Kredi Notuna Nasıl İtiraz Edilir?

Kredi notunuzu düşük buluyorsanız veya bir hata olduğunu düşünüyorsanız, KKB'nin (Kredi Kayıt Bürosu) Müşteri İtiraz Değerlendirme Sistemi (MİDES) üzerinden itiraz etme hakkınıza sahipsiniz.
Kredi Notuna Nasıl İtiraz Edilir? | encazip

En cazip bankayı anında bulun!

Kredi notuna itiraz yapabilmek için son bir ay içinde kredi notunuzu öğrenmiş olmanız ve Findeks veya bankalar aracılığıyla elde edilen kredi notu raporunuzdaki referans numarasını kullanmanız gereklidir.

Kredi Notu İçin Müşteri İtiraz Değerlendirme Sistemi (MİDES) Nedir?

Müşteri İtiraz Değerlendirme Sistemi (MİDES), Türkiye'de kredi notu ve kredi raporu ile ilgili itirazların değerlendirilmesi ve düzeltilmesi için oluşturulan bir sistemdir. MİDES, tüketicilere kredi notu ve kredi notu risk raporu ile ilgili bir hata veya yanlışlık olduğunu düşündüklerinde itiraz etme ve düzeltme hakkı sunar. Bu sistem, tüketicilerin kredi geçmişi hakkındaki doğru ve güncel bilgilere erişimini ve kredi notlarının düzeltilmesini sağlar. Tüketiciler, Kredi Kayıt Bürosu (KKB) üzerinden MİDES aracılığıyla kredi notu ve kredi raporlarındaki hataları düzeltebilir ve kredi başvurularının sonuçlarını etkileyen doğru bilgilere sahip olabilirler.

MİDES Üzerinde Yapılabilecek İtiraz İşlemleri Nelerdir?

MİDES (Müşteri İtiraz Değerlendirme Sistemi) üzerinde tüketiciler, kredi notu, kredi raporu veya kişisel bilgilerindeki hataları düzeltmek veya yanlış bilgileri itiraz ederek düzelttirmek için başvuruda bulunabilirler. Bu sistem, tüketicilerin kredi geçmişleri ve finansal bilgileri üzerinde kontrol sahibi olmalarını sağlar. İtiraz işlemi, Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından incelenir ve hatalı bilgilerin düzeltilmesi veya kredi notunun güncellenmesi gerekiyorsa düzeltme işlemi yapılır.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

20 Ekim 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 25 Ekim 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi