Merkez Bankası Faizi Nedir? Merkez Bankası Faiz Kararı

Merkez Bankası Faizi Nedir?

Merkez Bankası faizi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından belirlenen faiz oranını ifade eder.

Dünya üzerinde devletlerin veya devletlerin oluşturduğu birliklerin merkez bankaları bulunur. Her merkez bankası, kendi para birimini en optimum şekilde değerlendirebilmek için para birimleri üzerinde çeşitli müdahaleler yapar. Faiz oranı belirlemesi de bunlardan bir tanesidir.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Türkiye Cumhuriyeti’nin ulusal merkez bankası konumundadır. Türk Lirasının diğer para birimleri karşısında mümkün olan en iyi şekilde değerlendirilmesini sağlamak Merkez Bankasının görevleri arasındadır. Merkez Bankası tarafından alınan bütün kararlar, Türk ekonomisini doğrudan etkileyebilir. Türk lirasına karşı tehdit oluşturabilecek durumlar meydana geldiğinde genellikle Merkez Bankasının faiz artırması beklenir.

Merkez Bankası Faizi Ne İşe Yarar?

Merkez Bankası tarafından belirlenen politika faizi, bir hafta vade ile repo işlemlerinde uygulanan faiz oranını ifade eder. Merkez Bankası faizi, Türk lirası üzerinde meydana gelebilecek dalgalanmaların giderilmesi ve istikrarlı bir fiyatlama yapılabilmesi için artırılır veya azaltılır. Merkez Bankası tarafından alınan faiz kararları, Türk lirası ve Türk ekonomisi üzerinde doğrudan belirleyici role sahiptir.

Yatırımların artması veya azalması, kredilerin artması veya azalması, likiditenin durumu ve benzeri ekonomik durumların tamamı Merkez Bankası faizi ile ilintilidir. Merkez Bankası tarafından faiz artırıldığında Türk lirası diğer para birimleri karşısında değer kazanır. Faizlerin indirilmesi halinde ise kredi talepleri ve yatırım eğilimi artar.

Sıkça Sorulan Sorular

Merkez Bankası Faizi İle İlgili Kararı Kim Alır?

Merkez Bankası Faiz Oranlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Merkez Bankası Faiz Oranları Neyi Etkiler?

Merkez Bankası Faiz Oranı Nasıl Belirlenir?

Merkez Bankası Faiz Oranı Artarsa Ne Olur?

Merkez Bankası Faiz Oranları Düşerse Ne Olur?

Merkez Bankası Faiz Kararları Ne Zaman Açıklanır?

Merkez Bankası Faiz Oranları ile Enflasyon Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır?