KYK Kredisi Yapılandırma Nedir?

KYK kredisi yapılandırma, mevcut KYK kredi borcunun kapatılarak yeni bir faiz oranı ve vade sayısıyla kalan borç tutarı kadar yeniden borçlanma yapılmasıdır.
KYK Kredisi Nasıl Yapılandırılır?

En cazip bankayı anında bulun!

KYK kredisi yapılandırma, mevcut KYK kredi borcunun kapatılarak yeni bir faiz oranı ve vade sayısıyla kalan borç tutarı kadar yeniden borçlanma yapılmasıdır. KYK kredisi yapılandırma işleminin amacı, borçlunun borcunu daha kolay ödeyebilmesine olanak sağlamaktır. Yapılandırma işlemiyle beraber, ödemelerin aylık tutarlarında azalma meydana gelerek ödemenin daha kolay yapılması sağlanır.

KYK Kredisi Yapılandırma Nasıl Yapılır?

KYK, Kredi Yurtlar Kurumu tarafından öğrencilere verilen bir kredi türüdür. KYK kredisi, öğrenim hayatının sona ermesinden 2 yıl sonra geri ödemesi başlayan bir kredidir. Üstelik mezun olan öğrencinin iş bulamaması halinde geri ödemenin ertelenmesi gibi avantajlara da sahiptir. KYK kredisini geri ödemekte zorlanan kişiler, yapılandırma yoluna başvurarak gecikme faizlerinin durmasını ve daha uygun bir ödeme planı çıkmasını sağlayabilir. KYK kredisi, Gelir İdaresi Başkanlığının (GİB) interaktif internet sayfası üzerinden yapılacak başvuruyla hızlı ve kolay bir şekilde yapılandırılabilir. İnteraktif Vergi Dairesine ivd.gib.gov.tr adresine gidildikten sonra, sisteme e-devlet şifresiyle birlikte giriş yapılabilir. İnteraktif vergi dairesine giriş yapıldıktan sonra, mevcut kredi ve borçlar sorgulanarak kredi yapılandırma başvurusu gerçekleştirilebilir.

KYK Kredisi Yapılandırma Şartları Nelerdir?

KYK kredisi yapılandırma işlemi için ekstra şartlar bulunmaz. KYK kredisine sahip olan herkes borçlarını ödemekte zorlandığı takdirde KYK kredisi yapılandırması için başvuru yapabilir. KYK yapılandırma başvuruları, her yıl yapılandırma için belirlenen zaman aralığında gerçekleştirilir. Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü resmi sitesi üzerinden başvuru tarihleri her yıl için açıklanır. KYK kredisi yapılandırma şartları aşağıdaki gibi sıralanabilir.

  • KYK kredisi sahibi olmak
  • KYK kredi yapılandırma süresi içerisinde başvuru yapmak

KYK Kredisi Yapılandırması Kaç Defa Yapılır?

KYK kredisi, öğrenim görmekte olan öğrencilere verilen bir kredi türüdür. KYK kredisi yapılandırmasının herhangi bir sınırı yoktur. Aynı KYK kredisi, bir defadan daha fazla yapılandırılabilir. KYK kredisini birden fazla kez yapılandırmak için KYK yapılandırma dönemlerinde başvuru yapmak yeterlidir. KYK kredisi yapılandırma işleminin amacı; ödeme yapmakta zorlanan kredi sahiplerinin, ödemelerini daha kolay yapabilmesini sağlamaktır. Yapılandırma işleminin ardından, önceki ödeme planı iptal olarak en son yapılandırma üzerinden belirlenen ödeme planı işleme alınır.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

23 Kasım 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 7 Kasım 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi