İpotek Nedir?

İpotek, bir mal veya taşınmazın herhangi bir borcun geri ödeneceğinin güvencesi olarak gösterilmesidir.
İpotek Nedir? İpotek Nasıl Kaldırılır?

En cazip bankayı anında bulun!

İpotek, bir mal veya taşınmazın herhangi bir borcun geri ödeneceğinin güvencesi olarak gösterilmesidir. Borç talebinde bulunan kişi, herhangi bir mal veya taşınmazı alacaklıya güvence olarak sunar. Alacaklı, yasal işlemler vasıtasıyla bu mal ve taşınmazın üzerine ipotek koyar. İpotekli mal veya taşınmaz, borç ödenene kadar satılsa bile ipotek ortadan kalkmaz. İpotek karşılığında alınan borç geri ödendikten sonra ipotek kaldırılır. İpotek işlemi sayesinde borç veren daha rahat ve güvenli bir şekilde borç verirken borç talep eden taraf ise daha kolay bir şekilde para bulabilir.

İpotek Etmek Ne Anlama Gelir?

İpotek etmek, bir borca karşılık kişinin sahip olduğu herhangi bir mal veya taşınması yasal olarak alacaklı tarafa güvence göstermesi anlamına gelir. Örnek olarak 1 milyon TL tutarındaki bir borca karşılık borçlu taraf tapusu kendisine ait olan bir daireyi yasal olarak alacaklıya ipotek edebilir. Bu sayede borçlunun borcu ödememesi durumunda alacaklı taraf yasal işlem başlatarak taşınmazı satışa çıkartabilir ve satıştan gelen para içerisinden borcunu tahsil edebilir.

İpotek Neden Yapılır?

İpotek yapmak her iki taraf için de avantajlıdır. İpotek göstererek borç bulmak çok daha kolaydır. Ayrıca ipotek sayesinde daha yüksek miktarda borç bulmak da mümkündür. İpoteğin yapılma amacı, borç veren tarafa parasının güvence altında olduğunu göstermektir. İpotek işlemi sayesinde alacaklı borcunu çok daha kolay bir şekilde tahsil edebilir.

İpotek Türleri Nelerdir?

İpotek türleri, güvence miktarı ve ipotek kaynağı olmak üzere iki farklı duruma göre türlere ayrılır. Güvence miktarının belirlenişine göre ipotek türleri şunlardır.

  • Üst sınır ipoteği (limit ipotek)
  • Anapara ipoteği

İpotek kaynağına göre ipotek türleri şunlardır.

  • Kanuni ipotek
  • İradi ipotek

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

21 Eylül 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 16 Ocak 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi