Emekliler Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Emeklilik kredisi, nakit ihtiyacı olan emeklilere daha uygun faiz oranlarıyla kredi imkanı sağlanır.

En cazip bankayı anında bulun!

Kredi başvurusunda bulunan herhangi birinin çekebileceği kredi miktarı, emekli ya da çalışan için fark etmeksizin kişinin belgelenebilir gelirine göre hesaplanır. Çekilen kredi tutarı kapsamında aylık ödenecek olan taksitler, belgelenebilir gelirin %50’sini geçmeyecek şekilde düzenlenir. Kredi çekmek isteyen kişinin aylık taksit ödemesi, belgelenebilir gelirinin %50’sinden fazla olmaması koşuluyla kredi kullanabilir. Bu sayede taksit sayısı arttıkça çekilebilecek kredi tutarı da artar. Ocak 2024 itibarıyla en düşük emekli maaşının 5.500 TL olduğu göz önünde bulundurulduğunda en düşük emekli aylığına sahip biri, aylık taksiti 2.750 TL’yi geçmeyecek şekilde kredi çekebilir. Emekli maaşına ve ek gelirlere bağlı olarak çekilebilecek kredi tutarı da artar.

Hangi Durumlarda Emeklilerin Kredi Kullanmasına İzin Verilir?

Emekli kredisi, emekli olmuş ve 80 yaşını aşmamış kişilere verilen kredi türüdür. Emeklilik kredisi, nakit ihtiyacı olan emeklilere daha uygun faiz oranlarıyla kredi imkanı sağlar. Emeklilik kredisinin verilmesinin bazı şartları vardır. Emeklilerin kredi kullanabilmesi için sağlaması gereken şartlar aşağıdaki gibidir.

 • Çekilen kredinin aylık taksit tutarı, emeklinin belgelenebilir gelirinin %50’inden fazla olmamalı
 • Kredi çekmek isteyen emekli 80 yaşını aşmamış olmalı
 • Sicili temiz olmalı, kara listede olmamalı
 • Farklı bir bankadan kredi almış olmamalı (Başka bir bankadan kredi çektiyse, mevcut kredi ile talep edilen kredi aylık taksit tutarı, belgelenebilir gelirin %50’sini aşmamalı)
 • Kişi hakkında başlatılmış bir icra işlemi olmamalı
 • İpotekli kredi çekecekse eşinin iznini almalı

Emekli Kredisine Başvuru Yapmak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bütün kredi türlerinde olduğu gibi emeklilik kredisi başvurusu için de bazı belgeler bankalar tarafından talep edilir. Bankadan bankaya talep edilen belgeler değişkenlik gösterir. Çekilmek istenen kredinin türüne göre ek belgeler istenebilir. Emekli kredisine başvuru yapmak için gerekli evraklar aşağıdaki gibidir.

 • Emekli kredisi başvuru formu (Bankalara başvuru yapmak için gerekir.)
 • Kimlik belgesi (Aslı veya fotokopisi)
 • İkametgah bilgileri (Tebligat ve olası iletişim ihtiyacı açısından gerekir.)
 • Emekli aylık dökümü (Kredi miktarının ve aylık taksit tutarının belirlenmesini sağlar.)
 • Mevcutsa ek gelir belgesi (Maksimum kredi miktarının tespit edilmesini sağlar.)

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

12 Eylül 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 9 Mayıs 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi