Kredi Kartı Puanı Siliniyor mu?

Bankalar müşterilerine kampanya bazlı ve alışveriş bazlı olmak üzere iki adet puan türü sunar. Kredi kartı puanlarının silinmesi, söz konusu puanların türüne bağlıdır.

En cazip bankayı anında bulun!

Banka, müşterisine alışveriş yaptıkça puan kazanmaya müsaade ettiyse söz konusu puanlar alışveriş yaptıkça çoğalır veya azalır. Alışveriş ile verilen para puanları, bankaların anlaştığı mağaza veya işletmelere göre değişkenlik gösterebilir. Bankaların kampanya bazlı verdiği puanların süresi haftalık, aylık veya yıllık olabilmektedir. Para puan kazanılırken kampanya şartlarının mutlaka okunması gerekir çünkü verilen para puanın kullanma süresi olabilir. Kampanya şartları bankanın hükmündedir, süresini ve miktarını banka belirler. Aylık kampanyalarda kullanılmayan para puanlar bir dahaki ay silinebilir.

Kredi Kartı Puanları Yıl Sonu Siliniyor mu?

Bankalara bağlı olarak verilen para puan kampanyaları, 12 aylık olabilir. 12. Ayın sonunda tanımlanan para puanlar bankalar tarafında silinir. Yıl sonu silinen kart puanları bir sonraki yıl yenilenebilir. Bazı bankalar, diğer yıla devreden para puanlar tanımlayabilir.

Çip Para Puanlar Neden Siliniyor?

Bankalar, çip para puanlarını belli bir süre içerisinde kullanılmak üzere tanımlar ve sürenin aşılmasının ardından otomatik olarak siler. Çip puanların kullanılma süresi genellikle 12 ay olarak belirlenir, puanlar diğer seneye devredilmez. Çip puanlar, ihtiyaçları karşılamaya yönelik verilir ve uzun bir süreyi kapsar. Puanlar, sürenin aşılması sebebiyle otomatik olarak silinir. Silinen çip paralar, bankadan geri talep edilse de temini sağlanmaz. Alışverişlerde mağduriyetin yaşanmaması adına bankaya ait mobil bankacılık üzerinden "kartlarım" bölümünden çip puanların son kullanma tarihi kontrol edilmelidir.

Kart Puanları Silinirse Ne Yapmalı?

Silinen kart puanları, hukuksuz bir şekilde silinirse banka müşterileri şikayet edebilir. Kart puanları, müşterinin banka değiştirmesi sonucunda silinemez. Kampanya bazlı para puanlar silinmeden evvel mutlaka müşteriye bildirilir. Bahsedilen durumlara aykırı bir davranış söz konusu olduğunda Tüketici Hakem Heyetine başvurulmalıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

21 Haziran 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 2 Şubat 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi