Emekli Maaşı Nedir?

Emekli maaşı, çalışan bireyin belli bir süre çalışıp sigorta primini ödemesinin bitmesi ve yaş gereği çalışma hayatını bitiren bireylere düzenli verilen nakit ödemelerdir.
Emekli Maaşı Nedir? Ne Zaman Ödenir?

En cazip bankayı anında bulun!

 Çalışanlar, sigortalı göründükleri her yıl boyunca kendilerine prim ödemesi yapılır. Kanun çerçevesinde belirlenen emeklilik yaşını ve primini dolduran herkes emekli kabul edilir. Sigorta primini doldurduğu halde kanunen belirlenen yaşı doldurmayı bekleyen kişiler de emeklidir ancak bu kişilerin maaş alabilmesi için devlet tarafından kanun çıkarılması gerekir.

Emekli Maaşı Nasıl Alınır?

Emekli maaşı, tercih edilen bankanın ATM’lerinden temin edilebilir. Dışarı çıkma zorluğu bulunan veya ATM’ye gitmek istemeyen emekli bireyler, internet veya mobil bankacılık veya bankaların çağrı merkezlerinden işlemler yapılabilir. Online olarak alışveriş ve diğer işlemler yapılabilir.

Emekli Maaşını Kimler Alabilir?

Emekli maaşını sigorta iş primlerini dolduran ve kanunen belirlenen yaş sınırını doldurmuş her birey emekli maaşı alabilir. Emekli olan eşlerden biri ölünce diğeri kanunen ölen kişinin maaşını alabilir. Ölen kişinin karısı da ölmüşse maaş, zor durumda olan kızına kalır dolayısıyla aile üyeleri emekli maaşından yararlanabilir.

Aylık Emekli Maaşı Ne Kadar?

Emekli maaşları sigortalı olma yılına göre hesaplanır. Emekli maaşı tutarı 26.05.2024 itibarıyla ortalama olarak 7 bin 500TL’dir. 7500TL, alınabilecek minimum tutardır. 7500 üstü emekli maaşı almak da mümkündür. 26.05.2024 için alınabilecek en yüksek emekli maaşı 24.793TL'dir.

En Yüksek Emekli Maaşı Ne Kadar?

En yüksek emekli maaşı, ocak yılında yapılan zam ile 24 bin 793TL olarak belirlenmiştir. Bu maaş miktarı temmuz ayına kadar geçerlidir.

En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar?

En düşük emekli maaşı, ocak ayında tapılan düzenlemeye göre 7 bin 500TL olarak açıklanmıştır. Bu maaş ödemesi temmuz ayına kadar geçerlidir.

Emekli Maaşları Ne Zaman Ödenir?

Emekli maaş ödemeleri tahsis numarasına göre belirlenir. Tahsis numarasının son rakamı 9,7,5 olanların ayın 25. gününde, son rakamı 3 veya 1 olanlar ayın 26. gününde, son rakamı 8, 4 veya 6 olanların ayın 27. gününde ve son rakamı 2 veya 0 olanlar ayın 28. gününde maaşını alır.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

21 Haziran 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 16 Mayıs 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi