Kredi Kartı Yapılandırma Nedir?

Kredi kartı yapılandırma, mevcut kredi kartı borcunun ödemesinin daha uzun vadeye yayılacak şekilde belirli bir faiz oranıyla yeniden borçlandırılmasıdır.
Kredi Kartı Yapılandırma Nedir? Borç Yapılandırması

En cazip bankayı anında bulun!

Kredi kartı, bankaların kullanıcılara sunduğu kredi aracıdır. 18 yaşını doldurmuş, düzenli geliri olan ve banka ödemelerinde sıkıntı yaşamayan kişilerin bankalara başvurması ve gerekli şartları karşılaması üzerine, bankalar tarafından kullanıcılara sunulur. Alışverişlerde taksitlendirme, nakit avans fırsatları ile ödemeleri kolaylaştırır. Kredi kartı, kullanıcılara belli bir limit verir. Bu limit, kredi kartı kullanılarak yapılabilecek harcamaların toplam miktarını belirler. Yapılan harcamalar sonucunda kredi kartında borçlar birikir ve banka, hesap kesim tarihinden itibaren ödenmesi için ödenecek tutarı belirler.

Her ay yapılan harcamalar toplamı dönem borcu ve hesap kesim tarihinden itibaren ödenmesi gereken tutar asgari borç olarak görünür. Asgari borç ödemesi düzenli yapılmazsa kredi kartı kullanıcısının kredi notu düşer. Kredi kartının asgari borç tutarının, yıl içinde 3 defa ödenmemesi üzerine kredi kartı nakit kullanımına kapatılır. Üst üste 3 defa ödenmeyen asgari borç tutarı sebebiyle kredi kartı kullanıma tamamen kapatılır. Kredi kartı sahibinin gelirinde dengesizlik olması, gelirin yanlış finanse edilmesi ve borçların ödenmesinde zorluk yaşanması sebebiyle bankadan kredi kartının yapılandırılması istenebilir.

Kredi kartı yapılandırma, mevcut kredi kartı borcunun ödemesinin daha uzun vadeye yayılacak şekilde belirli bir faiz oranıyla yeniden borçlandırılmasıdır. Kredi kartı borcunun yapılandırılması, kredi kartı borç taksitlerinin daha uzun vadede ve daha düşük aylık taksit tutarlarında ödenmesini sağlar. Bu sayede kredi kartını ödemekte zorluk çeken kişiler, herhangi bir yasal yaptırıma maruz kalmadan borçlarını daha kolay ödeyebilir.

Kredi Kartı Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Kredi kartının asgari borç tutarının yıl içinde 3 defa ödenmemesi üzerine kredi kartı nakit kullanımına ve üst üste 3 defa ödenmemesi üzerine kredi kartı kullanıma tamamen kapatılır. Kredi kartının kapatılması üzerine, yapılandırma ile ödeme planı oluşturulması, kredi kartı kullanıcısına ödeme kolaylığı sağlar.

Kredi kartı yapılandırma işlemi için kredi kartının bağlı olduğu finansal kuruluşa kredi kartı yapılandırma başvurusu yapılmalıdır. Kredi kartı yapılandırma işlemi genellikle kredi kartı borcunun ödenmesinde zorluk çekilen durumlarda yapılır. Kredi kartı borcunun yapılandırılmasıyla birlikte söz konusu borç daha uzun vadeye yayılır. Aylık taksit tutarları ise daha düşük olur. Bu sayede borçlu taraf borcunu daha kolay ödeyebilir. Kredi kartı yapılandırma şartları ise kişinin banka ile olan ilişkisine ve faiz oranlarına göre değişebilir. Kredi kartı yapılandırma işlemi sonrasında taksitlerin ödeme planına uygun ve düzenli bir şekilde ödenmesine dikkat edilmelidir.

Kredi Kartı Borcuna Kaç Ay Vade ile Yapılandırma Yapılır?

Kredi kartı sahiplerinin, kredi kartını nasıl kullanacağını bilmemesi, harcamalarının gelirlerini aşması sebebiyle kredi kartına borçlanmasına ve borçların ödenmesinde zorlanılmasına sebep olur. Borcun daha kolay bir şekilde kapatılması için yapılandırma işlemi düşünülebilir. Yapılandırma işlemi sonucunda borç hala kapatılmamışsa, kredi kartı kullanıcılarının akıllarına kredi kartını kaç kez yapılandırabilecekleri sorusu gelir. Kredi kartı borcuna en fazla 60 ay vade ile yapılandırma yapılabilir. Ancak bu durum kişinin bankayla olan ilişkisine göre değişiklik gösterebilir. Kredi kartı kullanıcılarına 5 kez borcu yapılandırma hakkı verilir.

Kredi Kartı Yapılandırma Şartları Nelerdir?

Kredi kartı sahipleri, kartın borçlarının yüksek tutarlarını ödeyemedikleri durumlarda yapılandırma isteyerek daha kolay ödeme sağlayabilirler. Birçok kredi kartı kullanıcısı, yapılandırma yapmak istediği kart için hangi şartlar olduğunu sorgular. Kredi kartı yapılandırma şartları aşağıdaki gibidir.

  • Kredi kartı borcunun ödenmesinde zorluk çekilmesi
  • Kredi kartı yapılandırma başvurusunda bulunulması
  • Yapılan kredi kartı yapılandırma hesaplaması sonucunda belirlenen şartlarının kabul edilmesi

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

28 Ekim 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 23 Ocak 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi