Karekod Nedir?

Karekod, birçok veriyi optik olarak okunabilen bir formatta depolayan, kare şeklindeki bir barkod türüdür.
Bankacılıkta Karekod Kullanımı

En cazip bankayı anında bulun!

Karekod, birçok farklı bilgiyi depolayabilir, örneğin bir web sitesinin URL'si, bir ürünün tanımlayıcı kodu, bir etkinliğin davetiyesi veya bir işletmenin iletişim bilgileri gibi bilgileri içerebilir. Karekodlar, dijital bilgileri depoladığı ve hızlı bir şekilde okuyabildiği için, işletmeler ve tüketiciler tarafından sıkça kullanılır. Örneğin, birçok ürünün ambalajında, fiyat etiketlerinde veya promosyon materyallerinde karekodlar kullanılır. Bu karekodlar, tüketicilerin ürünler hakkında daha fazla bilgi edinmesini veya satın almayı hızlı bir şekilde tamamlamasını sağlar.

Bankacılıkta Karekod Kullanımı Nasıldır?

Bankacılıkta karekod, müşterilerin banka hesaplarına para yatırma, para çekme ve ödemeler yapma gibi işlemlerini kolaylaştırmak için kullanılır. Bu işlemleri gerçekleştirmek için, müşterilerin karekod okuyabilen bir mobil cihaza ihtiyacı vardır. Bu cihazlar genellikle akıllı telefonlardır. Müşteriler, karekod okuma özelliğine sahip bir mobil uygulama kullanarak karekodu tarayabilirler. Karekod, ödeme yapılacak kişinin banka hesap bilgilerini içerir. Müşteriler, karekodu okuduktan sonra ödeme yapmak için gerekli bilgileri girerler ve işlem tamamlanır.

Karekod ile Nasıl Para Çekilir?

Karekod teknolojisi, bankacılık işlemlerinde kullanılan bir barkod sistemi olup özellikle mobil ödemeler ve para transferleri için kullanılır. İlk olarak hesabın bulunduğu ve para çekilecek bankanın mobil uygulaması indirilir. Ardından para çekmek istenilen ATM bulunur ve ekranda beliren karekodu okutma seçeneğini seçilir. Mobil uygulamada yer alan karekod okuyucu özelliğini kullanılarak ATM'nin ekranındaki karekodu okutulur. Sonra mobil uygulama üzerinden para çekme işlemi onaylanır ve ATM'den para çekilir.

Tüm Banka ATM’lerinden Karekod ile Para Çekilebilir mi?

Karekod ile para çekmek, Türkiye'de henüz tüm bankalar tarafından desteklenmez. Bazı bankaların mobil uygulamalarında veya internet bankacılığı sayfalarında QR kod tarayıcıları bulunur ve bu kodlar aracılığıyla para transferi yapılır. Tüm banka ATM'lerinden karekod ile para çekmek mümkün değildir. Bazı bankaların kendi ATM'leri aracılığıyla karekod ile para çekme işlemi yapmak mümkün olabilir. Örneğin, İş Bankası'nın "ParaLazım" uygulaması aracılığıyla QR kodlu para çekme işlemi gerçekleştirilebilir. Bununla birlikte, her bankanın kendi uygulamaları ve ATM'leri farklı olabilir.

Karekod ile Para Yatırılabilir mi?

Karekod ile para yatırma işlemi bazı bankalar tarafından desteklenir. Bazı bankaların mobil uygulamaları veya internet bankacılığı sayfaları aracılığıyla QR kod tarayıcıları bulunur ve bu kodlar aracılığıyla para yatırma işlemi gerçekleştirilebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

9 Mayıs 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 2 Şubat 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi