Maaş Müşterisi Kredisi Nedir?

Maaş müşterisi kredisi, maaşın alındığı bankanın kendi müşterilerine özel sunduğu kampanya veya fırsatlar olarak adlandırılır. Bankalar müşterilerine yoğun olarak taşıt kredilerinde, konut kredilerinde veya ihtiyaç kredilerinde avantajlı seçenekler sağlar.

En cazip bankayı anında bulun!

Maaş müşterisi kredisi çekilebilmesi için banklar bazı belgeleri talep eder. Bu belgelerden bazıları gelir düzeyini ifade eden belgelerdir. Gelir düzeyini gösteren belgeler sayesinde gayrimenkul sahibi kişiler de bu krediden faydalanabilir. Bankalara ait kredi hesaplama sisteminden geçerli not alan maaş müşterileri, bankanın belirlediği limitlere kadar kredi alabilir. Bankaların belirlediği limitin üzerinde kredi çekmek isteyen maaş müşterileri için farklı sistemler uygulanır.

Maaş Müşterisi Ne Demek?

Maaş müşterisi, çalışanı olunan şirketin anlaşmalı olduğu bankadan maaş ödemelerini alan bireydir. Şirket veya kurum çalışanları, her ay belli bir bankadan düzenli olarak maaşını alır. Maaş almak amacıyla bankaya müşteri olanlara maaş müşterisi adı verilir.

Maaş müşterileri, aylık ödemelerini düzenli olarak alabilecekleri bankaya ait bir maaş hesabına sahip olur ve bu hesap üzerinden maaş müşterilerine özel teklifler ve avantajlar sunulur.

Maaş Müşterisi Kredisinin Diğer Kredilerden Farkı Nedir?

Maaş müşteri kredisinin diğer kredilerden farkı aşağıda sıralanmıştır.

  • Kredi faiz oranları diğerlerine nazaran daha düşük olması
  • Ödeme aralıkları ve vadelerde kolaylık sağlanması
  • Maaşlı müşteriye olan güven
  • Maaş müşterilerinin belge göstermeden kredi başvurusu yapabilmesi
  • Maaş müşterilerinin kredi almak için şubeye gitmesine gerek kalmaması

Maaş Müşterisine Kredi Çıkar mı?

Çalışanın maaşını aldığı banka, müşterisine özel avantajlı kredi fırsatları sunar ve maaş müşterisine özel kredi çıkar. Maaş müşterilerine sunulan krediler, belli yasalar ve yönetmelikler çerçevesinde sınırlandırılır.

Maaş Müşterisi Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Maaş müşterisi kredisi veren bankaların listesi aşağıdadır.

Akbank

Akbank maaş müşteri kredisi, 9’dan 5’e kampanyası üzerinden sağlanır. 9’dan 5’e kampanyası sayesinde maaş müşterileri, ihtiyaç, konut ve taşıt kredilerinden indirimli bir şekilde yararlanır.

Denizbank

Denizbank maaş müşterisi kredisi, en çok ihtiyaç kredisi yönünden fayda sağlamaktadır. Denizbank, maaş müşterilerine özel ihtiyaç kredisini evraksız alma imkanının yanı sıra 55.000TL kredi limiti ve 36 ay vade sağlamaktadır. Bu kredi, Denizbank’a ait internet, mobil bankacılık veya şubelerden temin edilebilir.

Garanti BBVA

Garanti maaş müşterisi kredisi, destek kredileri üzerinden sağlanır. Destek kredileri ile maaş müşterileri, tüm ihtiyaçlarını karşılayabilir.

Halkbank

Halkbank maaş müşteri kredisi, maaşlı müşterilerine nakit ihtiyaçlarını karşılamak üzere aylık %1,28 faiz ve 36 ay vade ile 100.000TL kredi çekme imkanı sağlar. Dileyen banka müşterileri, 100.000TL’lik krediyi aylık %1,38 faiz oranı ile tahsis ücretli veya aylık %1,43 faiz oranı ile tahsis ücretli temin edilebilir.

Halkbank, maaş müşterilerine çeşitli ödeme seçenekleri de sunar.

HSBC

HSBC maaş müşterisi kredisi, indirimli faiz oranının yanı sıra aylık maaşın 10 katı kadar krediyi kefilsiz olarak çekebilme imkanı sağlar.

ING

ING maaş müşterisi kredisi, faiz indirimleri ile ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve konut kredisi üzerinden imkanlar sağlar.

İş Bankası

İş Bankası maaş müşterisi kredisi, faiz indirimleri ile konuttan kırtasiyeye her türlü ihtiyaç için kredi imkanı ve makul ödeme seçenekleri sağlar.

QNB Finansbank

QNB Finansbank maaş müşterisi kredi, Kamu&Finans kampanyası ile 1-36 ay vadeli %0,89 oranında ihtiyaç kredisi imkanı sunar.

TEB

TEB maaş müşteri kredi, 3-36 ay vadeli olarak ayda %1,39 faiz oranı ile verilen ihtiyaç kredisidir. Bu kredide 3 ay ödeme ertelenebilir ve tahsis ödemesi binde 5 oranındadır.

Vakıfbank

Vakıfbank maaş müşterisi kredisi, 36 aya varan vade ile aylık %1,36 oranında faiz ödemesi ile çeşitli ödeme seçenekleri sunar.

YapıKredi

YapıKredi maaş müşteri kredisi, bireysel ihtiyaç ve taşıt kredileri üzerinden indirimli faiz oranları ve rahat ödeme seçenekleri ile sağlanır.

Ziraat Bankası

Ziraat Bankası maaş müşterisi kredi, şubeye gitmeden Çalışanın Artısı Kredi Paketi sayesinde konut ve ihtiyaç kredisi konusunda avantajlar sağlar.

Maaş Müşterisi İlk Maaşla Kredi Çekebilir mi?

Maaş müşterisinin kredi alması için ilk maaşı değil, ne kadar süre sigortalı olduğu baz alınır. Bankalar, bireylerin ilk maaş alması ile değil sigorta prim günleri üzerinden kredi sağlar. Eğitim hayatının hemen ardından çalışmaya başlayan bireyler için en az 3 – 6 ay arasında sigortalı olması gerekir.

Bankalardan kredi çekmek isteyen maaş müşterisinin en az 3 ay sigorta primi ödenmesi gerekir, bazı durumlarda bankalar bu süreyi 6 aya kadar uzatabilir. Gelir durumu ve kredi notu yüksek olan kişilere kredi çıkması, banka çalışanının inisiyatifine bağlı bir durumdur.

Maaş Müşterisi Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Maaş müşterilerinin çekebileceği kredi miktarı maaş oranlarına göre belirlenir. Çalışan birey, ihtiyaç kredisi çekmek isterse ihtiyaç kredileri, maaşın maksimum %50 oranı kadar üstünde verilir. %50 oranı yasalar ile belirlenmiştir. %30’luk oranda ya da altında kredi çekilebilir.

Maaş Müşterisi Kredisine Nasıl Başvurulur?

Maaş müşterilerine ait tüm bilgiler bankada mevcut olduğu için nüfus cüzdanı ile başvurmak yeterlidir. Bankalar, maaş müşterilerine şubeye girmeden mobil veya internet bankacılığı üzerinden kredi çekme imkanı sunar. Şubeye gitmek isteyen müşteriler ise nüfus cüzdanları ile kredilerini alabilir.

Maaş Müşteri Kredisi Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Maaş müşteri kredisi alınırken dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır.

  • Alınacak kredi miktarı mutlaka belirli olmalıdır çünkü gereğinden fazla kredi çekmek faiz oranını yükseltir.
  • Kredi oranları günlük olarak değişkenlik gösterdiği için mutlaka bankalar arasında karşılaştırma yapılmalı ve dosya masrafı da düşünülmelidir.
  • Küçük faiz oranları dahi yıllık hesaplanmalıdır.
  • Uzun vadeli krediler, faiz oranlarını yükseltir. Vade miktarlarına dikkat edilmelidir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

19 Haziran 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 20 Mayıs 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi