakalanabilir ve kullanılabilir.

Refinansman Nasıl Yapılır?

Refinansman yapabilmek için öncelikle halihazırda bir borç bulunması gerekir. Bu borcun belirli bir faiz oranı ve vade süresi vardır. Örneğin 100.000TL tutarında %2 faiz oranına sahip 12 ay vadeli kredi borcu bulunan birisi refinansman yaparak bu borcunu hemen kapatabilir. Refinansman yapmaktaki amaç avantajdan faydalanmaktır. Aynı veya başka bir finansal kuruluş tarafından 100 bin TL tutarında ancak %2 faiz oranından düşük veya 12 ay vade süresinden uzun bir kredi imkanı yakalandığı takdirde refinansman yapmak avantaja dönüşür. Bu sayede yeni kredi alınarak eski kredi hemen kapatılır. Yeni kredinin ödemesi ise daha iyi şartlar altında gerçekleşir.

Neden Refinansman Yapılır?

Refinansman temelde iki sebeple yapılır. Bunlardan birincisi ödenmekte zorlanılan bir borcu, daha iyi kredi şartları altında ödemektir. Faiz oranı aynı olsa bile refinansman sayesinde ekstra vade kazanılacağından refinansman avantajlı hale gelir. Refinansmanın yapılma nedenlerinden bir diğeri ise kredi faizlerinin ani bir şekilde düşmesi veya bankaların aynı faiz oranıyla daha uzun vadede ödeme imkanı sunmasıdır. Bu tip durumlarda refinansman yapılarak eski borç hemen kapatılır ve yeni borç daha iyi şartlar altında ödenir.

Refinansman Yapılırken Nelere Dikkat Etmeli?

Refinansman yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıdaki gibi sıralanabilir.

  • İlk borcun faiz oranı ile ikinci borcun faiz oranına dikkat edilmelidir. İkinci borcun faiz oranının daha düşük olmasına veya en kötü ihtimalle aynı olmasına dikkat edilmelidir.
  • İlk borcun vade süresi ile ikinci borcun vade süresine dikkat edilmelidir.
  • İlk borcun toplam geri ödeme tutarı ile ikinci borcun toplam geri ödeme tutarına dikkat edilmelidir.
  • İlk borcun erken kapatılması sonucunda elde edilecek avantaj iyi hesaplanmalıdır.
  • Refinansmanın zarar değil yarar sağladığından emin olunmalıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

7 Kasım 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 7 Kasım 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi