Kredi Notu Nedir?

Kredi puanı olarak da bilinen kredi notu, kişilerin finansal kurum ve kuruluşlar ile ilişkisi ve finansal güvenilirlikleri değerlendirilerek belirlenen bir puandır.
Kredi Notu Nedir, Nasıl Ölçülür?

En cazip bankayı anında bulun!

Kredi puanı veya kredi notu, kişilerin finansal kurum ve kuruluşlar ile ilişkisi ve finansal güvenilirlikleri değerlendirilerek belirlenen bir puandır. Kredi notu, tüm bankaların erişimine açık olan bir sistem üzerinden her banka ve finansman kuruluşunun erişebildiği ve FİNDEKS tarafından yönetilen risk analizi notu denebilir. Şahısların ve şirketlerin kredi notları, kullanmış oldukları kredi veya diğer finansman türlerinin geri ödenme verileri ile belirlenir.

Kredi Notu Ne İşe Yarar?

Kredi notu, bireyin tüm finansal kuruluşlar ile ilişkisine etki eden bir veridir. Özellikle kredi talebinde bulunan kişilere, kredi verilip verilmemesi noktasındaki kararda en önemli faktörlerden bir tanesi kredi notudur. Kredi notu, kişinin daha önce gerçekleştirmiş olduğu finansal eylemlere göre belirlendiği için kişinin ya da şirketin finansal geçmişindeki olumlu veya olumsuz gelişmeler, gelecekteki finansal taleplerini de etkiler. Kredi notu, şahısların ve şirketlerin kredi kullanıp kullanamayacakları, ne kadar kredi kullanabilecekleri, kredi kartı limitlerini ve kullanılan kredinin faiz oranının belirlenmesi üzerinde etkilidir.

Kredi Notu Nasıl Belirlenir?

Kredi notu, şahısların ve şirketlerin kullandıkları kredi, kredi kartı veya diğer finansman türlerinin geri ödeme durumuna göre belirlenir. Kredi notunun belirlenmesindeki en önemli faktör, banka veya finansman kuruluşlarına olan borçların ödeme düzenine uygunluğudur. Borcunu düzenli ödeyen kişilerin kredi notu yükselir, borçların geri ödenmesinin gecikmesi ya da temerrüde düşmesi kredi notunu düşürür.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notu, dokuz büyük bankanın ortak olduğu Kredi Kayıt Bürosu (KKB) iştiraki olan FİNDEKS tarafından hesaplanır. Findeks kredi notu 1 ile 1900 arasında hesaplanır. Kredi notu 1900 ise risksiz, kredi notu 1 ise risklidir. Kredi notu hesaplamasında 4 ana faktör bulunur ve bu faktörlerin ağırlıklarına göre kredi notu hesaplanır. Kredi notu hesaplamasına esas 4 ana faktör ve ağırlıkları aşağıdaki gibidir.

  • Geri ödeme alışkanlığı (%45 ağırlık): Kullanılan finansmanın geri ödeme alışkanlığı kredi notu hesaplamadaki en önemli faktördür. Borçların son ödeme tarihinden sonra yapılması ya da takibe düşmesi kredi notunu düşürür. Ödemelerin gününde ve düzenli yapılması ise kredi notunu yükseltir.
  • Şahıs veya şirketlerin mevcut finansal hesap ve borç durumları (%32 ağırlık): Daha önce kullanılan kredilerin nasıl kapandığı, tüketicilerin mevcutta devam eden kredileri veya teminatları göz önünde bulundurularak limitler çerçevesinde hesaplama yapılır.
  • Kredi kullanma yoğunluğu (%18 ağırlık): Sıklıkla kredi kullanan kişilerin kredi notu daha yüksektir, az kredi kullanan kişilerin kredi notları daha düşüktür. Hatta hiç kredi kullanmamış kişi ve şirketlerin kredi notu bulunmayabilir.
  • Yeni alınan krediler (%5 ağırlık): Yakın zamanda kredi alınmış olması kredi notunun düşmesine neden olan bir faktördür.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

19 Ağustos 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 5 Aralık 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi