T.C. Kimlik ile Kredi Başvurusu Yapılabilir mi?

T.C. kimlik numarası ile kredi başvurusu ancak başka bilgilerle ortak kullanılarak mümkündür. Genellikle T.C. kimlik numarası ile yapılan kredi başvurusu işlemlerinde doğum tarihi, doğum yeri veya baba adı gibi ilave kimlik teyit bilgileri de istenir.

En cazip bankayı anında bulun!

T.C. kimlik numarası ile kredi başvurusu ancak başka bilgilerle ortak kullanılarak mümkündür. Genellikle T.C. kimlik numarası ile yapılan kredi başvurusu işlemlerinde, bankada kayıtlı olan doğum tarihi, anne kızlık soyadı, baba adı gibi ek kimlik teyit bilgileri istenir. T.C. kimlik ile banka hesabına aktarılacak tutarın kullanılması için mobil, internet ya da telefon bankacılığı kanalları üzerinden güvenli giriş yapılması gerekir.

Çalınan T.C. Kimlik ile Kredi Çekilebilir mi?

Çalınan T.C. kimlik numarası ile kredi çekmek mümkün değildir. Yalnızca T.C. kimlik numarası kullanılarak kredi çekilemez. Öncelikle bankaların müşterisi olunması gerekir. Banka müşterisi olmak için DOB adı verilen uzaktan kanallarla ya da banka şubelerinden direkt olarak işlem yapılmalıdır. Her iki şekilde yapılan başvurular son derece güvenli ve bankacılık mevzuatına uygun olarak yapıldığından, kimlik kartının çalınması durumunda kimliği çalınan kişi adına kredi çekmek oldukça zordur.

Çalınan kimlik kartı ile kredi başvurusu yapılsa dahi, adına kredi başvurusu yapılan kişi durumdan kısa sürede haberdar olur. Çekilen kredi tutarı da banka hesabına aktarılır. Tutarın kişinin banka hesabına yatırılıyor olması, olası dolandırıcılıkların önüne geçer. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve ilgili mevzuat çerçevesinde krediden cayılabilir. Kimlik kartı çalınan kişinin böyle bir durum tespit etmesi halinde derhal ilgili bankaya müraacat etmesi gerekir.

T.C. Kimlik İle Kredi Çekebilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

T.C. kimlik numarası ile kredi çekebilmek için gerekli şartlar aşağıdaki gibi sıralanabilir.

  • Kredi başvurusunun onaylanmasının ardından bankaya giderek kimlik teyidi yaptırmak
  • Banka tarafından talep edilen belge ve evrakları bankaya teslim etmek
  • Bankanın online bankacıklık kanallarına güvenli giriş yaparak kredi başvuru sözleşmesini onaylamak

T.C. Kimlik İle Kredi Çekilirken Nelere Dikkat Edilmeli?

T.C. kimlik numarası ile kredi çekerken dikkat edilmesi gereken pek çok husus bulunur. Kredi çekerken faiz oranları iyi araştırılmalı ve aynı şartlar altında en uygun faiz oranını sunan banka tercih edilmelidir. Vade sayısı ne kadar kısalırsa ödenecek olan faiz miktarı da o kadar azalacağı için vade sayısı mümkün olduğunca az tutulmalıdır. Kredinin dosya masrafı öğrenilmeli, dosya masrafı ödenmeden kredi çekmenin mümkünü varsa bu yola başvurulmalıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

30 Kasım 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 26 Aralık 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi