Devlet Tahvili Nedir? | 2024 Hazine Bonosu ve Devlet Tahvili

Devlet tahvili, Hazine Müsteşarlığı tarafından çıkarılan 1 yıldan uzun vadeli borçlanma senedine verilen isimdir. Devlet iç borçlanma senedi olarak da adlandırılır. Söz konusu senetler devlet tarafından belirlenen tarihte faiziyle beraber ödenme garantisine sahiptir.
Devlet Tahvili Nedir? | Hazine Bonosu ve Devlet Tahvili

En cazip bankayı anında bulun!

Devlet tahvilleri, kuponlu veya kuponsuz olarak ihraç edilebilir. Aynı zamanda satışları iskontolu olabilir. Devlet tarafından yapılan faiz ödemeleri, senedin nominal değeri dikkate alınır. Sabit gelire sahip olmasıyla yatırımcıların güvenini kazanır. Devlet tahvili senetlerinin kuponlusuna sahip olan yatırımcılar, devlet tahvil faiz gelirlerini bir kere olmak üzere 3,6 veya 12 aylık döngülerde alır.

Devlet Tahvili Nasıl Alınır?

Devlet tahvilleri satışa sunuldukları takdirde bankalar veya aracı kurumlardan temin edilebilir ve emanet kasa sisteminde ücretsiz olarak saklanabilir. Söz konusu işlemler için bankada veya aracı kurumlarda hesap açmak yeterlidir. Devlet tahvilleri risksiz yatırım araçları olduğu için yatırımcılar tarafından mutlaka tercih edilir.

Hazine Bonosu Nedir?

Risksiz yatırım aracı olarak bilinen hazine bonosu, devletin 1 yıldan az vadeli borçlanma senedidir. Devlet tahvili ile aynı çatı altında buluşsa da hazine bonolarının süresi daha kısadır. Satılmadığı takdirde faizle birlikte geri alınması ve devlet güvencesi altında olması söz konusu yatırım araçlarını daha güvenilir yapar.

Devlet güvencesi altında olan yatırım araçlarının oldukça risksiz enstrümanları bulunur. Devlet güvencesi altında olan yatırım araçları, kısa zamanlı yatırım için kullanılır ve sabit gelirleri yüksektir. Bu yatırım araçlarının alım-satımı dönemsel olarak gerçekleşir ve istenilen zamanda alınıp satılabilir.

Hazine Bonosu Nasıl Alınır?

Sabit getirisi yüksek olduğu için hazine bonosuna talep oldukça fazladır. Hazine bonusu tıpkı devlet tahvili gibi banka veya aracı kurumlar tarafından alınabilir. Söz konusu yerlerde hesap açmak yeterlidir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

18 Mayıs 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 9 Temmuz 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi