E-Haciz Nedir?

Haciz, ödenmeyen borç karşılığında kişinin malvarlığına el konulması işlemidir.
E-Haciz Nedir? Nasıl Kaldırılır?

En cazip bankayı anında bulun!

E-haciz borç karşılığı kişinin banka hesaplarına, bankada bulunan para, altın hisse senedi gibi varlıklarına el konulmasıdır. E-haciz kaldırma işlemi için borcunun tamamının ödenmesi gereklidir.

E-Devletten Haciz Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-haciz sorgulama e-devlet üzerinden gerçekleştirilebilir. E-devlet haciz sorgulama için arama kısmında “e-haciz” yazılır. Açılan ekranda “haciz sorgulama” seçeneği tıklanır. Kişinin malvarlığı üzerinde e-haciz bulunması halinde açılan ekranda görülebilir.

E-Haciz Sorgulama Nasıl Yapılır?

Banka e-haciz sorgulama işlemi için e-devlet hesabına giriş yapılması gerekir. Giriş yapıldıktan sonra e-haciz öğrenme için şu adımlar izlenir.

  • Arama ekranında e-haciz yazılır
  • Açılan ekranda Haciz Sorgulama sorgusuna tıklanır.
  • Haciz Sorgulama ekranında var olan e-hacizler görülebilir.

E-Haciz Ödeme İşlemleri Nasıl Yapılır?

E-haciz ödeme, Gelir İdaresi Başkanlığının web sitesi üzerinden ödenebilir. Yine Gelir İdaresi Başkanlığı web sitesi üzerinden hacze itiraz ve taksitlendirme başvurusu da yapılabilir. İnternet üzerinden ödeme yapmak istemeyenler, ödemelerini bağlı bulundukları vergi dairesine giderek de gerçekleştirebilir.

E-Haciz Nasıl Uygulanır?

Bankalarca uygulanan e-haciz için öncelikle kişinin bilgilerine ulaşılır. Ulaşılan bilgiler kişinin bağlı olduğu vergi dairesine iletilir. İncelenen bilgiler vergi dairesince Gelir İdaresi Başkanlığına iletilir. GİB bünyesinde finans oluşumlarıyla iletişime geçilir ve e-haciz başlatılır.

E-Haciz Kimlere Uygulanır?

E-haciz devlete karşı olan borçların tahsili için uygulanır. E-haciz taksitlendirme sonucunda gerekli taksitlerin ödenmemesi, MTV borcunun bulunması, trafik cezalarının ödenmemesi gibi durumlarda e-haciz uygulanır. E-haciz banka bloke kaldırma başvurusunda bulunmak için borcun ödenmesi gerekir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

18 Eylül 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 30 Ekim 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi