Sanal Kart Nedir?

Sanal kart, yalnızca internet ortamında var olan ve fiziksel olarak mevcut olmayan bir kart türüdür. Sanal kartta da tıpkı normal kartlarda olduğu gibi kart numarası, son kullanma tarihi ve CVC numarası yer alır.

Sanal Kart Nedir? Sanal Kart Nasıl Kullanılır?
2 Aralık 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 18 Mart 2024

En cazip bankayı anında bulun!

Sanal kart, tüketicilerin mevcut kredi kartlarına internet bankacılığı ya da mobil bankacılık kanallarından ek kart olarak tanımladığı ve fiziki olarak bulunmayan kredi kartı türüdür. Sanal kartta normal kredi kartı gibi kredi kartı numarası, son kullanma tarihi ve CVC kodu bulunur. Sanal kartların limitleri internet ya da mobil bankacılık kanallarından kolaylıkla belirlenebildiğinden internet üzerinden yapılacak alışverişlerde güvenli olarak kullanılır.

Sanal Kart Ne İşe Yarar?

Sanal kart, internet üzerinden veya mail order ile yapılacak ödemelerde tam ve kusursuz güvenlik sağlar. Bilinen e-ticaret sitelerinin kredi kartı güvenliği konusunda son derece ileri teknolojilerle korunmasına rağmen bilgi sızıntısı ya da siber saldırı gibi durumlarda kredi kartı bilgilierinin üçüncü kişilerin eline geçme ihtimali vardır. Ayrıca mail order talimatlarında kart bilgileri üçüncü kişilerle paylaşıldığından tam anlamıyla kusursuz bir güvenlik sistemi kurmak pratikte mümkün değildir. Bu durumda tüketiciler sanal kart kullanarak işlemlerini gerçekleştirerek tam güvenlik sağlayabilir. Sanal kart ile yapılan işlemlerde, sanal kartın limiti tam olarak harcanacak tutar kadar belirlenir, alışveriş yapıldıktan sonra ise sanal kart limiti sıfırlanır. Böylelikle tüketicinin belirlediği tutar üzerinde bir tutarın karttan çekilmesi imkansız hale gelir. Bankalar, tüketicilere yılda bir kaç defa sanal kart değişikliği yapma hakkı tanıdığından sanal kart ile yapılan işlemlerin güvenliği daha da artar.

Sanal Kartın Avantajları Nelerdir?

Sanal kartın en büyük avantajı uzaktan kanallardan yapılan ödemelerde yüksek güvenlik sağlamasıdır. Sanal kartın avantajları aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Güvenlik
 • Hızlı oluşturma ve hızlı iptal etme
 • İnternet üzerinden kolaylıkla alışveriş yapabilme
 • Harcanacak tutar kadar limit belirleyebilme
 • Gerekli durumlarda kolayca iptal edip hemen yeni bir sanal kart oluşturabilme

Sanal Kartın Dezavantajları Nelerdir?

Sanal kart, mevcut bir kredi kartına ek kart olarak tanımlandığından kendi başına bir kart niteliğinde kullanılamaz. Sanal kartın dezavantajları aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Online veya mail order talimatlı alışverişler dışında kullanılamaz
 • Fiziksel formda elde edilemez

Sanal Kart Nasıl Oluşturulur?

Sanal kart oluşturmak için öncelikle herhangi bir bankada hesaba ve kredi kartına sahip olmak gerekir. Sanal kart oluşturmak için aşağıdaki adımlar izlenmelidir.

 1. Bankaların internet veya mobil bankacılık kanallarına girilmelidir.
 2. Kartlar bölümünden sanal kartlar seçeneği seçilmelidir.
 3. Sanal kartlar bölümüne giriş yapıldıktan sonra yeni sanal kart oluştur seçeneği seçilmelidir.
 4. Sanal kart açılması için banka tarafından gösterilen sözleşme kabul edilmelidir.
 5. Sanal kartın hangi kredi kartında ya da hangi hesaba bağlı olacağı seçilmelidir.
 6. Sanal kart oluşturulduktan sonra aktiflik durumu, yurt dışı kullanıma açılması, limit belirlenmesi gibi seçenekleri düzenlenmelidir.

Tüm bu işlemlerin sonucunda normal bir kredi kartı gibi kart numarası, son kullanma tarihi ve CVC kodu olan bir sanal kart oluşturulmuş olur.

Sanal Kart Oluşturma Şartları Nelerdir?

Sanal kart oluşturmak için öncelikli şart bir bankanın müşterisi olmaktır. Sanal kart oluşturmak için gerekli olan şartlar aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Hali hazırda bir fiziksel kredi veya banka kartına sahip olmak
 • Bir banka veya sanal bankacılık hizmeti veren finansal kuruluşta hesaba sahip olmak
 • İnternet ya da mobil bankacılık kanallarını kullanmak

Hangi Banklardan Sanal Kart oluşturulabilir?

Türkiye'de Kredi ve Banka Kartları, 23/2/2006 tarih ve 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu uyarınca "kart çıkartan kuruluş" olarak nitelendirilen kuruluşların tamamı tarafından verilebilir. Kredi kartı sahibi olunan tüm banka ya da ödeme kuruluşundan sanal kart oluşturulabilir.

Sanal Kart İle Ne Yapılabilir?

Bir fiziksel kart ile internet üzerinde veya mail order kanalıyla yapılabilecek her türlü işlem sanal kart ile de yapılabilir. Sanal kart özellikle internet alışverişlerinde ve mail order talimatlarında kullanılan bir kart türüdür. Sanal kart numarası çeşitli internet sitelerine varsayılan kart olarak girilerek ilgili sitelerden yapılacak otomatik çekimlerin sanal karttan yapılması sağlanabilir. Sanal kartların limitlerinin harcama planına veya harcama tutarına göre belirlenebilir olması tüketicilere uzaktan kanallardan kart harcamaları üzerinde tam kontrol verir.

Sanal Kart Nasıl Kullanılır?

Sanal kart yalnızca internet üzerinden veya mail order ile yapılan alışverişlerde kullanılabilir. Her bir sanal kartın normal bir kredi veya banka kartı gibi numarası, son kullanma tarihi ve CVC kodu bulunur. Sanal kartı kullanmak için öncelikle kartın ait olduğu bankanın mobil ya da web uygulamasına girilir. Devamında buradan kullanılacak tutar kadar (veya daha fazla) limit belirlenir. Daha sonra sanal kredi kartı numarası alışveriş yapılacak internet sitesine ya da mail order formuna yazılır. Kartı veren kurumun güvenlik koşullarına göre SMS ile ya da uygulama üzerinden gönderilen bir mesaj ile onay mekanizması devreye sokulur. Bu onayın verilmesinin ardından sanal kart ile işlem gerçekleştirilmiş olur.

Sanal Kart Limiti Ne Kadardır?

Sanal kartın limiti, kart ayarları bölümünden kart sahibi tarafından belirlenir. Eğer sanal kart bir kredi kartı ile ilişkilendirilmiş ise sanal kartın maksimum limiti kredi kartınının limiti kadardır. Banka hesabına bağlı banka kartları ile ilişkilendirilmiş sanal kartlar ise banka hesabında mevcut bulunan bütün paraya kadar limitlendirilebilir.

Sanal Karta Para Nasıl Yatırılır?

Sanal karta para yatırılmaz. Sanal kart halihazırda belirli bir kredi kartı veya banka hesabı ile ilişkili olacak şekilde oluşturulur. Sanal karttan yapılan harcamalar aslında sanal kartın ilişkili olduğu araçtan gerçekleştirilir. Örneğin banka hesabına bağlı bir sanal karttan çekim yapılması halinde, çekilen tutar banka hesabındaki paradan düşer. Buna göre banka hesabına para yatırdıkça aslında sanal kart kullanımı için de para yatırılmış olur. Bir kredi kartına bağlı olan sanal kartın ödemesi, bağlı olduğu kredi kartının ekstre ödemesi ile yapılır.

Sanal Karttan Para Çekilebilir mi?

Fiziki bir kart olmadığı için sanal karttan sadece mesafeli satış işlemleri için harcama yapılabilir, fiziki olarak para çekilemez.

Sanal Kart ile Taksitli Alışveriş Yapılabilir mi?

Sanal kart ile taksitli alışveriş yapılabilir. Ancak bu durum sanal kartın özelliklerine göre değişiklik gösterir. Sanal kartın taksitlendirilebilmesi, sanal kartın bağlı olduğu finansal araçla ilişkilidir. Gerçek bir kredi kartına bağlı olan sanal kartlar, tıpkı kredi kartı gibi taksitlendirilebilir. Bu taksitlendirme işleminin şartları, gerçek kredi kartı ile aynıdır. Ancak banka hesabına veya banka kartına bağlı olan sanal kartlarla taksitli alışveriş yapılamaz.

Sanal Kart Güvenli mi?

Sanal kart, diğer fiziki kredi veya debit kartları ile karşılaştırıldığında daha güvenlidir. Belirli harcamalar için internet bankacılığı üzerinden sanal kart oluşturulabilir ve bu sanal kartın numarası sadece belirli yerlerle paylaşılabilir. Bu da daha az kişinin kart numarasına erişimini sağlayacağı için güvenliğin arttığı bir durumdur. Sanal kartın fiziki kartlara kıyasla daha güvenli olmasının nedenleri aşağıda listelenmiştir.

 • Fiziki kart olmadığından çalınma, kaybolma gibi durumlar olmaz.
 • Sanal kartların limitleri internet üzerinden kolayca değiştirilebilir. Bu da sadece harcanacak tutar kadar limitin olmasına ve böylelikle herhangi bir çalınma durumunda belirlenen limit dışında harcama yapılmasının önüne geçen bir önlemdir.
 • Sanal kartların internet veya mail order yoluyla kullanımları internet bankacılığı üzerinden açılıp kapanabilir.
 • Sanal kartlar kolayca iptal edilebilir ve yepyeni bir kart oluşturulabilir. Yeni sanal kartı oluşturma imkanı bazı bankalar tarafından sınırsız olurken bazı bankalar yılda 3-4 defa yeni sanal kart oluşturma izni verir.
 • Sadece internet üzerinden alışveriş ve mail order yoluyla harcama imkanı olduğundan, POS cihazından geçirilmeden harcama yapıldığı için sanal kartın kopyalanma ihtimalı oldukça düşüktür.
 • Sanal kartlardan yapılan işlemler, kredi kartlarında olduğu gibi anlık olarak da takip edilebilir.

Kredi Kartsız Sanal Kart Sahibi olunur mu?

Kredi kartı olmadan da sanal kart sahibi olunur. Kredi kartı olmadan sanal kart açma işlemi banka kartına bağlı olan sanal kart tanımlayarak ya da bir banka hesabına bağlı sanal banka kartı açılarak yapılabilir. Bazı bankalar tarafından sağlanan "dijital kredi kartları" da sanal kart yerine kullanılabilir. Ayrıca kredi kartı yerine banka kartına yani doğrudan mevduat hesabına bağlı olarak çalışan sanal kartlara da sahip olunabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Kaynaklar:

İlgili İçerikler