Bankaya Gitmeden Bankada Hesap Açma 2024

Banka hesabı açmak için bankaya gitmeye gerek olmadan, online banka hesabı açmak bankaların uzaktan müşteri edinimi kanalları kullanılır.

Bankaların Müşterisi Ol

Teklifleri Görüntüle

En cazip bankayı anında bulun!

Bankada hesap açmak için bankanın şubesine gitmek zorunlu değildir ve bankaların dijital kanalları üzerinden online müşteri edinimi sayesinde bankaya gitmeden online banka hesabı açılabilir. Bankaya gitmeden internetten banka hesabı açmak için kameralı bir cep telefonu ile müşteri temsilcisi ile görüşmek ve NFC özellikli cep telefonu üzerinden yeni tip çipli kimlik kartını okutmak gerekir. Bazı bankalar kimlik doğrulaması için yeni açılan hesaba, farklı bir bankada bulunan mevcut bir banka hesabından sembolik olarak 1 TL gönderilmesini talep eder. Online banka hesabı açma işlemli genellikle bireysel bankacılık müşterileri için mümkündür.

Bankaya Gitmeden Banka Hesabı Açılabilecek Bankalar (Mayıs 2024)

Bankaya gitmeden bankada hesap açma işlemine uzaktan müşteri edinimi adı verilir. Bankaya gitmeden online banka hesabı açmak için bazı teknolojik enstrümanlardan faydalanılır. Bankaya gitmeden bankada hesap açmak için öncelikle görüntülü görüşmeye imkan sağlayan bir cep telefonuna sahip olmak gerekir. Hesap açma ya da müşteri olma başvurusunda bulunulan bankanın temsilcisi ile görüntülü görüşme yapılır ve NFC (Yakın Alan İletişimi) özellikli cep telefonundan bankanın mobil uygulaması kullanılarak yeni tip çipli Türkiye Cumhuriyeti kimliği doğrulanır. Bu özelliğin olmadığı durumlarda ise bankanın bir temsilcisi müşteriyi adresinde ziyaret ederek ıslak imzalı belge sürecini tamamlar.

Bankaya gitmeden en kolay banka hesabı açılabilecek bankalar aşağıda listelenmiştir.

Bankaya Gitmeden Hesap Açılır mı?

Bankaya gitmeden banka hesabı açılabilir. Bankaya gitmeden hesap açmak için uzaktan müşteri edinimi (digital onboarding) süreci kullanılmalıdır. Hemen hemen her banka bu sistemi kullanarak bankaya gitmeden hesap açılmasına imkan tanır. Bu yöntemle bankanın müşterisi olunmasa dahi bankaya gitmeden kolayca hesap açılabilir.

Uzaktan Müşteri Edinimi (DOB) Nedir?

Online müşteri edinimi (DOB), banka şubesine gitmeden dijital kanallar üzerinden bankaların müşterisi olma ve online olara bankada hesap açmaya olanak sağlayan sistemdir. Uzaktan müşteri edinimi (DOB) ile banka şubesine gitmeden mobil uygulama üzerinden kimlik belgesi ibrazı ve müşteri temsilcisi ile uzaktan yapılan görüntülü görüşme ile tamamlanır. Bu aşamadan sonra online banka hesabı açma işlemi yapılır. İnternetten müşteri edinimi DOB olarak adlandırılır. DOB, tam Türkçe karşılığı "dijital katılım" olan "digital onboarding" kelimesinin kısaltılmışıdır.

Online Banka Hesabı Açmanın Şartları Nelerdir?

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

5 Aralık 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 7 Kasım 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi