T.C. Kimlik ile Kredi Başvurusu Yapılabilir mi?

T.C. kimlik numarası ile kredi başvurusu ancak başka bilgilerle ortak kullanılarak mümkündür. Genellikle T.C. kimlik numarası ile yapılan kredi başvurusu işlemlerinde doğum tarihi, doğum yeri veya baba adı gibi ilave kimlik teyit bilgileri de istenir.

Popüler İhtiyaç Kredileri

T.C. kimlik numarası ile kredi başvurusu ancak başka bilgilerle ortak kullanılarak mümkündür. Genellikle T.C. kimlik numarası ile yapılan kredi başvurusu işlemlerinde, bankada kayıtlı olan doğum tarihi, anne kızlık soyadı, baba adı gibi ek kimlik teyit bilgileri istenir. T.C. kimlik ile banka hesabına aktarılacak tutarın kullanılması için mobil, internet ya da telefon bankacılığı kanalları üzerinden güvenli giriş yapılması gerekir.

Çalınan T.C. Kimlik ile Kredi Çekilebilir mi?

Çalınan T.C. kimlik numarası ile kredi çekmek mümkün değildir. Yalnızca T.C. kimlik numarası kullanılarak kredi çekilemez. Öncelikle bankaların müşterisi olunması gerekir. Banka müşterisi olmak için DOB adı verilen uzaktan kanallarla ya da banka şubelerinden direkt olarak işlem yapılmalıdır. Her iki şekilde yapılan başvurular son derece güvenli ve bankacılık mevzuatına uygun olarak yapıldığından, kimlik kartının çalınması durumunda kimliği çalınan kişi adına kredi çekmek oldukça zordur.

Çalınan kimlik kartı ile kredi başvurusu yapılsa dahi, adına kredi başvurusu yapılan kişi durumdan kısa sürede haberdar olur. Çekilen kredi tutarı da banka hesabına aktarılır. Tutarın kişinin banka hesabına yatırılıyor olması, olası dolandırıcılıkların önüne geçer. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve ilgili mevzuat çerçevesinde krediden cayılabilir. Kimlik kartı çalınan kişinin böyle bir durum tespit etmesi halinde derhal ilgili bankaya müraacat etmesi gerekir.

Sıkça Sorulan Sorular

T.C. Kimlik İle Kredi Çekebilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

T.C. Kimlik İle Kredi Çekilirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kredi Çekilirken T.C. Kimlik Bilgilerini Paylaşmak Tehlikeli mi?

T.C. Kimlik Çalınırsa Ne Yapılması Gerekir?

Kayıp Kimlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bankalarda Kimlik Tespiti Nasıl Yapılır?