Swap nedir?

Swap Nedir?

Swap, kelime anlamı itibarıyla takas, değiştirmek anlamlarına gelen bir kelimedir.

Swap Ne Anlama Gelir?

Swap, “takas” anlamına gelen İngilizce kökenli bir kelimedir. Özellikle uluslararası bankacılık işlemlerinde sıklıkla kullanılan swap kelimesi, ülkeler arasında yapılan ticaret anlaşmalarında da kullanılır. Swap işleminde kullanılan araç, herhangi bir şey olabilir. Ancak genellikle bu araç belirli bir anapara olarak belirlenir.

Swap Nedir?

Swap, kelime anlamı itibarıyla takas, değiştirmek anlamlarına gelen bir kelimedir. Swap, iki taraf arasında belirli bir sorumluluğa bağlı olarak faiz ödemelerinin döviz cinsinden değiştirildiği bir takas işlemidir. Swap anlaşmaları yapılmasının en öncelikli amacı, döviz kuru dalgalanmalarına karşı riski minimize etmektir. Swap faiz kurları, hisse senetleri, emtia (ticarette konu olan malların tümüne verilen isimdir. Örnek: altın, buğday) ve döviz kurlarına göre işlem görmektedir. Vadeli işlemlerden farklı olarak borsada işlem görmez. Kişinin, kısa vadeli piyasalar karşısında talep ettiği sabit oranlara, swap oranları denir. İki farklı para biriminin faiz oranları arasındaki fark, işlem yapılacak olan paritede swap oranını belirler.

Swap Ne İşe Yarar?

Swap, döviz kurunda meydana gelen ani değişimlere karşı, riskin minimuma indirilmesi işine yarar. Yapılan swap anlaşmaları sayesinde, döviz cinsleri karşılıklı olarak değiştirilebilir. Taraflardan herhangi birinin ulusal parasının, döviz karşısında ani dalgalanmalara maruz kalması swap işlemi sayesinde daha az zararla atlatılabilir. Swap vasıtasıyla döviz ihtiyacı yüksek olan taraflar, kısa vadede döviz akışına sahip olabilir. Swap işlemlerinin tercih edilme sebepleri aşağıdaki gibidir.

  • Piyasada değişkenlik gösteren faizli kredi geri ödemelerini riskten koruma ve azaltma ihtiyacının bulunması
  • Swap işlemleri sözleşmelerin tasarlanmasında esneklik sağlaması (Esneklikler takas işlemlerinin varyasyonlarını artırır)
  • Mevcut veya alternatif nakit akışlarında yatırımla ilgili faydalar artış göstermesi

Sıkça Sorulan Sorular

Swap Nasıl Yapılır?

Swap Anlaşması Nedir?

Swap Türleri Nelerdir?

Faiz Swapleri Nelerdir?

Para Swapleri Nelerdir?

Çapraz Döviz Swapleri Nelerdir?

Swap'ın Kullanım Alanları Nerelerdir?

Swap İşlemlerinin Avantajları Nelerdir?