Nakit Avans Nedir?

Nakit avans, acil nakit ihtiyaçlarının hızlı giderilmesi için kredi kartları üzerinden kullanılan bir kredi türüdür.

En cazip bankayı anında bulun!

Nakit avans, kredi kartlarından çekilen ve acil nakit ihtiyacının hızlı karşılanması için kullanılan bir kredi türüdür. Kredi kartlarının nakit avans limitleri dahilinde tüketiciler kredi kartlarından nakit avans çekebilir. Nakit avans, kredi kartı ile birleştirilmiş bir kredi türü olarak da tanımlanabilir. Borçlanma kredi kartı ekstresi üzerinde olduğundan hızlıdır ve doğrudan çekilebilir. Nakit avans seçeneği sunan diğer bankaların kredi kartları aşağıdaki gibidir.

Popüler Banka Kampanyaları
Populer reklam widget sıra 1
Populer reklam widget sıra 2
Populer reklam widget sıra 3
Populer reklam widget sıra 4

Nakit Avans Faiz Oranları Ne Kadar?

Bankaların nakit avans kullanımı için uygulayabileceği tavan nakit avans faiz oranları Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından belirlenir. Bankalar tüketicilere en fazla merkez bankasının belirlediği faiz oranlarında nakit avans faizi uygulayabilirler. Ancak bu tavan fiyatın altında faiz oranı uygulamak bankaların insiyatifindedir. Bankalar, maaş müşterilerine özel nakit avans faiz oranı belirleyebilir. Taksitli nakit avans hesaplama sayfasını ziyaret ederek farklı faiz oranlarına göre nakit avans faiz hesaplamasını yapabilirsiniz. TCMB'nin nakit çekim veya kullanım işlemlerinde (nakit avans) ve kredili mevduat hesaplarında 26.05.2024 tarihi itibarıyla uygulanabilecek referans faiz oranları yıllara göre aşağıdaki grafikte gösterilmiştir.

Taksitli Nakit Avans Nedir?

Taksitli nakit avans, nakit avansın taksitlendirilmiş halidir. Normalde nakit avans olarak çekilen miktar, kredi kartının hesap kesim tarihi itibarıyla borç olarak yansır. Taksitli nakit avansta ise bu borcun tamamı değil yalnızca taksit sayısına bölünmüş miktarı yansır. Taksitli nakit avansın vade sayısı bankadan bankaya farklılık göstermek suretiyle 2 ile 12 arasında değişebilir. Kişi tercih ettiği taksit sayısını seçebilir. Seçilen taksit sayısına göre uygulanan faiz oranı değişebilir.

Taksitli Nakit Avans Nasıl Kullanılır?

Taksitli nakit avans online olarak karşılaştırma sitelerinden, banka şubelerinden, ATM’lerden, mobil bankacılık ve internet bankacılığı ile kullanılır.

Nakit Avansın Avantajları Nelerdir?

Nakit avansın en büyük avantajı hızlı olmasıdır. Nakit avans anında alınabileceği gibi istendiği takdirde anında geri ödemesi de yapılabilir. Nakit avansın bir diğer avantajı ise ATM, şube, internet bankacılığı veya mobil bankacılık üzerinden hızlı bir şekilde alınabilmesidir. Nakit avansın avantajları aşağıdaki gibidir.

  • Düşük tutarlı acil kredi ihtiyaçlarının çok kısa sürede giderilmesi
  • Kredi kartı limitleri dahilinde işlem yapıldığından ek prosedür veya onay süreci gerekmemesi

Nakit Avansın Dezavantajları Nelerdir?

Nakit avansın en önemli dezavantajı diğer kredilere göre daha yüksek faizli ve masraflı olmasıdır. Nakit avans, çekildiği andan itibaren faize tabidir. Nakit avansın geri ödemesi geciktirilirse ekstra faiz de işlemeye başlar. Nakit avans minimum geri ödeme tutarı ödense bile geriye kalan nakit avans dönem tutarı için de faiz işler. Nakit avans taksitlerinin zamanında ödenmemesi kredi notunu düşürerek kişinin gelecekteki finansal işlemlerini olumsuz etkiler.

Nakit Avansın Dezavantajları Nasıl Önlenebilir?

Nakit avansın tüm avantajlarından faydalanmak ancak hiçbir dezavantajından etkilenmemek için acil ihtiyaçtan fazla nakit avans çekilmemelidir. Geri ödemesi düzenli olarak yapılabilecek tutarda nakit avans çekilmelidir. Nakit avans, acil ihtiyaçtan fazla çekilmediği ve düzenli ödenebildiği sürece avantajlıdır. Acil ihtiyaçların dışında nakit avans yerine genellikle faiz oranı daha düşük olan ihtiyaç kredisi tercih edilmelidir.

Nakit Avans Nasıl Çekilir?

Nakit avans çekme işlemi, kredi kartı sahipleri tarafından bankaların sunduğu bir hizmet olarak kullanılmaktadır. ATM'ler üzerinden, kredi kartına bağlı bankanın nakit avans menüsünden seçim yapılması ile kolayca gerçekleştirilebilir; işlem için kredi kartının ATM'ye yerleştirilmesi gerekmektedir. Nakit avans ödeme günü, kredi kartı ekstresinde belirtilmekte ve çekilen miktar, uygulanan nakit avans faizi ile birlikte sonraki ödeme döneminde hesaba yansıtılarak nakit avans geri ödemesi olarak ifade edilir.

Nakit Avans Nasıl Ödenir?

Nakit avans ödemeleri, alınan miktar üzerinden uygulanan nakit avans faizi dikkate alınarak ya peşin ya da taksitli seçeneklerle gerçekleştirilebilir. Nakit avans faizi hesaplama işlemi, bankanın belirlediği faiz oranlarına göre yapılır ve ödeme planının buna göre düzenlenmesi gerekmektedir. Taksitli ödeme seçeneği, borcun belirlenen dönemler içerisinde küçük miktarlarda ödenmesini sağlarken, peşin ödeme genellikle faiz yükünü azaltmanın bir yoludur.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

31 Ağustos 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 17 Mayıs 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi