Refinansman Nedir?

Refinansman Nedir?

Refinansman, kelime anlamı itibarıyla yeniden finansman yapmak anlamına gelir. Refinansman, halihazırdaki bir borcun yeni bir vade süresi ve yeni bir faiz oranıyla takas edilmesini ifade eder.

Refinansman, kelime anlamı itibarıyla yeniden finansman yapmak anlamına gelir. Refinansman, halihazırdaki bir borcun yeni bir vade süresi ve yeni bir faiz oranıyla takas edilmesini ifade eder. Refinansman sayesinde kullanılmış bir kredi, daha iyi kredi şartlarıyla kapatılarak yeni kredi şartlarından yararlanılabilir. Refinansman, özellikle vade ve faiz oranlarındaki ani değişim dönemlerinde bir fırsat olarak yakalanabilir ve kullanılabilir.

Refinansman Nasıl Yapılır?

Refinansman yapabilmek için öncelikle halihazırda bir borç bulunması gerekir. Bu borcun belirli bir faiz oranı ve vade süresi vardır. Örneğin 100.000TL tutarında %2 faiz oranına sahip 12 ay vadeli kredi borcu bulunan birisi refinansman yaparak bu borcunu hemen kapatabilir. Refinansman yapmaktaki amaç avantajdan faydalanmaktır. Aynı veya başka bir finansal kuruluş tarafından 100 bin TL tutarında ancak %2 faiz oranından düşük veya 12 ay vade süresinden uzun bir kredi imkanı yakalandığı takdirde refinansman yapmak avantaja dönüşür. Bu sayede yeni kredi alınarak eski kredi hemen kapatılır. Yeni kredinin ödemesi ise daha iyi şartlar altında gerçekleşir.

Sıkça Sorulan Sorular

Neden Refinansman Yapılır?

Refinansman Hesaplama Nasıl Yapılır?

Ne Zaman Refinansman Yapmak Avantajlıdır?

Hangi Kredi Türleri için Refinansman Yapılabilir?

Refinansman Yapılırken Nelere Dikkat Etmeli?

Refinansman Faiz Ne Demek?

Refinansman Avantajları Nelerdir?

Refinansman ile Kredi Yapılandırma Farkı Nedir?