İhbarlı Mevduat Hesabı Nedir?

İhbarlı Mevduat Hesabı Nedir?

İhbarlı mevduat hesabı, banka müşterisinin hesap üzerinde yaptığı işlemleri bankaya bildirme zorunluluğu bulunan hesap türüdür. Banka müşterisi, hesabından para çekeceğini bankaya bildirir. Banka, söz konusu bildiri üzerine istenilen miktarı hazır hale getirir ve ödeme, 7 gün içerisinde gerçekleştirilir.

İhbarlı mevduat hesabı, banka müşterisinin hesap üzerinde yaptığı işlemleri bankaya bildirme zorunluluğu bulunan hesap türüdür. Banka müşterisi, hesabından para çekeceğini bankaya bildirir. Banka, söz konusu bildiri üzerine istenilen miktarı hazır hale getirir ve ödeme 7 gün içerisinde gerçekleştirilir.

İhbarlı mevduat hesapları vadeli veya vadesiz olarak açılabilir. Banka müşterileri, bu hesapları büyük miktardaki paralar için kullanılır. Bankaya önceden haber verilerek bankanın söylenilen miktarı hazırlaması kolaylaşır. Banka, müşterinin istediği günde ödemeyi yapar. Banka, ödemeyi yapmadığı durumlarda ise gecikme faizi ödemekle yükümlüdür.

İhbarlı mevduat hesapları, TL para birimi dışında Merkez Bankasının onay verdiği tüm para birimleri için açılabilir. İhbarlı döviz mevduat hesabı diye geçen hesap türünün tek farkı, banka hesabında euro, dolar gibi yabancı birimlerin bulunmasıdır.

Banka müşterisi hesabındaki döviz miktarını çekmek istediğini bankaya bildirir. Söz konusu banka ise istenilen günde ödeme yapmak üzere miktarı hazırlar. Aynı TL hesabında olduğu gibi ödeme 7 gün içinde yapılır ve banka, gecikme durumunda gecikme faizi ödemekle yükümlüdür.

İhbarlı Mevduat Hesabı Ne İşe Yarar?

İhbarlı mevduat hesabı türü, yatırılan para üzerinden işlem yapılmasını sağlar. Banka müşterisinin parayı çekeceği günden 1 hafta önceden haber vermesi gerekir. Müşterinin haberi vermemesi veya geç vermesi halinde tüm sorumluluk müşteriye aittir. Banka tarafından yaşanılan gecikme veya sorunlarda banka zararı karşılamakla beraber gecikme faizi de öder.

Sıkça Sorulan Sorular

İhbarlı Mevduat Hesabının Özellikleri Nelerdir?

Kimler İhbarlı Mevduat Hesabı Açabilir?

İhbarlı Mevduat Hesabı Nasıl Açılır Açılır?

İhbarlı Mevduat Hesabı Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

İhbarlı Mevduat Hesabı Nasıl Kapatılır?

İhbarlı Mevduat Hesabı Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?