Kredi Çekebilmek İçin Sigortalı Olmak Gerekir mi?

Kredi çekebilmek için sigortalı olmak gerekli değildir. Kredi çekecek kişinin belgelendirilebilir bir gelire sahip olması yeterlidir.
Kredi Çekebilmek İçin Sigortalı Olmak Gerekir mi?

En cazip bankayı anında bulun!

Kredi çekebilmek için sigortalı olmak gerekli değildir, kredi çekecek kişinin belgelenebilir bir gelire sahip olması yeterlidir. Maaş dışında kira veya benzeri geliri olan, sigortalı olmaksızın belgelendirilebilir geliri olan kişiler kredi çekebilir. Bankaların kredi verme kriterleri arasında kişinin düzenli geliri ve gelir seviyesi yer alır. Sigortalı olarak bir iş yerinde çalışarak maaş almak, belirli şartlarda uygulanan kriterlerden bir tanesidir. 

Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir?

Kredi çekecek kişilerin herhangi bir belgelenebilir ek geliri yoksa sigortalı olarak aldıkları maaş en önemli değerlendirme kriteri olur. Düzenli ve uzun süreli sigortalı olan kişilerin kredi başvurularının onaylanma ihtimali daha yüksektir. Kredi onay süreci bankadan bankaya değişiklik gösterse de genellikle en az 3 aydır bir işte sigortalı çalışıyor olmak yeterlidir. İdeal süre ise 6 aydır. Kredi onaylanma ihtimalini yükseltmek için kişilerin ortalama 6 aylık süre boyunca sigortalı olarak çalıştıktan sonra kredi başvurusu yapmaları önerilir.

İhtiyaç Kredisi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir?

Kredi ödemelerinin yapılabilmesi için farklı bir yerden geliri olmayan kişilerin, ihtiyaç kredisi çekebilmeleri için minimum 3 ay sigortalı olmaları gerekir. İhtiyaç kredisi, diğer kredi türlerine göre çok daha küçük miktarlarda ve daha az vade sayılarında verilir. Vade ve tutar avantajlarından dolayı bazı şartlar altında, bankalar istenen sigorta süresine sahip olmayan kişilere ihtiyaç kredisi verebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

16 Eylül 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 19 Şubat 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi