Kat İrtifakı Ne Demektir? Kat İrtifaklı Ev Almak Riskli mi?

Kat irtifakı, devam eden inşaat üzerinde hak sahiplerinin paylarını ifade eden tapuya verilen isimdir. Bu tapu Kat Mülkiyeti Kanunu hükümlerine göre çıkarılır. Aynı zamanda inşaat yapma ve kat mülkiyeti borcunun da bağlanmasını sağlar.
Kat İrtifakı Ne Demektir? | encazip

En cazip bankayı anında bulun!

Kat irtifakı sayesinde mülk sahipleri tapu alabilir. Daire, ofis vb. bağımsız bölümler üzerinde ipotek vermek, devretmek mümkün hale gelir. Kat irtifakı tapusu sayesinde bina, site yönetimi kat mülkiyeti varmış gibi yapılabilir. Kat irtifak tapusu, çeşitli haklara sahip olmayı sağlasa da tam olarak mülkiyete geçilmediği için bazı sakıncaları bulunur. Kat irtifaklı ev inşaat başladığı an alınır ve inşaat bittiği gibi kat mülkiyetine geçilir. Kat mülkiyetine geçiş zorunludur. İskanı olmayan evlerde bazı problemler yaşanabilir.

Kat İrtifakı Olunca Ne Olur?

Kat irtifakı, arsa üzerindeki inşaatın mülkiyet hakkının yer aldığı bir tapudur. Kat irtifakı kanun hükümlerine göre hazırlanan bir tapu çeşididir. Kat irtifakıyla devretmek, ipotek ettirmek gibi işlemler yapılabilir. Kart irtifakı, hak sahiplerinin paylarını gösteren ve belirleyen tapudur.

Kat İrtifakı Tapu Yerine Geçer mi?

Kat irtifakı, binanın henüz tamamlanmamış olduğunu ifade eder. Bina tamamlandığı zaman ise kat mülkiyetine geçilir. Tapunun alınabilmesi için kat mülkiyeti olması gerekir.

Kat İrtifakının Zararı Nedir?

Kat irtifakının bazı dezavantajları bulunur. Kat irtifakının inşaat projesine uygun yapılmaması durumunda bankalardan kredi sağlanmaz. Bazı durumlarda da otopark, depo vb. ortak kullanım alanlarına daireler dahil edilemezse hak sahipleri yıkım kararı çıkartabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

25 Mayıs 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 6 Kasım 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi