Tarım Kredisi Nedir?

Tarım kredisi, ülke ekonomisine ekinleri ile katkıda bulunan ve ekonomik kalkınmayı destekleyen çiftçilere özel geliştirilen bir kredidir.
Tarım ve Çiftçi Kredisi Nedir? Tarım Kredisi Nasıl Alınır?

En cazip bankayı anında bulun!

Çiftçi kredisi olarak da adlandırılan tarım kredisi, üretimin artırılması ve kişilerin çiftçiliğe devam etmesi gibi amaçlarla verilir. Çiftçi destek kredisi ile nakit desteği almak için çiftçilik yapıldığına dair bir belge ibraz etmek gereklidir. Bağımsız çiftçiler, genç çiftçi kredisi, kadın çiftçi kredisi gibi kredilerden faydalanamaz.

Tarım Kredisi Nasıl Alınır?

Tarım destek kredisi, genellikle tarım sektöründe en az 5 yıllık deneyimi bulunan çiftçilere verilir. Çiftçilerin tarımsal üretim yapması ve ürünlerini ihraç etmesi çiftçi kredisi şartları arasında yer alır. Kredi alabilmek için bankaya başvuru yapılır. Çifti Kayıt Sistemi kaydı bulunan ve 5 yıllık deneyime sahip olan çiftçilerin diğer şartları da karşılamaları durumunda başvuruları onaylanır.

Kimler Tarım Kredisi Kullanabilir?

Tarım kredisi kullanabilecek kişiler, kredi türüne göre değişiklik gösterir. Örneğin genç çiftçi kredisi şartları ile kadın çitçi kredisi şartları birbirinden farklıdır. Genel olarak çiftçiye destek kredisi şartları şunlardır.

  • Başvuru sahibinin en az 5 yıllık çiftçilik deneyimi bulunmalıdır.
  • Çiftçinin kayıtlı bir şekilde çalışıyor olması gereklidir.
  • Başvuru sahibi, Çiftçi Kayıt Sistemi Belgesi ibraz edebilmelidir.

Tarım Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Çiftçiye destek kredisi 2023 yılı için Türkiye’de faaliyet gösteren birçok banka tarafından verilir. Çiftçi kredisi veren bankalar aşağıdaki gibidir.

  • DenizBank
  • Garanti BBVA
  • ING Bank
  • İş Bankası
  • Türkiye Finans
  • Yapı Kredi

Tarım Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Çiftçi kredisi hesaplama yapılırken bazı değişkenler göz önünde bulundurulur. Kredi vadesi, talep edilen kredi tutarı, çiftçi kredisi faiz oranları hesaplama sonucunu doğrudan etkiler. Faizsiz çiftçi kredileri, çiftçiye daha düşük bir kredi maliyeti yüklerken yüksek faizli krediler daha yüksek bir maliyete sebep olur. Tarım kredisi hesaplama için hesaplama araçları kullanılabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

3 Ekim 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 30 Ekim 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi