Banka Kartı Nedir?

Banka kartı, harcama yapıldığında bağlı olduğu hesaptan direkt olarak harcamanın düştüğü kart türüdür.
Banka Kartı Nedir? Banka Kartı Ne İşe Yarar? | encazip

En cazip bankayı anında bulun!

Kredi kartlarının kullanılabildiği her yerde kullanılabilir. Banka kartı, müşterisi olunan bankadaki mevduat hesabı içerisindeki para ile işlem yapabilmeyi sağlayan karttır. Debit kart olarak da adlandırılan banka kartı ile ATM’lerden nakit para çekmek, POS cihazı ile fiziki olarak veya internetten alışveriş yapmak mümkündür. Banka kartı, banka hesabına bağlıdır ve yapılan harcamalar direkt olarak anında hesaptan düşer. Herhangi bir bankada hesabı olan herkese ilgili banka tarafından banka kartı verilir. Banka kartı, kredi kartı ile karıştırılmamalıdır. 

Kredi Kartı ile Banka Kartı Arasındaki Fark Nedir?

Banka kartları hesapta olan parayı harcamaya yararken kredi kartları ise bankaya borçlanma yöntemiyle kullanılan kart türüdür. Banka kartı ile banka hesabında mevcut olan paradan harcanır, mevcut hesap bakiyeleri ile işlem yapılır. Banka hesabındaki para bitince banka kartından alışveriş yapılamaz. Kredi kartı, bir çeşit borçlanma türüdür ve herhangi bir banka hesabına bağlı olmaksızın banka tarafından belirlenen limitler dahilinde harcama yapmaya olanak sağlar. Kredi kartı ödemesi ekstre döneminin sonunda yapılır. 

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

2 Eylül 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 16 Şubat 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi