Vefat Eden Kişinin Kredi Kartı Borcuna Ne Olur?

Bir kişinin vefat etmesi durumunda, genellikle, kredi kartı borcu, borçlu kişinin mal varlığından karşılanır.
Vefat Eden Kişinin Kredi Kartı Borcuna Ne Olur?

En cazip bankayı anında bulun!

Ancak, belirli koşullar altında borç devredilebilir veya borçlu kişinin yakınlarından birine veya varisine devredilebilir. Öncelikle, vefat eden kişinin mal varlığından borçlar ödenir. Eğer vefat eden kişinin mal varlığı borcunu karşılayacak kadar yeterli ise, kredi kartı borcu bu mal varlığından karşılanabilir. Örneğin, banka hesapları, taşınabilir ve taşınmaz mülkler, yatırım hesapları ve diğer varlıklar, kredi kartı borcunu ödemek için kullanılabilir. Ancak, vefat eden kişinin mal varlığı kredi kartı borcunu karşılamaya yeterli değilse, kredi kartı şirketi borcu tahsil etmek için borçlu kişinin mirasçılarından birine veya varisine başvurabilir. Ancak, mirasçılar veya varisler, vefat eden kişinin borçlarını üstlenmek zorunda değillerdir. Borç, yalnızca vefat eden kişinin mal varlığından tahsil edilebilir ve kalan borç miktarı affedilebilir. Buna ek olarak, bazı durumlarda kredi kartı borcu sigorta kapsamında olabilir. Vefat eden kişinin kredi kartı borcu için bir sigorta poliçesi varsa, bu poliçe borcu karşılamak için kullanılabilir. Ancak, sigorta poliçesi ile ilgili detaylar poliçenin koşullarına bağlı olarak değişebilir ve borcun tamamını karşılamayabilir. Sonuç olarak, bir kişinin vefat etmesi durumunda kredi kartı borcu, vefat eden kişinin mal varlığından veya sigorta poliçesi kapsamından karşılanabilir. Ancak, mirasçılar veya varisler, borcu üstlenmek zorunda değiller ve kalan borç miktarı affedilebilir. Her durumda, vefat eden kişinin borçlarını çözmek için bir avukat veya mali danışmanla iletişim kurmak önemlidir.

Vefat Eden Kişinin Kredi Kartı Borcu Geri Ödenir mi?

Vefat etmiş bir kişinin kredi kartı borcu, o kişinin mirasçıları tarafından ödenmesi gereken bir borçtur. Mirasçılar, vefat eden kişinin borçlarını, varsa mirasçılara düşen paydan karşılamak zorundadır. Ölen kişinin kredi borcu, yasal mirasçılarına geçer. Miras devir işlemleri tamamlandıktan sonra söz konusu borç artık doğrudan yasal mirasçıların şahsi borcu sayılır. Bu nedenle ölen kişinin borcu geri ödenir.

Kredi Kartı Borçlusu Vefat Edince Borç Sona Erer mi?

Vefat eden bir kişinin kredi kartı borcu genellikle doğrudan sona ermez. Kredi kartı borcu, vefat eden kişinin borcunu tahsil etme hakkına sahip olan kredi kartı şirketi tarafından hala talep edilir. Vefat eden kişinin varlıklarının borcu karşılamaya yetecek kadar değerli olması durumunda gerçekleşir. Varlıklar, vefat eden kişinin mülkleri, banka hesapları, yatırımları ve diğer mal varlıklarını içerir. Bu durumda, kredi kartı şirketi, vefat eden kişinin varlıklarını tahsil ederek borcunu karşılamaya çalışır.

Vefat Eden Kişinin Kredi Kartı Borcunu Kim Öder?

Ölen kişinin kredi kartı borcunu şayet hayat sigortası varsa sigorta poliçesi şartları doğrultusunda sigorta şirketi öder. Ölen kişinin hayat sigortası olmaması halinde ise söz konusu borcu kişinin yasal mirasçıları ödemekle mükelleftir. Kredi kartı borcu olan kişinin ölümü sonrası, söz konusu borç kişinin yasal mirasçılarına kendi payları oranında bölüştürülür.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

28 Nisan 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 6 Kasım 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi