KYK Kredisi Nasıl Yapılandırılır?

KYK Kredisi Yapılandırma Nedir?

KYK kredisi yapılandırma, mevcut KYK kredi borcunun kapatılarak yeni bir faiz oranı ve vade sayısıyla kalan borç tutarı kadar yeniden borçlanma yapılmasıdır.

KYK kredisi yapılandırma, mevcut KYK kredi borcunun kapatılarak yeni bir faiz oranı ve vade sayısıyla kalan borç tutarı kadar yeniden borçlanma yapılmasıdır. KYK kredisi yapılandırma işleminin amacı, borçlunun borcunu daha kolay ödeyebilmesine olanak sağlamaktır. Yapılandırma işlemiyle beraber, ödemelerin aylık tutarlarında azalma meydana gelerek ödemenin daha kolay yapılması sağlanır.

KYK Kredisi Yapılandırma Nasıl Yapılır?

KYK, Kredi Yurtlar Kurumu tarafından öğrencilere verilen bir kredi türüdür. KYK kredisi, öğrenim hayatının sona ermesinden 2 yıl sonra geri ödemesi başlayan bir kredidir. Üstelik mezun olan öğrencinin iş bulamaması halinde geri ödemenin ertelenmesi gibi avantajlara da sahiptir. KYK kredisini geri ödemekte zorlanan kişiler, yapılandırma yoluna başvurarak gecikme faizlerinin durmasını ve daha uygun bir ödeme planı çıkmasını sağlayabilir. KYK kredisi, Gelir İdaresi Başkanlığının (GİB) interaktif internet sayfası üzerinden yapılacak başvuruyla hızlı ve kolay bir şekilde yapılandırılabilir. İnteraktif Vergi Dairesine ivd.gib.gov.tr adresine gidildikten sonra, sisteme e-devlet şifresiyle birlikte giriş yapılabilir. İnteraktif vergi dairesine giriş yapıldıktan sonra, mevcut kredi ve borçlar sorgulanarak kredi yapılandırma başvurusu gerçekleştirilebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

KYK Kredisi Yapılandırma Hesaplaması Nasıl Yapılır?

KYK Kredisi Yapılandırma Şartları Nelerdir?

KYK Kredisi Borcunu Yapılandırmak Kredi Notunu Düşürür mü?

KYK Kredisi Yapılandırması Kaç Defa Yapılır?

KYK Kredisi Yapılandırmada Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yapılandırılmış KYK Kredisi Nereye Ödenir?