Kredi Kartı Asgari Ödeme Nedir?

Kredi kartı asgari ödeme tutarı, aylık kredi borcunun ilgili dönem içerisinde ödenmesi gereken minimum tutarını ifade eder.
Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

En cazip bankayı anında bulun!

Kredi kartının asgari ödemesi yapılmaz veya asgari ödeme tutarından daha düşük tutarda bir ödeme yapılırsa kredi kartı borcuna faiz işlemeye başlar. Asgari tutarın ödenmesi, kredi kartı borcuna gecikme faizi işlemesini engeller. Dönem borcu tamamen kapatılmadığı takdirde asgari tutar ödenmiş bile olsa akdi faiz işlemeye başlar.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Nasıl İşler?

Kredi kartı asgari ödemesi, kredi kartı dönem borcunun belirli bir oranına tekabül eder. Kimi zaman kart sahibi dönem borcunu ödemekte güçlük çekebilir. Hiç ödeme yapılmadığı takdirde dönem borcuna gecikme faizi işlemeye başlar ve borç giderek artar. Bunu engellemek için asgari ödeme tutarının ödenmesi gereklidir. Asgari ödeme tutarı ödendikten sonra ilgili dönem borcuna herhangi bir gecikme faizi uygulanmaz ancak akdi faiz uygulanmaya devam eder. Kredi kartı borcuna hiçbir şekilde faiz işlememesi için dönem borcunun kapatılması gerekir.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Ödendiğinde Kalan Tutar İçin Ne Kadar Faiz Ödenir?

Kredi kartı ödemelerinde ekstredeki asgari ödeme yapılınca kalan tutar için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından belirlenen azami akdi faiz oranında faiz işler. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından 31290 sayı ve 31.10.2020 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Kredi Kartı İşlemlerinde Uygulanacak Azami Faiz Oranları Hakkında Tebliğ uyarınca bankaların müşterilerine uygulayabilecekleri maksimum faiz oranları TCMB tarafından belirlenir. 25.06.2024 tarihi ve öncesi dönem için TCMB tarafından belirlenen azami akdi faiz oranları aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

Kredi Kartı Asgarisi (Asgari Ödemesi) Nasıl Hesaplanır?

Kredi kartının asgari ödeme tutarı, kart limitine göre değişiklik gösterir. Kart limitine göre kredi kartı asgarisi aşağıdaki gibi hesaplanır.

  • 25.000TL ve altında limite sahip kartlarda asgari ödeme tutarı dönem borcunun %20’sidir.
  • Limiti 25.000TL’nin üzerinde olan kredi kartlarında asgari ödeme tutarı dönem borcunun %40’ıdır.

Kart limiti 2000 TL ve dönem borcu 1600 TL olan bir kredi kartının aylık asgari tutarı (1600x20)/100 = 320TL olur.

Aşağıdaki hesaplama modülü kullanılarak kredi kartı asgari ödeme tutarı hesaplanabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

5 Eylül 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 9 Mayıs 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi