Elektronik Fon Transferi (EFT) Nedir?

Daha yaygın olarak kısaltılmış hali olan EFT adıyla bilinen Elektronik Fon Transferi, iki farklı banka arasında Türk Lirası aktarımı yapmayı sağlayan bir sistemdir.
Elektronik Fon Transferi (EFT) Nedir?

En cazip bankayı anında bulun!

EFT sistemi Türkiye’de 1 Nisan 1992 yılından bu yana kullanılır. EFT günümüzde mobil ve internet bankacılık kanallarının da gelişmesiyle birlikte en çok kullanılan bankacılık sistemlerinden biri halini almıştır.

EFT Ne İşe Yarar?

EFT bir banka hesabından başka bir bankada bulunan hesaba para gönderilmesini sağlar. EFT sayesinde EFT için belirlenen saat diliminde gerçekleştirilen para gönderme işlemi, saniyeler içerisinde tamamlanır. Günümüzde hızlı EFT (fast) adı verilen bir sistemle 7/24 EFT yapabilmek mümkündür.

EFT Nasıl Yapılır?

EFT işlemi banka şubesinden, ATM’den, internet bankacılığından ve mobil bankacılık üzerinden yapılabilir. EFT yapmak için en çok kullanılan yöntem mobil bankacılıktır. EFT yapmak isteyen kişi, hesabının bulunduğu mobil uygulama üzerinden hesabına giriş yaparak “başka hesaba para gönder” bölümünü seçer. Daha sonra EFT yapılacak olan hesabın IBAN numarası ile hesap sahibinin adı ve soyadını ilgili hanelere yazar. Son olarak gönderilecek tutarı da yazdıktan sonra işlemi onaylayarak EFT’yi gerçekleştirmiş olur.

EFT Saatleri Nedir?

EFT saatleri sabah 08:00 ile akşam 17:00 arasıdır. Bu saatler yalnızca hafta içi ve çalışma günlerinde geçerlidir. Resmi tatiller veya hafta sonları için geçerli değildir. Yarım gün mesai yapılan zamanlarda EFT işlemi 08:30 ile 11:45 saatleri arasında yapılabilir. Günümüzde hızlı EFT (fast) adı verilen bir sistemle bazı bankalar 7 gün 24 saat internet veya mobil bankacılık yoluyla cüzi bir ücret karşılığı EFT yapabilme olanağı sunar.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

19 Eylül 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 13 Aralık 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi