Tatil İçin Nakit Avans mı? Tatil Kredisi mi?

Nakit avans, bankalar tarafından sunulan bir kredi ürünüdür. Özünde bir kredi türü olan nakit avans, banka kartı ya da kredi kartı aracılığıyla kullanılmasına karşılık kredi seçenekleri arasında yer almaz.
Tatil İçin Nakit Avans ile Tatil Planlama | encazip.com

Banka kartı ya da kredi kartı kullanan kişiler, KMH (Kredili Mevduat Hesabı) limiti dahilinde taksitsiz ya da taksitli nakit avans kullanabilir, tatil kredisi ise bir ihtiyaç kredisi türüdür. Bireyler, tatillerini finanse etmek amacıyla tatil kredisi kullanabilir. Tatil kredisi ya da taksitli nakit avans arasında seçim yaparken faiz oranları ve geri ödeme planlarını dikkate almak önemlidir. Seçim yaparken taksitli nakit avans faiz oranları, taksit sayısı da baz alınarak değerlendirilir ve iki kredili ürün arasında en avantajlı olan tercih edilebilir. 

Tatil İçin Nakit Avans Kullanımı

Nakit avans, Kredili Mevduat Hesabı limitleri dahilinde kullanılır. KMH limiti 50.000 TL olan bir kişi, limit aşımı yapmamak şartıyla nakit avans kullanabilir. Kredi kartı sahipleri de kredi kartı nakit avans seçeneği ile kullanım gerçekleştirebilir. Nakit avans kullanmak için herhangi bir belge ile uğraşmak gerekmez. Nakit avansı kredi türlerinden ayıran en temel fark, limitin yeterli olması halinde kullanım için herhangi bir onay ya da başvuru gerektirmiyor olmasıdır. KMH ya da kredi kartından nakit avans ile nakit ihtiyaçları anında giderilebilir. Kullanım için ATM’den ya da kredi/banka kartından satın alım gerçekleştirmek yeterlidir.

Tatil Harcamaları ve Bütçe Yönetimi

Tatil bütçesi, tatile çıkmadan önce gerçekleştirilen ve kişilerin gerek gereksinimlerini gerekse de kişisel tercihlerini içeren finansal planlamadır. Tatil harcamalarının en doğru şekilde finanse edilebilmesi için bütçe yönetimi gereklidir. Bütçe yönetimi, mevcut nakdin en doğru şekilde harcanması ve nakit ihtiyaçlarının minimum maliyetle giderilmesini kapsar. İhtiyaçların finansmanı için sıfır faizli nakit avans ya da çeşitli bankalar tarafından sunulan tatil kredileri tercih edilebilir. Tatil kredisi sunan bankaların başında şunlar gelir.

  • Akbank tatil kredisi
  • Denizbank tatil kredisi

Nakit Avans ve Tatil Kredisi Karşılaştırması

Nakit avansın da tatil kredisinin de kendisine özgü avantajları bulunur. Tüketicilerin seçim yapmadan önce iki kredili ürünün artılarını değerlendirmeleri ve kendileri için en uygun seçimi bu çerçevede yapmaları gerekir. Nakit avansın avantajları aşağıdaki gibidir.

  • Nakit avans sayesinde limit dahilinde olmak şartıyla istenen tutarda kredili ürün kullanılabilir. İhtiyaç ve tatil kredilerinde olduğu gibi nakit avansta kullanım alt sınırı bulunmaz.
  • Nakit avans, limit dahilinde işlem yapma imkanı sunduğundan banka prosedürleri ile uğraşmaya gerek kalmaz. Mevcut limitin kullanılması, her nakit ihtiyacı için kredi notu tespiti gibi değerlendirme süreçlerini de ortadan kaldırır.
  • Bankalar, yeni müşterileri için faizsiz nakit avans imkanı sunar.

Tatil kredisinin avantajları şunlardır.

  • Tatil kredisi faiz oranları, kredi kartı nakit avans faizi ile kıyaslandığında daha düşük oranlıdır.
  • Tatil kredisi limitleri, nakit avansa kıyasla daha fazladır.
  • 0 faiz nakit avans gibi 0 faizli kredi avantajı da bulunur.

Nakit Avans Faiz Oranları ve Geri Ödeme Planları

Bankaların müşterilerine sunacakları nakit avans faiz oranı sınırları Merkez Bankası tarafından belirlenir ve 3 ayda bir olacak şekilde açıklanır. Bankalar, ilk defa müşterisi olacak kişilere 0 faizli nakit avans avantajı da sunabilir. (Yapı Kredi faizsiz nakit avans sunan bankalara örnek gösterilebilir.) Kredi ya da taksitli nakit avans başvurusu yapmadan önce banka bazında araştırma yapılması gerekir.

Karşılaştırma siteleri, birden fazla bankanın faiz oranına ve nakit avans teklifine aynı anda ulaşma imkanı sağlar. Örneğin Akbank nakit avans teklifi ile Denizbank nakit avans faizi aynı ekranda görülebilir. Aynı anda birden fazla teklife ulaşmak kişilerin beklentilerine en yakın sonucu almalarını sağlar.

İlgili İçerikler

6 Haziran 2024 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 10 Haziran 2024
Kader Arslan
Kader Arslan
İçerik Yazarı
Yazar Hakkında
1998 doğumlu olan Kader Arslan, Karadeniz Teknik Üniversitesi İİBF Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldu. Lisans eğitimi aldığı dönemde eşzamanlı olarak yazarlık ve editörlük alanında çalıştı. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İktisat Anabilim Dalı üzerine yüksek lisans eğitimi almaya devam ediyor.
Detaylı Bilgi