Kredilerde KKDF ve BSMV Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Konut kredileri ve bazı istisnalar hariç tüm kredilerin faizlerinden %15 BMSV ve %5 KKDF tahsil edilir. BMSV ve KKDF, kredilerde yalnızca tahakkuk eden faiz tutarı üzerinden hesaplanır, anapara üzerinde bu vergiler uygulanmaz.

En cazip bankayı anında bulun!

BMSV, Banka ve Sigorta Muamele Vergisinin kısaltmasıdır ve istisnalar hariç kredilerde toplam faiz tutarı üzerinden %5 olarak tahsil edilir. Krediler üzerinden tahsil edilen bir diğer vergi türü olan KKDF ise Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu'nun kısaltmasıdır ve kredi faizleri üzerinden %15 oranında tahsil edilir. Konut kredisi hariç tüm kredilerde ve kredi kartlarında tahakkuk eden BMSV ve KKDF, bankalar tarafından tahsil edilerek devlete ödenir.

BSMV Nedir?

BSMV, Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisinin kısaltılmış halidir. 23.07.1956 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 6802 sayılı Gider Vergileri Kanununu uyarınca uygulamaya konulmuş olan BMSV, 1 Eylül 1998 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 1998/11591 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile %5 olarak belirlenmiştir. BMSV, konut kredisi ve bazı istisnalar haricinde tüm kredilerin faiz tutarları üzerinden tahsil edilir. Yalnızca ödenen faiz tutarı üzerinden alınan BMSV, toplam ödenen faizin düşmesi ile birlikte düşer.

KKDF Nedir?

KKDF, Kaynak Kullanımını Destekleme Fonunun kısaltılmış halidir. KKDF ilk olarak 26.08.1989 tarih ve 20264 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu Hakkında Tebliğ ile alınmaya başlanmıştır. 2010/974 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının 2-a maddesi ile değiştirilerek KKDF oranı %15 olarak belirlenmiştir. KKDF, konut kredisi hariç tüm kredilerde tahakkuk eden faiz tutarı üzerinden hesaplanarak bankalar tarafından tüketicilerden alınarak devlete ödenir.

BMSV ve KKDF Hesaplama

BMSV ve KKDF, tahakkuk eden üzerinden yapılan kesinti olduğunda ve de farklı kredilerde farklı kesintiler uygulandığından, bir kredide ne kadar BMSV ve KKDF ödendiğini öğrenmek için aşağıdaki modül kullanılmalıdır.

Kredi Ödeme Planı Oluşturma Aracı

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

3 Ekim 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 7 Kasım 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi