3D Secure Nedir?

3D Secure, internet üzerinden yapılan alışverişlerde kredi kartı bilgilerinin korunması amacıyla tasarlanmış bir XML protokolüdür.
3D Secure Nedir? Güvenli Ödeme | encazip

En cazip bankayı anında bulun!

3D Secure, internet üzerinden yapılan alışverişlerde kredi kartı bilgilerinin korunması amacıyla tasarlanmış bir XML protokolüdür. İlk olarak Verified by Visa adı ile Visa tarafından kullanılan 3D Secure, günümüzde neredeyse bütün kredi kartlarında bulunan biz özellik haline gelmiştir. 3D Secure, internet üzerinden yapılan alışverişlerin hızla artmasıyla birlikte daha da büyük bir önem kazanmıştır.

3D Secure Ödeme Nedir?

3D Secure, adından da anlaşılacağı gibi bir 3 boyutlu koruma sistemidir. Banka, firma ve müşteri arasındaki etkileşimin özel şifrelerle korunduğu 3D Secure sistemi, dünya genelinde ön çok tercih edilen ödeme yöntemi olarak bilinir. Visa ve MasterCard gibi dünyanın en büyük kart sağlayıcıları tarafından desteklenmesi, 3D ödeme yöntemini popüler kılar.

3D Secure Ne İşe Yarar?

3D Secure, internet üzerinden yapılan giyim, yemek, eşya ve benzeri pek çok alışveriş için kart bilgilerini koruma ve bilgi transferini doğrulama görevini üstlenir. 3D Secure ile yapılan bir ödeme sırasında, kişinin kredi kart bilgilerinin çalınma olasılığı büyük oranla azaltılır. 3D Secure, SMS doğrulaması gerektirdiği için kartın çalınması halinde online olarak kullanılmasının da önüne geçilmiş olur.

3D Secure Nasıl Çalışır?

İnternet üzerinden ödeme işlemlerinde güvenliği artırmak için kullanılan 3D Secure (3 boyutlu güvenlik) sistemi, tüketicilerin ilave doğrulama metodunu kullanmasını sağlar. Bu ilave doğrulama sistemi, kredi kartını veren kurum tarafından sağlanır. Bir internet sitesinde satın alma işlemi yapan tüketici, satın alma işlemini tamamlamadan önce kartı veren kurumun (bankanın) internet sitesine yönlendirilir. Bu yönlendirme sırasında tüketicinin cep telefonuna ya da mobil bankacılık uygulamasına tek kullanımlık bir kod gönderilir. Bu tek kullanımlık kodun doğru girilmesinin ardından tüketici yeniden işlem yaptığı internet sitesine yönlendirilir ve kredi kartından ödeme gerçekleştirilir.

3D Secure Nasıl Kullanılır?

3D Secure (3 boyutlu güvenlik) sisteminin kullanılması için öncelikle kredi kartının 3D Secure özelliği banka tarafından aktive edilmelidir. Ödeme bölümünde 3D Secure sistemi aktif olan kredi kartının bilgilerini girdikten sonra, bazen direkt olarak ödemenin yapılacağı site tarafından 3D Secure sistemine yönlendirme yapılır, bazen de 3D Secure ile ödeme seçeneği opsiyonel olarak sunulur. 3D Secure ile alışveriş yapmak için aşağıdaki adımlar izlenir.

  1. Online alışveriş yapılan internet sitesinden 3D Secure ile ödeme seçeneği seçilir.
  2. Tüketici, ödeme aşamasında öncelikle bankanın internet sitesine yönlendirilir.
  3. Tüketicinin cep telefonuna tek kullanımlık doğrulama SMS'i gönderilir ve bu SMS'teki kod, doğrulama bölümüne yazılır.
  4. "Ödeme yap" butonuna tıklanarak ödeme işlemi tetiklenir ve tüketici harcamanın yapıldığı internet sitesine yönlendirilerek işlem tamamlanır.

SMS ile gönderilen kod doğru bir şekilde girilmediği sürece, kredi kartından para çekme işlemi gerçekleşemez. SMS ile doğrulama, özellikle internet üzerinden yapılan işlemlerde tüketicilere kusursuz bir güvenlik duvarı sağlar.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

16 Kasım 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 3 Nisan 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi