Kredi Notu Risk Raporu Nedir?

Kredi notu risk raporu, hali hazırda aktif olan veya kapatılmasının üzerinden 5 yıldan fazla zaman geçmemiş olan kredilere ait ödeme verilerini gösteren bir rapordur.
Kredi Notu Risk Raporu Nedir? Kaç Olmalıdır?

En cazip bankayı anında bulun!

Kredi notu risk raporu, halihazırda aktif olan veya kapatılmasının üzerinden 5 yıldan fazla zaman geçmemiş olan kredilere ait ödeme verilerini gösteren rapordur. Kredi Kayıt Bürosu tarafından risk raporu hazırlanır. 2013 yılında, risk raporu kapsamına fatura ödemeleri dahil olmuştur. Kredi notu risk raporu, kredi notunun belirlenmesinde ve kredi raporunun oluşturulmasında önemli bir faktördür. Kredi notu risk raporuna bakılarak tüm bankalardaki mevcut veya 5 yıl önceye kadar olan bütün kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarına ilişkin verilere erişilebilir. Bu bilgiler sayesinde kişinin ödeme alışkanlıkları tahmin edilebilir. Kredi ürünlerine başvuran kişilerin, ödeme konusundaki güvenilirlik durumu, bankalar tarafından kredi notu risk raporuyla incelenir.

Kredi Notu Risk Raporu Ne İşe Yarar?

Kredi notu risk raporu, kişinin finansal kuruluşlarda mevcut bulunan veya geçmiş 5 yıla dönük olan kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarını detaylı bir şekilde inceleme ve kredi notu belirleme imkânı sunar. Kredi notu risk raporu sayesinde kişinin borç ve limit bilgilerine ek olarak kredibilitesi de ortaya çıkar. Olumlu bir kredi notu risk raporu, yapılacak olan kredi başvurularında önemli bir referanstır. Bankalar, kredi başvurusunda bulunan kişilere kredi verip vermeme konusunda karar verirken kredi notu risk raporunu mutlaka göz önünde bulundurur. 4 farklı risk raporu bulunur ve aşağıdaki gibi sıralanabilir.

Kredi Notu Risk Raporu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notu risk raporu, Findeks üzerinden öğrenilebilir. İnternet üzerinden findeks.com adresine giriş yaptıktan sonra yukarıda bulunan menülerden ürünler veya paketler menülerinden Findeks tarafından sunulan hizmetler görülebilir. Bu hizmetlerin bazılarının içerisinde kredi notu risk raporu olduğu gibi kredi notu risk raporu ayrı bir hizmet olarak da alınabilir. İlgili sayfalar takip edildikten sonra kredi notu risk raporu için "satın al" seçeneğine basılarak ödeme yapıldıktan sonra, gerekli bilgiler girilerek kredi notu risk raporuna kolayca sahip olunabilir.

Kredi Notu Risk Raporu Nereden Öğrenilir?

Kredi notu risk raporu, Findeks üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde öğrenilebilir. Findeks üzerinden risk raporu alarak aynı zamanda kredi notu da öğrenilebilir. Alınan risk raporundaki veriler kişinin mevcut kredili işlemleri ile en fazla 5 yıl önceye kadar olan kredili işlemlerine ilişkindir. Ayrıca Findeks üzerinden yalnızca kredi notu sorgusu yapmak da mümkündür.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

9 Kasım 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 26 Aralık 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi