Swap Nedir?

Swap, kelime anlamı itibarıyla takas, değiştirmek anlamlarına gelen bir kelimedir.
Swap nedir? Swap Ne İşe Yarar? | encazip

En cazip bankayı anında bulun!

Swap Ne Anlama Gelir?

Swap, “takas” anlamına gelen İngilizce kökenli bir kelimedir. Özellikle uluslararası bankacılık işlemlerinde sıklıkla kullanılan swap kelimesi, ülkeler arasında yapılan ticaret anlaşmalarında da kullanılır. Swap işleminde kullanılan araç, herhangi bir şey olabilir. Ancak genellikle bu araç belirli bir anapara olarak belirlenir.

Swap Nedir?

Swap, kelime anlamı itibarıyla takas, değiştirmek anlamlarına gelen bir kelimedir. Swap, iki taraf arasında belirli bir sorumluluğa bağlı olarak faiz ödemelerinin döviz cinsinden değiştirildiği bir takas işlemidir. Swap anlaşmaları yapılmasının en öncelikli amacı, döviz kuru dalgalanmalarına karşı riski minimize etmektir. Swap faiz kurları, hisse senetleri, emtia (ticarette konu olan malların tümüne verilen isimdir. Örnek: altın, buğday) ve döviz kurlarına göre işlem görmektedir. Vadeli işlemlerden farklı olarak borsada işlem görmez. Kişinin, kısa vadeli piyasalar karşısında talep ettiği sabit oranlara, swap oranları denir. İki farklı para biriminin faiz oranları arasındaki fark, işlem yapılacak olan paritede swap oranını belirler.

Swap Ne İşe Yarar?

Swap, döviz kurunda meydana gelen ani değişimlere karşı, riskin minimuma indirilmesi işine yarar. Yapılan swap anlaşmaları sayesinde, döviz cinsleri karşılıklı olarak değiştirilebilir. Taraflardan herhangi birinin ulusal parasının, döviz karşısında ani dalgalanmalara maruz kalması swap işlemi sayesinde daha az zararla atlatılabilir. Swap vasıtasıyla döviz ihtiyacı yüksek olan taraflar, kısa vadede döviz akışına sahip olabilir. Swap işlemlerinin tercih edilme sebepleri aşağıdaki gibidir.

 • Piyasada değişkenlik gösteren faizli kredi geri ödemelerini riskten koruma ve azaltma ihtiyacının bulunması
 • Swap işlemleri sözleşmelerin tasarlanmasında esneklik sağlaması (Esneklikler takas işlemlerinin varyasyonlarını artırır)
 • Mevcut veya alternatif nakit akışlarında yatırımla ilgili faydalar artış göstermesi

Swap Nasıl Yapılır?

Swap işlemi genellikle döviz kurunun dalgalanmaya başladığı ve olağan dışı hareketliliğe sahip olduğu dönemlerde daha çok yapılır. Swap işlemi yapılırken taraflar arasında sözleşme imzalanır. Bu sözleşme kapsamında takas edilen ürünler, vade zamanı ve diğer sözleşme şartları belirlenmiş olur. Taraflar arasında gerçekleşecek olan takas işlemleri bu sözleşmenin maddelerine uygun olarak gerçekleştirilir. Bu işlem genellikle “swap anlaşması” olarak tanımlanır.

Swap Türleri Nelerdir?

Swap, iki taraf arasında belirli bir sorumluluğa bağlı olarak faiz ödemelerinin döviz cinsinden değiştirildiği bir takas işlemidir. Swap anlaşması yapma amaçlarının başında, döviz kuru dalgalanmalarına karşı riski minimize etmek gelir. Finans alanındaki gelişmelerle birlikte swap kullanımı artmıştır. 3 çeşit swap türü vardır. Swap türleri aşağıdaki gibi sıralanabilir.

Faiz Swapları

 • Sabit faiz – değişken faiz swapı
 • Değişken faiz – değişken faiz swapı
 • Vadeden önce son verme hakkı veren swaplar
 • Vadeli (forward) swaplar
 • Faiz oranının sonradan belirlenmesi hakkını veren swaplar

Para (Döviz) Swapları

 • Sabit Faiz- Değişken Faiz Para Swapı
 • Değişken Faiz- Değişken Faiz Para Swapı

Diğer Swap Türleri

 • Para (Döviz) opsiyon swapları
 • Geçişli Swaplar
 • Birleşik geçişli swaplar
 • İkili para swapları

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

14 Ekim 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 23 Ocak 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi