Findeks Risk Raporu Nedir?

Findeks risk raporu, Findeks üzerinden alınan kredi risk raporunu ifade eder. Findeks risk raporuna bakılarak kişinin bütün finansal kuruluşlardaki toplam kredi kartı, kredi ve kredili mevduat verileri görülebilir.
Findeks Risk Raporu Nedir? Ne İşe Yarar?

En cazip bankayı anında bulun!

Findeks risk raporu, Findeks üzerinden alınan kredi risk raporunu ifade eder. Findeks risk raporuna bakılarak kişinin bütün finansal kuruluşlardaki toplam kredi kartı, kredi ve kredili mevduat verileri görülebilir. Findeks risk raporu sayesinde kişinin ödeme alışkanlıkları tespit edilebilir. Findeks kredi notunu oluşturan önemli verilerin çoğu Findeks risk raporu içerisinde bulunur. Findeks risk raporu, kişinin finansal kuruluşlarla ilişkisi ve kredibilitesi için son derece önemlidir. Risk raporu ile şu bilgilere ulaşılır.

 • Tüm bankalardaki toplam borç ve limitler
 • Geçmiş ödeme performansı
 • Kredili ürünlerin açık/kapalı olma durumu
 • Kredi notundaki değişim
 • Sahip olunan kredili ürünler
 • Findeks kredi notu
 • Kredi notunun Türkiye ortalaması ile karşılaştırması

Findeks Risk Raporu Ne İşe Yarar?

Findeks risk raporu, borç verilecek veya kira gibi sürekli ödeme alınacak bir kişinin ödeme alışkanlıklarını, kredibilitesini ve güvenilirliğini tespit etmeye yarar. Borç verenler, Findeks risk raporuna bakarak borç verip vermeme konusunda bir karara varabilir. Bankalar da kredili ürün verecekleri kişilerin Findeks risk raporunu inceler. Findeks risk raporu ile elde edilebilecek bilgiler aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Kişiye ait bütün krediler analiz edilir
 • Kiracının ödeme alışkanlıkları öğrenilir
 • Bankalardaki ödeme performansı değerlendirilir

Risk Raporu ile Tüm Krediler Analiz Edilir

Risk raporunun içeriğinde kişinin mevcut kredili ürünleri ile geçmiş 5 yıl içerisinde almış olduğu tüm kredili ürünlerin detaylı bir analizi yer alır. Bu analize göre kişinin ödeme alışkanlıkları, limitleri, borçları ve borçlarını düzenli ödeyip ödemediği gibi bilgiler edinilebilir. Bu bilgiler, özellikle kredi notunun belirlenmesinde etkili rol oynar.

Kiracının Ödeme Alışkanlığı Öğrenilir

Findeks risk raporunun sunduğu en önemli verilerden bir tanesi kişinin ödeme alışkanlıklarıdır. Kişinin ödeme alışkanlıklarına bakılarak borcuna ne kadar sadık olduğu ve bundan sonraki borçlarının ödeme düzeni hakkında isabetli bir tahmin yapmak mümkündür. Geçmişteki borçlarını aksatmadan düzenli bir şekilde ödemiş kişilerin gelecekte de bu tutumu sürdürmesi beklenir.

Bankalardaki Ödeme Performansı Değerlendirilir

Findeks risk raporu, kişinin bankalardaki borçlarının ödenmesi konusundaki alışkanlıklarını görmek için mükemmel bir hizmettir. Findeks risk raporuna bakılarak bireye ait mevcut kredili ürünlerin ödeme performansı öğrenilebilir. Yalnızca mevcut kredili ürünler değil aynı zamanda geçmiş 5 yıla ait kredili ürünlerdeki geri ödeme performansları da rapor içerisinde yer alır. Bankalar, kredi başvurusunda bulunan kişilerin geri ödeme performanslarına büyük önem gösterir.

Findeks Risk Raporu Nasıl Alınır?

Kredi notu risk raporu Findeks üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde öğrenilebilir. Alınan risk raporundaki veriler, kişinin mevcut kredili işlemleri ile en fazla 5 yıl önceye kadar olan kredili işlemlerine ilişkindir. İnternet üzerinden findeks.com adresine giriş yaptıktan sonra üst kısımda bulunan ürünler veya paketler menülerinden Findeks tarafından sunulan hizmetler görülebilir. Bu hizmetlerin bazılarının içerisinde Findeks risk raporu bulunduğu gibi Findeks risk raporu ayrı bir hizmet olarak da bulunabilir. İlgili sayfalar takip edildikten sonra kredi notu risk raporu için "satın al" tuşuna basılarak ödeme yapıldıktan sonra, kredi notu risk raporuna kolayca sahip olunabilir.

Findeks Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Findeks kredi notu hesaplanırken çok sayıda veriden faydalanılır. Kredi notunu meydana getiren veriler, çeşitli yüzdelere göre dağılır. Bazı veriler kredi notunu daha yüksek oranla etkilerken bazıları da az oranla etkiler. Kredi notunu etkileyen faktörler ve yüzdeleri aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Halihazırdaki kredili ürünlerin borç durumu (%32 etkilidir)
 • Kredilerin ödeme düzeni (%45 etkilidir)
 • Kişinin kredi kullanma sıklığı (%18 etkilidir)
 • Yeni alınan kredi veya krediler (%5 etkilidir)

Kredi notunu etkileyen faktörlerin yüzdesel oranları zaman içerisinde değişiklik gösterebilir. Bu değişiklikle birlikte bazı kriterlerin etki oranı artabilir veya azalabilir. Findeks kredi notu 0 ile 1900 arasında yer alır.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

11 Kasım 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 19 Şubat 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi