Mail Order Nedir?

Mail order, kredi kartının kişinin yanında olmadığı veya kişinin ödeme yapacağı yerden uzak olduğu durumlarda ödeme yaparak satın alma gerçekleştirmesine olanak sağlayan bir ödeme yöntemidir.
Mail Order Nedir, Nasıl Yapılır? Mail Order Açma & Kapama

En cazip bankayı anında bulun!

Mail order, kredi kartının kişinin yanında olmadığı veya kişinin ödeme yapacağı yerden uzak olduğu durumlarda ödeme yaparak satın alma gerçekleştirmesine olanak sağlayan bir ödeme yöntemidir. Mail order, bir tür kredi kartı ödeme yöntemidir. Kredi kartının normal kullanımına göre biraz daha farklıdır. Mail order ile ödeme yaparken kart sahibi tarafından mail order formu doldurularak satıcıya iletilir. Bu formun içerisinde kredi kartına ilişkin bilgiler de bulunur. Satıcı bu kart bilgilerini kullanarak ödemeyi tahsil eder. Bu sayede mail order ile ödeme işlemi tamamlanmış olur.

Mail Order Ne İşe Yarar?

Mail order, herhangi bir ürünün mağaza veya satış merkezine gitmeden uzaktan satın alınmasına olanak sağlar. Mail order, müşterinin kredi kartının yanında olmadığı durumlarda da kullanılabilir. Satış merkezinde hazır bulunan müşterinin kredi kartının yanında olmaması durumunda, mail order formu doldurulup kart bilgileri girilerek ödeme gerçekleştirilebilir.

Mail Order Nasıl Yapılır?

Mail order işleminin gerçekleştirilebilmesi için firma tarafından müşterinin kart bilgilerinin alınması gerekir. Bunun yasal bir zeminde gerçekleşebilmesi için mail order formu kullanılır. Müşteri tarafından mail order formu doldurulup imzalanarak firmaya teslim edilir. Bu aşamadan sonra firma mail order yöntemi ile tahsilatı gerçekleştirebilir.

Mail Order Kimler Kullanabilir?

Mail order, kredi kartı altyapısına sahip olmayan ve pos cihazı kullanmayan firmalar tarafından kullanılan bir ödeme alma yöntemidir. Ancak kredi kartı altyapısına sahip olan firmalar da mail order kullanabilir. Mail order formunu ise kredi kartına sahip olan herkes doldurabilir ve bu yöntemle satın alma gerçekleştirebilir. Mail order formu doldurulup imzalandıktan sonra firmaya teslim edilerek müşteri yönünden işlem tamamlanır.

Mail Order Nasıl Açılır?

Mail order, kredi kartının bağlı olduğu bankanın doğrudan şubesine gidilerek açılabilir. Ayrıca aynı bankanın internet şubesi ve mobil bankacılık uygulaması aracılığıyla da mail order aktive edilebilir.

Mail Order İle Ödeme Nasıl Yapılır?

Mail order ile ödeme yapmak için mail order formu doldurularak firmaya teslim edilir. Firma, bu mail order formundaki bilgileri kullanarak tahsilatı gerçekleştirir. Mail order ile ödeme yapmanın kredi kartı ile ödeme yapmaktan farkı, mail order yönteminde kredi kartının doğrudan değil dolaylı şekilde kullanılmasıdır. Alışılagelmiş kredi kartı kullanımında kredi kartı pos cihazına okutulur. Mail order yönteminde ise yalnızca kredi kartı bilgileri firmaya iletilerek ödeme yapılabilir. Mail order, uzaktan satın alma işlemleri için kullanılabilir.

Mail Order Formu Nedir?

Mail order formu, mail order ile ödeme yapabilmek için kart sahibi tarafından doldurulan ve ıslak imza ile imzalanan bir onay formudur. Mail order formunun içerisinde; mail order ile tahsilat yapmasına izin verilecek firmanın adı, kredi kartı sahibinin adı ve soyadı, kredi kartı numarası, kredi kartı son kullanma tarihi, kredi kartı güvenlik kodu, kredi kartının bağlı olduğu bankanın adı, kredi kartının türü ve kredi kartının geçerlilik tarihi yazar. Bu bilgilere ek olarak firmaya söz konusu mail order işleminde kullanabileceği yani ödenecek olan tutar hem yazı hem de rakam ile yazılır. Firmanın söz konusu bilgileri ilgili tutar doğrultusunda kullanabileceğine ilişkin bir izin metnine yer verilir. İsteniyorsa çeşitli açıklamalar not düşülebilir.

Mail Order Formunu Kimler Doldurabilir?

Mail order formunu yalnızca kredi kartının sahibi veya kart sahibi tarafından vekil tayin edilmiş bir kişi doldurabilir. Mail order formunun doldurulması aynı zamanda kimlik bilgilerinin doğrulanmasını da gerektirir. Ayrıca mail order ıslak imza ile imzalanır ve kurumsal alışverişlerde kaşelenir.

Mail Order Limiti Ne Kadardır?

Mail order için belirlenen herhangi bir limit yoktur. Kişiye ait kredi kartının limiti aynı zamanda mail order işleminde kullanılabilecek limiti ifade eder. Yani kredi kartının kendi limiti, mail order için de geçerlidir. Mail order için ayrıca bir limit bulunmaz.

Mail Order Limiti Neye Göre Belirlenir?

Mail order ile yapılabilecek işlem limiti, kredi kartının limiti ile doğru orantılıdır. Kredi kartı limiti ne kadarsa, mail order ile yapılabilecek maksimum işlem de o kadardır. Bu nedenle mail order için ayrıca bir limit belirleme söz konusu değildir.

Kredi Kartı Mail Order Nasıl Açılır?

Kredi kartı mail order açmak için yapılması gerekenler aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Kredi kartı veren bankanın şubesine gidilerek mail order açma talebinde bulunulabilir.
 • Kredi kartının bağlı olduğu bankanın internet bankacılığı üzerinden mail order açılabilir. Bu işlem için kart ayarlarına girilmelidir.
 • Kredi kartının bağlı olduğu bankaya ait mobil uygulama üzerinden mail order açılabilir. Bu işlem için kart ayarlarına girilmelidir.

Mail Order Nasıl Kapatılır?

Mail order, kredi kartının bağlı olduğu bankanın doğrudan şubesine gidilerek kapatılabilir. Ayrıca aynı bankanın internet şubesi ve mobil bankacılık uygulaması aracılığıyla da mail order kapatılabilir.

Mail Order İtiraz Süresi Kaç Gündür?

Mail order itiraz süresi, kredi kartı işlemlerinin yasal itiraz süresi ile aynıdır. İptal ve iade itiraz işlemleri tüm kredi kartı için maksimum 120 gündür. 120 günlük süre içerisinde mail order işlemine itiraz gerçekleştirilmediği takdirde itiraz hakkı sona erer.

Mail Order Güvenli midir?

Mail order tamamen güvenli bir ödeme yöntemi değildir. Klasik şifre girişli kredi kartı ödeme yöntemleri mail order yöntemine göre daha güvenlidir. Bunun sebebi mail order işlemi yaparken kredi kartına ilişkin tüm bilgiler ve kişisel verilerin karşı tarafa açık bir şekilde iletilmesidir. Bu bilgiler, kişinin rızası dışında da kullanılabilir durumdadır. Mail order kullanan firmaların, müşteri gizliliği ve güvenliği için mail order bilgilerini son derece güvenli bir şekilde saklaması gerekir. Ancak bu durum her zaman mümkün olmayabilir ve kişiye ait kredi kartı bilgileri üçüncü şahısların eline geçebilir. Bu bilgiler kişinin izni dışında kullanılabilir. Bu tip durumlarda kullanıma itiraz edilerek problemin çözülmesi mümkün olsa da çeşitli riskler hala söz konusudur. Bu sebeple mail order ödeme yöntemi yalnızca güvenilir firmalarda kullanılmalıdır.

Mail Order Dolandırıcılığı Nedir?

Kredi kartı bilgilerinizin alışveriş sırasında izinsiz olarak kullanılmasıyla gerçekleştirilen bir suçtur. 

Mail Order İle Alışveriş Güvenli midir?

Mail order ile alışveriş günümüzde hala geçerli olan bir ödeme yöntemi olsa da tamamen güvenli bir ödeme yöntemi değildir. Ancak mail order formu olmaksızın yapılan işlemlerde itiraz hakkı olması nedeniyle güvensiz de denilemez. Mail order ödeme yöntemi ile yapılan işlemlerde kişisel bilgiler ve kart bilgileri açık bir şekilde firmaya iletilir. Güvenilir firmalar ile yapılacak olan alışverişlerde mail order kullanımı son derece güvenlidir. Bu nedenle mail order kullanılacak firmalar özenle seçilmelidir. 

Mail Order İle Taksit Yapılabilir mi?

Tıpkı standart kredi kartı kullanımında olduğu gibi mail order ile yapılan işlemlerde de taksitlendirme yapılabilir. Mail order ile hem tek çekim hem de taksitli çekim yapılabilir.

Mail Order'ın Avantajları Nelerdir?

Mail order yönteminin avantajları aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Kredi kartının yanında olmadığı durumlarda kredi kartı kullanımına olanak sağlar.
 • Uzaktan alışveriş yapmaya ve mağazaya gitmeden ödeme yapmaya imkan verir.
 • Kredi kartı altyapısı olmayan firmaların kredi kartı ile tahsilat yapmasına imkan sağlar.

POS Cihazından Mail Order Nasıl Yapılır?

Mail Order işlemi bankaların pos cihazları üzerinden de gerçekleştirilebilir. Bunun için mail order ile ödeme alan bir pos cihazının tercih edilmesi yeterli olacaktır. 

Mail Order Yöntemini Kullanan Bazı Sektörler

Mail Order yöntemini kullanan bazı sektörler aşağıda listelenmiştir:

 • Sigorta şirketleri
 • Dernekler
 • Vakıflar
 • Kuyumcular
 • Turizm
 • Seyahat
 • Konaklama

Hangi Bankalarla Mail Order İşlemi Gerçekleştirilebilir?

Mail Order yöntemi ile ödeme işlemi gerçekleştirebileceğiniz bazı bankalar şunlardır:

 • Yapı Kredi
 • Garanti BBVA
 • Vakıfbank
 • Ziraat Bankası
 • Halkbank
 • Türkiye İş Bankası
 • QNB Finansbank
 • Akbank
 • TEB
 • Denizbank
 • Burganbank

Sanal Kart İle Mail Order Yapılır mı?

Sanal kart limitini güncelleyerek ve mail order talebine sanal kart bilgilerini doldurarak sanal kart ile mail order yapılabilir.

İlgili İçerikler

25 Kasım 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 13 Mayıs 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi