Döviz Transferi Nasıl Yapılır?

Yurt içi döviz transferi, bankalar ya da hesaplar arası döviz gönderim sistemine verilen isimdir.
Döviz Transferi Nasıl Yapılır?

En cazip bankayı anında bulun!

Bankalar, döviz transferini yurt içi ve yurt dışı olacak şekilde gerçekleştirme olanağı sunar. Açılımı Society for Worldwide Internbank Financial Telecommunication (Dünya Bankalar Arası Finansal Telekomünikasyon Derneği) olan SWIFT sistemi ile yurt dışı döviz transferi gerçekleştirilir.

Döviz Transferi Nedir?

Döviz transferi, hesaplarda bulunan döviz rezervlerinin çeşitli sebeplerle el değiştirmesidir. Örneğin A bankasında hesabı bulunan bir kişinin, A bankasındaki ya da B bankasındaki başka bir hesaba döviz göndermesi, döviz transferi olarak adlandırılır. Döviz transferi, farklı bankalar arasında yapılabileceği gibi aynı bankaya ait farklı hesaplar arasında da yapılabilir. SWIFT ise farklı ülkelerde faaliyet gösteren bankalar arasında para transferi yapılmasına olanak tanır.

Yurtiçi Döviz Transferi Nasıl Yapılır?

Yurt içi döviz transferi yapmak için 3 yöntem bulunur. Bu yöntemler aşağıdaki gibidir.

  • Banka şubesine giderek döviz transferi yapmak
  • Bankaların çağrı merkezleri üzerinden döviz transferi yapmak
  • Online bankacılık yoluyla döviz transferi yapmak

Yurt içi döviz transferi ücreti, bankaya ve transfer yapılacak tutara göre değişiklik gösterebilir.

Yurtdışı Döviz Transferi Nasıl Yapılır?

Yurt dışı döviz para transferi de yurt içi döviz para transferi gibi yapılır. Transfer yapılırken banka şubeleri, çağrı merkezleri ve online bankacılık kanalları tercih edilebilir. Bankada döviz transferi yapılırken bir hizmet ücreti ödenir. Döviz gönderme ücreti, bankaya göre değişiklik gösterir. Bankalar dönemsel olarak ücretsiz döviz transferi avantajı da sağlayabilir. Yurt dışına para transfer limiti ise 2023 yılı için 7.500USD şeklindedir. Farklı para türlerinde transfer yapılırken de bu tutarının ilgili para birimindeki karşılığı baz alınır.

Bankalar Arası Döviz Transferi Nasıl Yapılır?

Bankalar arası döviz transferi için alıcı bankanın SWIFT kodunu ve gönderim yapılacak hesabın hesap numarasını bilmek gerekir. Başka bankaya döviz transferi yapmak için banka hesabına giriş yapılır. “Yabancı Para Transferi İşlemleri” sayfasına gidilir. Bu sayfada yer alan SWIFT (Döviz Transferi) alanına gidilir. Bu alanda şu bilgiler talep edilir.

  • SWIFT kodu
  • Alıcı banka hesabı
  • Transfer yapılacak tutar
  • Alıcı adı-soyadı

Bankalar arası döviz transferi ücreti, transfer tutarına ve gönderici bankaya göre değişiklik gösterebilir. Transfer esnasında alınacak ücretin bilgisi de kişiye iletilir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

5 Ekim 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 30 Ekim 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi