Bileşik Faiz Nedir?

Bileşik faiz, faize yatırılan bir paranın vade sonunda faiz getirisiyle birlikte hesaba aktarılması, hesaba yatırılan faiz tutarı ve anapara üzerinden ise yeni faiz hesaplamasının yapılmasıdır.

Bileşik Faiz Hesaplama 2024

En cazip bankayı anında bulun!

Bileşik faiz ile ilk vadenin ardından faizden de faiz getirisi elde edilmeye başlanır. Bileşik faiz hesaplama yapılırken anapara sabit kalmaz. Her yeni dönemle birlikte anapara değişir ve artar. Anaparanın artmasıyla birlikte bir sonraki vadede bileşik getiri de artar.

Bileşik Faiz Nasıl Hesaplanır?

Bileşik faiz, her yeni vade için farklı anapara tutarı üzerinden hesaplanır. Bileşik faiz örnekleri ve hesaplama formülü aşağıda verildiği gibidir.

1000TL anaparanın bulunduğu bir örnekte yıllık faizin %24, dönem sayısının ise 4 yolduğu varsayılsın. Hesaplama, aşağıdaki şekilde yapılır.

Bileşik Faiz = 1000TL x (1+24/4)4 – 1000 = 262,5TL bulunur.

Bileşik Faiz Nasıl Çalışır?

Bileşik faizde ilk dönem için hesaplanan faiz oranı, bir sonraki dönem için anaparaya eklenir. Bir sonraki dönem faiz hesaplaması, anapara ve önceki dönemin faiz getirisi üzerinden gerçekleştirilir. Vade uzadıkça faizin yıllık getiri oranı da artar. Faiz getiri oranının artması aşağıdaki örnekle açıklanabilir.

  • İlk ayın faiz getirisi, anapara üzerinden hesaplanır.
  • İkinci ay faiz getirisi, anapara ve bir önceki ay faiz getirisi üzerinden hesaplanır.
  • Üçüncü ay faiz getirisi ise anapara ve ilk iki ayın faiz getirisi toplanarak hesaplanır. Böylelikle ilk ay örneğin yalnızca 1000TL üzerinden hesaplama yapılıyorken, ikinci ay 1100TL üzerinden hesaplama yapılır. Hesaplamaya dahil edilen anaparanın artması, faiz getirisinin ve getiri oranının artmasını sağlar.

Bileşik Faiz ile Diğer Faiz Oranları Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bileşik getiri hesaplama ile diğer faiz oranları arasındaki en temel fark, hesaplama yöntemidir. Bileşik faiz hesaplama formülü, bir önceki vadeden elde edilen faiz getirisini de kapsar. Mevduat faizi oranları ise sabit bir anapara üzerinden hesaplanır. Örneğin 1.000TL’lik bir örnekte faiz getirisi 100TL olsun. Bir sonraki vade için aylık bileşik faiz hesaplama yapılırken 1.000TL’ye 100TL’lik faiz getirisi de eklenir. Bileşik faizle faizden faiz kazanılması sağlanır.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

6 Eylül 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 22 Kasım 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi