Merkez Bankası Faizi Nedir?

Merkez Bankası faizi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından belirlenen faiz oranını ifade eder.
Merkez Bankası Faizi Nedir? Merkez Bankası Faiz Kararı

En cazip bankayı anında bulun!

Dünya üzerinde devletlerin veya devletlerin oluşturduğu birliklerin merkez bankaları bulunur. Her merkez bankası, kendi para birimini en optimum şekilde değerlendirebilmek için para birimleri üzerinde çeşitli müdahaleler yapar. Faiz oranı belirlemesi de bunlardan bir tanesidir.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Türkiye Cumhuriyeti’nin ulusal merkez bankası konumundadır. Türk Lirasının diğer para birimleri karşısında mümkün olan en iyi şekilde değerlendirilmesini sağlamak Merkez Bankasının görevleri arasındadır. Merkez Bankası tarafından alınan bütün kararlar, Türk ekonomisini doğrudan etkileyebilir. Türk lirasına karşı tehdit oluşturabilecek durumlar meydana geldiğinde genellikle Merkez Bankasının faiz artırması beklenir.

Merkez Bankası Faizi Ne İşe Yarar?

Merkez Bankası tarafından belirlenen politika faizi, bir hafta vade ile repo işlemlerinde uygulanan faiz oranını ifade eder. Merkez Bankası faizi, Türk lirası üzerinde meydana gelebilecek dalgalanmaların giderilmesi ve istikrarlı bir fiyatlama yapılabilmesi için artırılır veya azaltılır. Merkez Bankası tarafından alınan faiz kararları, Türk lirası ve Türk ekonomisi üzerinde doğrudan belirleyici role sahiptir.

Yatırımların artması veya azalması, kredilerin artması veya azalması, likiditenin durumu ve benzeri ekonomik durumların tamamı Merkez Bankası faizi ile ilintilidir. Merkez Bankası tarafından faiz artırıldığında Türk lirası diğer para birimleri karşısında değer kazanır. Faizlerin indirilmesi halinde ise kredi talepleri ve yatırım eğilimi artar.

Merkez Bankası Faizi İle İlgili Kararı Kim Alır?

Merkez Bankası faizi ile ilgili kararlar Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) tarafından alınır. Para politikası kurulu 6 üyeden oluşur. Para Politikası Kuruluna genellikle Merkez Bankası Başkanı başkanlık eder. Para Politikası Kurulu, yalnızca faiz kararını almakla sınırlı bir kurul değildir. Para Politikası Kurulunun görev ve yetkileri aşağıdaki gibidir.

  • Fiyat istikrarını sağlamak
  • Para politikası ilkelerini belirlemek
  • Hedeflerini belirlemek
  • Para politikasıyla ilişkin hedef ve uygulamalar hakkında kamuoyunu bilgilendirmek
  • Türk Lirasının değerinin korunması için her türlü tedbiri almak

Yıllara Göre Merkez Bankası Politika Faizi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının yıllara göre politika faizi aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

Merkez Bankası Faiz Oranı Nasıl Belirlenir?

Merkez Bankası faiz oranı, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) tarafından belirlenir. Para Politikası Kurulu, yaptığı değerlendirme sonucunda faiz oranlarını Türk Lirasının lehine olacak şekilde düzenler. Bu düzenleme, o anki pek çok ekonomik veya politik faktöre bağlı olabilir. Normal şartlar altında faiz oranlarının belirlenmesinde para arzı ve talebi göz önünde bulundurulur. Türk lirasında meydana gelen anormal bir fiyat artışının önüne geçmek amacıyla genellikle Merkez Bankası tarafından faiz artırımına gidilir. Genel ekonomik durumun iyi olduğu ve Türk lirasına talebin fazla olduğu dönemlerde ise yatırımı artırmak amacıyla faiz indirimine gidilebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

19 Ekim 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 7 Kasım 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi