En cazip sigortayı anında bulun!

Esasen bir yangın sigortası olan ortak alan sigortasının ana teminatı yangın ve yangına bağlı hasarlardır.

Ortak Alan Sigortası Zorunlu mudur?

Ortak alan sigortası, 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu tarafından yaptırılması zorunlu tutulmuş bir sigorta türüdür. İlgili kanun hükümleri uyarınca ortak yaşam merkezine sahip olan konut, alışveriş merkezi, tatil sitesi ve apartman gibi yerler ortak alan sigortasını yaptırmakla mükelleftir. 

Ortak Alan Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ortak alan sigorta başvurusu, bu hizmeti sağlayan sigorta şirketlerine online veya doğrudan yapılabilir. Ortak alan sigortasının yaptırılacağı yerle ilgili bilgiler verildikten sonra başvuru gerçekleşir ve sigorta şirketi tarafından teklif sunulur. Ortak alan sigortası başvurusu, encazip.com üzerinden de yapılabilir. Farklı sigorta şirketlerine ait ortak alan sigortaları karşılaştırılarak encazip.com üzerinden belirlenerek başvuru yapılabilir.

Ortak Alan Sigortası Başvuru Belgeleri Nelerdir?

Ortak alan sigortası başvurusu için gerekli belgeler şunlardır.

  • Ortak alan sigortasının yaptırılacağı mülkün yönetim vergi numarası
  • Açık adres bilgisi
  • Varsa ekspertiz raporu
  • Sigorta yaptırılacak olan yerin sigorta bedelinin yönetim beyanına göre mi yoksa ekspertiz raporuna göre mi sigortalanacağı bilgisi
  • Daire veya iş yeri sayısı
  • Bina veya blok sayısı
  • Mülkün inşa tarihi
  • Sigortalanacak yerde çalışmakta olan SGK’li personel sayısı

Ortak Alan Sigortasını Kimler Yaptırabilir?

Ortak alan sigortası; iş merkezi, alışveriş merkezi, tatil sitesi ve apartman yönetimleri tarafından yaptırılabilir. Ortak alan sigortası, ortak alanı kullanan tüm mülk sahipleri adına merkezi yönetim tarafından yaptırılır. Bu aşamada ortak alan sigortası, yönetim tarafından aylık olarak toplanan aidatlardan elde edilen gelirle yaptırılabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

20 Haziran 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 7 Kasım 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi