Acil Durum Fonu Nedir?

Acil durum fonu, acil bir nakit ihtiyacının ortaya çıkması halinde bu duruma hazırlıksız yakalanmamak ve birkaç ay yetebilecek düzeyde birimine sahip olmak amacıyla kenarda biriktirilen paradır.
Acil Durum Fonu Nedir? | encazip

En cazip bankayı anında bulun!

Acil durum fonu, acil bir nakit ihtiyacının ortaya çıkması halinde bu duruma hazırlıksız yakalanmamak ve birkaç ay yetebilecek düzeyde birimine sahip olmak amacıyla kenarda biriktirilen paradır. Acil durumları engellemek mümkün olmasa bile gelecekte meydana gelebilecek acil durumlara karşı daha dayanıklı olabilmek amacıyla acil durum fonu oluşturmak büyük önem taşır. Acil durum fonu, bir tür teminat sayılır.

Acil Durum Fonu Nasıl Oluşturulur?

Acil durum fonu, belirli miktarda bir paranın belirli periyotlarla belirli bir yerde biriktirilmesiyle oluşturulabilir. Yüklü miktarda bir parayı da acil durum fonu olarak ayırmak mümkündür. Acil durum fonu, finansal kuruluşlardan hizmet alarak da oluşturulabilir. Acil durum fonu oluştururken dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıdaki gibi sıralanabilir.

  • Acil durumlar için ne kadar paraya ihtiyaç olduğu belirlenmelidir.
  • Aciliyet durumu belirlenmelidir.
  • Aylık acil durum tasarruf hedefi koyulmalıdır.
  • Aylık acil durum tasarruf hedefi belirlenmelidir.

Acil durumlar için ne kadar paraya ihtiyaç olduğu belirlenmeli

Olası acil durumlarda ne kadar para gerekebileceği ve ne kadarlık para ile ne kadar süre acil durumun idare edilebileceği önceden belirlenmelidir. Şayet öngörülen ve gerçekleşmesi muhtemel bir acil durum varsa bu durumun meydana gelmesi halinde ortaya çıkacak nakit ihtiyacı önceden tespit edilmelidir. Bu sayede acil durumda kişinin ihtiyacını görebilecek miktarda fon ayırmak mümkün olabilir.

Aciliyet durumu belirlenmeli

Muhtemel aciliyet durumları düşünülmeli ve belirlenmelidir. Herkes için meydana gelebilecek aciliyet durumları değişkenlik gösterebilir. İşini kaybetme tehlikesi altında olan birisi ile deprem bölgesinde yaşayan ve olası bir depremde evini kaybetme tehlikesi altında olan birisinin acil durum ihtiyaçları değişkenlik gösterebilir. Acil durumlar hiç beklenmedik ve öngörülmedik şekilde de ortaya çıkabilir. Ancak gerçekleşmesi daha muhtemel acil durumları öngörmek ve bunları önceden belirlemek acil durum fonunun oluşturulmasında büyük öneme sahiptir.

Aylık acil durum tasarruf hedefi koyulmalı

Acil durum fonunun bütçesi belirlendikten sonra bu bütçeye ulaşmak için gereken birikimin yapılması için bir planlama yapılmalıdır. Aylık belirli bir acil durum tasarruf hedefi konularak her ay en az o miktardaki para acil durum fonuna aktarılmalıdır. Acil durum fonunun yaratılmasında düzenli tasarruf hedefi koymak acil durum fonunun daha istikrarlı ve kolay oluşmasına olanak sağlar.

Acil Durum Fonu Ne İşe Yarar?

Acil durum fonu, olası bir acil durum karşısında ani nakit ihtiyacını karşılamak veya bir süreliğine geçinebilecek miktarda para sağlamak amacıyla oluşturulur. Hayatın her döneminde herkesin başına acil durumlar gelebilir. Acil durum yalnızca kişisel değil toplumsal olarak da meydana gelebilir. Doğal bir afet sonucu büyük hasar almak, beklenmedik bir şekilde işini kaybetmek, savaş ve benzeri durumlar acil duruma örnektir. Acil durum fonu ise acil durumlara karşı kişiyi bir süreliğine güvence altına alan ve acil durum geçene kadar nakit ihtiyacını temin eden bir fondur.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

2 Kasım 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 7 Kasım 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi