İhbarlı Mevduat Hesabı Nedir?

İhbarlı mevduat hesabı, banka müşterisinin hesap üzerinde yaptığı işlemleri bankaya bildirme zorunluluğu bulunan hesap türüdür. Banka müşterisi, hesabından para çekeceğini bankaya bildirir. Banka, söz konusu bildiri üzerine istenilen miktarı hazır hale getirir ve ödeme, 7 gün içerisinde gerçekleştirilir.
İhbarlı Mevduat Hesabı Nedir? | encazip

En cazip bankayı anında bulun!

İhbarlı mevduat hesapları vadeli veya vadesiz olarak açılabilir. Banka müşterileri, bu hesapları büyük miktardaki paralar için kullanılır. Bankaya önceden haber verilerek bankanın söylenilen miktarı hazırlaması kolaylaşır. Banka, müşterinin istediği günde ödemeyi yapar. Banka, ödemeyi yapmadığı durumlarda ise gecikme faizi ödemekle yükümlüdür.

İhbarlı mevduat hesapları, TL para birimi dışında Merkez Bankasının onay verdiği tüm para birimleri için açılabilir. İhbarlı döviz mevduat hesabı diye geçen hesap türünün tek farkı, banka hesabında euro, dolar gibi yabancı birimlerin bulunmasıdır. Banka müşterisi hesabındaki döviz miktarını çekmek istediğini bankaya bildirir. Söz konusu banka ise istenilen günde ödeme yapmak üzere miktarı hazırlar. Aynı TL hesabında olduğu gibi ödeme 7 gün içinde yapılır ve banka, gecikme durumunda gecikme faizi ödemekle yükümlüdür.

İhbarlı Mevduat Hesabı Ne İşe Yarar?

İhbarlı mevduat hesabı türü, yatırılan para üzerinden işlem yapılmasını sağlar. Banka müşterisinin parayı çekeceği günden 1 hafta önceden haber vermesi gerekir. Müşterinin haberi vermemesi veya geç vermesi halinde tüm sorumluluk müşteriye aittir. Banka tarafından yaşanılan gecikme veya sorunlarda banka zararı karşılamakla beraber gecikme faizi de öder.

İhbarlı Mevduat Hesabı Nasıl Açılır Açılır?

İhbarlı mevduat hesabı açmak için vadesiz mevduat hesabına sahip olunur. Vadesiz mevduat hesabına sahip olunmadığı takdirde şubeye giderek veya online olarak vadesiz mevduat hesabı açılır.

Vadesiz mevduat hesabı bulunan banka müşterileri, hesabı açmak istedikleri bankalara müracaat ederek işlemini tamamlar. Şubeye gitmek istemeyen banka müşterileri ise mobil bankacılık uygulamaları veya bankaların internet siteleri üzerinden söz konusu taleplerini iletebilir.

Kimler İhbarlı Mevduat Hesabı Açabilir?

Tüm mevduat hesaplarının açılması için en önemli şart 18 yaşı doldurmaktır. 18 yaşını doldurmayan müşteriler, veli izni ile banka şubelerine başvuru yapmalıdır. Meslek grubu fark etmeden, reşit olan her vatandaş ihbarlı mevduat hesabı kullanabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

16 Mayıs 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 2 Şubat 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi