Taksitli Nakit Avans Hesaplama (Mayıs 2024)

Taksitli nakit avans, nakit avansın taksitlendirilmiş halidir. Nakit avans olarak çekilen miktar, kredi kartının hesap kesim tarihi itibarıyla borç olarak yansır. Taksitli nakit avans hesaplama formülü kredi hesaplama ile aynıdır. Taksitli nakit avans hesaplama yapmak için sayfadaki "encazip taksitli nakit avans hesaplama modülü" kullanılmalıdır.

En cazip bankayı anında bulun!

Taksitli nakit avansın vade sayısı bankadan bankaya farklılık göstermek şartıyla 2 ile 12 ay arasında değişebilir. Kişi tercih ettiği taksit sayısını seçebilir. Seçilen taksit sayısına göre uygulanan faiz oranı değişir.

Taksitli Nakit Avans Hesaplama Mayıs 2024 

Taksitli çekilen nakit avans hesaplama işlemi, sıradan bir kredi hesaplama işlemi ile aynıdır. Vade sayısı, faiz oranı, BSMV ve KKDF oranları kullanılarak taksitli nakit avans hesaplama işlemi yapılabilir. Taksitli nakit avans, bankaların acil nakit ihtiyaçları için sunduğu bir kredi ürünüdür. Bankaların sunduğu limitler doğrultusunda 12 ay vade seçenekleriyle geri ödenebilir. Bankaların taksitli nakit avans veren kredi kartlarının listesi aşağdıdaki tabloda belirtilmiştir.

Güncelleme: (26.05.2024)

Nakit Avans Faiz Oranları Ne Kadar?

Nakit avans faiz oranları, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından belirlenen referans nakit avans faiz oranını geçemez. Bankalar genellikle TCMB tavan faiz oranlarını kullanırken, bazı bankalar özel kampanyalar yaparak daha düşük faizli ya da sıfır faizli nakit avans seçeği sunabilirler. Örneğin belirli bankalar, nakit avans faiz oranlarını maaş müşterilerine özel olarak indirimli uygulayabilir. 26.05.2024 tarihi ve geçmiş dönemlerin TCMB tavan nakit avans faiz oranı aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

Taksitli Nakit Avans Gecikme Faizi Ne Kadar?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından 31290 sayı ve 31.10.2020 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Kredi Kartı İşlemlerinde Uygulanacak Azami Faiz Oranları Hakkında Tebliğ uyarınca bankaların nakit avans ve taksitli nakit avans işlemlerinde uygulayabilecekleri azami gecikme faizi oranı TCMB tarafından belirlenir. Geçmişten 26.05.2024 tarihine kadar olan taksitli nakit avans gecikme faiz oranları aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

Nasıl Taksitli Avans Kullanabilirim?

Taksitli avans, bir bankadan veya finans kurumundan alınmış kredi kartından belirli bir miktar parayı, belirli bir süre içinde taksitler halinde geri ödeme koşuluyla kullanma işlemidir. Taksitli avans kullanmak için aşağıdaki adımlar takip edilebilir.

  • Taksitli Nakit Avans için ilk önce banka seçimi yapılır. Bankaların sunduğu taksitli avans seçenekleri, faiz oranları, vade süreleri ve geri ödeme koşulları farklılık gösterebilir. Farklı finans kurumlarını veya bankaları karşılaştırılarak en uygun olanı seçilir.
  • Başvuru sürecinin tamamlanması gerekir. Başvuru sürecinde bankaya gerekli bilgileri sağlamak gerekir. Bu bilgiler genellikle kimlik bilgileri, gelir belgeleri, çalıştığınız yerin bilgileri gibi bilgilerdir.
  • Başvuru, banka tarafından kredi değerlendirmesine tabi tutulacaktır. Kredi değerlendirmesi, başvurulan taksitli avansın onaylanıp onaylanmadığını belirlemek için yapılan bir süreçtir. Gelir, kredi geçmişi ve varsa diğer borçlar gibi faktörler kredi değerlendirmesinde rol oynar.
  • Başvuru onaylanırsa banka taksitli avansın onayını ve geri ödeme koşullarını içeren bir teklif sunar. Taksitli avans onaylandığında, banka belirlenen miktarda parayı tahsis eder.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

26 Nisan 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 17 Mayıs 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi