Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kredi kartı günlük hayatta sıklıkla kullanılan ancak nakit para olmadığı için psikolojik olarak gerçekten para harcandığını hissettirmemesi nedeniyle kredi kartı kullanımında özellikle dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır.
Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

En cazip kredi kartını anında bulun!

Kredi kartı sıklıkla kullanılan ancak çoğunlukla yanlış kullanım nedeniyle ekstre ödemelerinde tüketicilere sorun yaratabilen bir bankacılık ürünüdür. Kredi kartı kullanımında mutlaka aylık bütçe sınırları dahilinde kalınmalı, aylık gelirin üzerinde toplam harcama yapılmamalıdır. Kart limitleri kişilerin aylık gelirinin çok üstünde olabilir, bu nedenle limit bitene kadar kartı kullanma alışkanlığı yerine aylık gelire paralel olarak harcama yapılması önemlidir. Diğer taraftan nakit taşımak yerine işlem kolaylığı sağlaması, ekstre kesim tarihi ve son ödeme tarihinin harcama tarihinden sonra olması yapılan alışverişi vadelendirmesi, alışverişlerde taksit imkanı gibi pek çok avantaj kredi kartları sayesinde tüketicilerin hizmetine sunulur. Kredi kartını bilinçli olarak kullanmak ve maksimum faydayı elde etmek için kredi kartı kullanırken aşağıdaki noktalara dikkat edilmelidir.

  • Kredi kartı limitine göre harcama yapılmalı
  • Kredi kartı ödemeleri düzenli yapılmalı
  • Kredi kartı alırken yıllık üyelik ücreti göz önünde bulundurularak seçim yapılmalı
  • İnternette kredi kartı kullanırken güvenli ortamlarda kullanım yapılmalı
  • Markalarla yaptığı anlaşmalar araştırılmalı
  • Güvenli bir kart şifresi belirlenmeli

1. Kredi Kartı Limitine Göre Harcama Yapılmalı

Kredi kartı kullanırken, kredi kartının limiti doğru bilinmeli ve bu limite göre harcamalar kontrollü bir şekilde yapılmalıdır. Kredi kartı limitinin bir anda doldurulması, kredi kartının daha sonraki zamanlarda kullanımına olanak vermeyeceği için kredi kartı ile satın alınacak şeyler iyi belirlenmelidir. Bazı durumlarda kart sahibi kişinin kredi kartı limiti, ay sonunda ödeyebileceğinden çok fazladır. Bu tip durumlarda kredi kartı limitinin tamamının kullanılması kişiyi maddi ve yasal zorluklarla baş başa bırakabilir. Bu nedenle kredi kartının limitine ve aylık elde edilen gelire göre kontrollü bir harcama yapılmalıdır. Bunu sağlamak için çoğu bankalar, kredi kartı limitinin haricinde aylık kullanım limiti belirlenmesine imkan sağlar ve bu limit aşıldığında kart sahibinin cep telefonuna bilgi mesajı gelir. Ayrıca her harcamanın SMS veya mobil bildirim olarak iletilmesi seçeneği de kullanılarak kredi kartı harcamaları çok daha kolay bir şekilde kontrol altına alınabilir.

2. Kredi Kartı Ödemeleri Düzenli Yapılmalı

Kredi kartı ödemelerinin düzenli yapılması, kişinin finansal imajı için son derece önemlidir. Kredi kartı borçlarının sürekli olarak ödenmemesi veya geciktirilmesi, kart sahibinin kredi notunun düşmesine neden olur. Kredi notunun düşmesi, kişinin kredi almasını zorlaştıran bir durumdur. Ayrıca kredi kartı borcu ödenmediği takdirde bir süre sonra yasal takip başlayacak ve kişi temerrüde düşecektir. Bunun sonucu icra yoluyla alacağın tahsiline kadar uzanmaktadır. Bu tip durumlarla karşı karşıya kalmamak için her ay kredi kartının dönem borcu ödenmeli veya en kötü ihtimalle kredi kartı asgari ödeme tutarı ödenmelidir. Kredi kartının asgari ödemesinin yapılması, kişiye yasal takip başlatılmasının ve kredi puanının düşmesinin önüne geçer. Ancak yalnızca kredi kartı asgari ödemesinin yapılması, yapılmayan ödeme tutarı için aylık olarak faiz işlemesine neden olur. Kredi kartı faizleri genellikle ihtiyaç kredisi faizlerinden daha yüksektir. Bu yüzden uzun bir süre yalnızca kredi kartının asgari ödemesini yapan kişilerin, kalan kredi kartı borcu için ihtiyaç kredisi alternatifini değerlendirerek cazip olması halinde ihtiyaç kredisi çekerek kredi kartı borçlarının tamamını ödemeleri önerilir.

3. Kredi Kartı Alırken Yıllık Üyelik Ücreti Göz Önünde Bulundurularak Seçim Yapılmalı

Kredi kartının yıllık aidat ücreti, pek çok kişinin göz ardı ettiği bir konudur. Ancak yıl sonunda ekstreye kart aidatı yansıtıldığında pek çok kişi için bu durum ek maliyet anlamına gelir. Kredi kartlarının bankadan bankaya değişen yıllık aidat ücretleri vardır. Bu ücret, kredi kartının limiti ile özelliklerine göre de değişkenlik gösterebilir. Bazı bankalar ise çeşitli kampanyalar kapsamında aidatsız kredi kartı verebilmektedir. Özellikle emekliler ve ev hanımları gibi gruplara yönelik bu tür aidatsız kartlar pek çok banka tarafından sunulmaktadır. Bu nedenle yıl sonunda kötü bir sürprizle karşılaşmamak için kredi kartı alırken söz konusu kartın yıllık aidat ücreti öğrenilmelidir.

4. İnternette Kredi Kartı Kullanırken Güvenli Ortamda Kullanım Yapılmalı

İnternet üzerinden alışveriş, doğru bir şekilde yapıldığında son derece güvenlidir. Ancak bilinçsiz bir şekilde internet üzerinden alışveriş yapmak kart güvenliğini tehlikeye sokabilir. İnternet üzerinden güvenli bir şekilde alışveriş yapabilmek için ilk olarak yalnızca güvenilir ve bilinirliği yüksek platformlardan alışveriş yapılmalıdır. Alışveriş yaparken 3D doğrulama seçeneğini aktifleştirmek ve kart bilgilerinin kayıt edilmesini reddetmek gibi ilave tedbirler ise kart güvenliğini arttıran durumlardır. Daha güvenli bir kart kullanımı için kartın bağlı olduğu bankanın mobil uygulaması üzerinden kart internet üzerinden alışverişe kapatılmalıdır. İnternet üzerinden alışveriş yapılacağı zaman bu ayar yeniden düzenlenerek açılmalıdır ve alışveriş yapıldıktan sonra tekrar kapatılmalıdır. İnternet üzerinden yapılacak alışverişlerde en güvenli yol ise sanal kart ile işlem gerçekleştirmektir. Tüketiciler, mobil bankacılık kanallarından kolayca sanal kart tanımlayarak bu kartın limitini hızlıca değiştirebilir ve böylece internetten alışverişlerde ilave güvenlik önlemi almış olur.

5. Markalarla Yaptığı Anlaşmaları Araştırılmalı

Bütün kredi kartları, çeşitli marka ve firmalarla bazı özel anlaşmalar yapar. Bu anlaşmalar kapsamında ilgili markalardan yapılan alışverişlerde kart puanı kazanmak, indirim kazanmak veya vadesi fazla taksit yapmak gibi avantajlar kazanmak mümkündür. Kartın sahip olduğu avantajları bilmek, daha az bütçeyle daha efektif alışveriş yapma olanağı sunar.

6. Güvenli bir Kart Şifresi Belirlenmeli

Kredi kartı şifresi, tahmin edilemez ve güvenli bir şifre olmalıdır. Daha güvenli bir kart kullanımı için kredi kartı şifresi 6 ayda bir değiştirilmelidir. Kart şifresi belirlenirken aynı rakamları artarda kullanmamak, doğum tarihini şifre yapmamak ve 1234 gibi ardışık şifreler oluşturmamak kart güvenliği açısından önemlidir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

9 Eylül 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 14 Ağustos 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi