KKB (Kredi Kayıt Bürosu) Nedir?

Kredi Kayıt Bürosu, Türk Bankalar Birliğinin (TBB) Risk Merkezi faaliyetlerini yürüten bir kuruluştur.
KKB (Kredi Kayıt Bürosu) Nedir, Kime Aittir?

En cazip bankayı anında bulun!

Kredi Kayıt Bürosu, Türk Bankalar Birliğinin (TBB) Risk Merkezi faaliyetlerini yürüten bir kuruluştur. KKB, 11 Nisan 1995 tarihinde 9 bankanın katılımıyla kurulmuştur. KKB, 2011 yılından bu yana bankalar, tüketici finansman şirketleri, kiralama ve sigorta şirketleri için risk merkezi faaliyetleri sürdürür. Kredi kartı kullanılması ya da kredi kullandırımıyla birlikte, ödeme performansı, borçlanma miktarı, ödemelerde yaşanan aksaklık ve gecikmeleri kayıt altına alan kurumdur.

Kredi Kayıt Bürosu Ne İşe Yarar?

Finansal kuruluşlar, verdikleri kredilerin borçları için teminat ve geri ödeme garantisi ister. Kredi Kayıt Bürosu, kredi kullanmak isteyen kişilerin risk durumlarını tespit eder ve değerlendirir. Bu değerlendirme verileri, merkezi sistemde kaydedilir ve kredi başvurusunda bulunan kişilerin güvenirliliğinin değerlendirilmesini sağlar.

Kredi Kayıt Bürosu Kime Ait?

Açılımı Kredi Kayıt Bürosu olan KKB, 11 Nisan 1995 tarihinde 9 adet Türk bankasının girişimiyle kurulmuş bir organizasyondur. 55 banka, 17 tüketici finansmanı, 54 faktoring, 22 finansal kiralama, 10 sigorta, 21 varlık yönetim şirketi, 6 diğer kuruluşla birlikte 185 üyeye sahiptir. Kasım 2022 itibarıyla KKB Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini Halkbank temsilcisi Celal Candan yürütür. KKB, 2011 yılından bu yana tüm finansal kuruluşlar için TBB Risk Merkezi faaliyetlerini yürütür. 11 Nisan 1995 tarihinde KKB’nin kuruluşunda yer alan 9 banka aşağıdaki gibi sıralanabilir.

  • Akbank
  • Denizbank
  • Garanti Bankası
  • Halkbank
  • İş Bankası
  • Şekerbank
  • Vakıfbank
  • Yapı Kredi Bankası
  • Ziraat Bankası

Kredi Kayıt Bürosu Risk Raporu Nedir?

Kredi notu risk raporu, halihazırda aktif olan veya kapatılmasının üzerinden 5 yıldan fazla zaman geçmemiş olan kredilere ait, ödeme verilerini gösteren rapordur. Kredi notu risk raporu, kişinin finansal kuruluşlarda mevcut bulunan veya geçmiş 5 yıla dönük olan kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarını detaylı bir şekilde inceleme ve kredi notu belirleme imkanı sunar. Bankalar, kredi başvurusuna karar verirken kredi notu risk raporunu mutlaka göz önünde bulundurur.

Kredi Kayıt Bürosu Nasıl Sorgulanır?

KKB kaydı, Findeks risk raporu ile hızlı ve kolay bir şekilde sorgulanabilir. Ek olarak KKB kaydı, bankalar ve çeşitli finansal kuruluşlar aracılığıyla da öğrenilebilir. KKB kaydını öğrenebilmek için kkb.com.tr veya findeks.com üzerinden ilgili sayfaları takip etmek yeterlidir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

9 Kasım 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 7 Kasım 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi