Havale İşlemi Nedir?

Havale, bir banka hesabı üzerinden aynı bankanın yurt içi veya yurt dışındaki bir banka hesabına para gönderilmesi işlemine verilen isimdir.
Havale Nedir? Havale Ücreti | encazip

En cazip bankayı anında bulun!

Havale, bir banka hesabı üzerinden aynı bankanın yurt içi veya yurt dışındaki bir hesabına para gönderilmesi işlemine verilen isimdir. Bankalar aracılığıyla yapılan havale işlemleri banka havalesi olarak adlandırılırken, PTT üzerinden yapılan havaleler ise PTT havalesi olarak adlandırılır.

Havale İşlemi Ne İşe Yarar?

Havale işleminin en önemli özelliği paranın hızlı bir şekilde, başka bir yere, güvenle transfer edilebilmesini sağlamasıdır. Aynı şehirdeki başka bir banka şubesine, ülke genelindeki herhangi banka şubesine ve yurt dışındaki herhangi bir banka şubesine kolaylıkla havale yapılabilir. Havale işlemi sayesinde para saniyeler içerisinde diğer şubedeki hesaba geçer. Bu sayede uzaktaki birisine para gönderim işlemi kolay bir şekilde halledilebilir.

Havale İşlemi Nasıl Yapılır?

Havale yapmak için doğrudan banka şubesine gidilebileceği gibi internet bankacılığı ve mobil bankacılık aracılığıyla da havale yapılabilir. Pek çok banka ATM üzerinden havale yapmayı da destekler. Havale işlemi için günümüzde en çok kullanılan yol ise mobil bankacılıktır.

Havale İşlemi için Ne Gerekir?

Havale işlemini gerçekleştirebilmek için gerekli olan şeyler şunlardır.

  • Havale yapılacak kişiye ait 26 haneli IBAN numarası veya şube ve banka hesap numarası
  • Para veya banka hesabı içerisinde bulunan bakiye
  • Mobil veya internet bankacılığı ile havale yapılacaksa havaleyi yapacak olan kişinin banka hesabı olması ve bu hesap içerisinde para bulunması gerekir. Kendine ait banka hesabı olmayan kişiler nakit para ile havale yapmak için banka şubesine gitmelidir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

5 Ekim 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 7 Kasım 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi