Faktoring Nedir?

Faktoring, vadeli bir alacağın temlik yöntemiyle faktoring şirketine devredilmesidir. Temlik, bir malın mülkiyetinin mala dair bütün haklarla birlikte karşı tarafa devredilmesine verilen isimdir.
Faktoring Nedir? Nasıl Hesaplanır?

En cazip bankayı anında bulun!

Faktoring ile üç ayrı finansal hizmet bir arada sunulur. Bu hizmetler alacağın tahsili ve yönetimi, ödeme alamama riskine karşı garanti ve finansman şeklinde örneklendirilebilir.

Faktoring Nasıl Yapılır?

Faktoring yapılırken firma, bir mal ve hizmetten doğan hak ve alacaklarını faktoring firmasına devreder. Faktoring firması, söz konusu mal ve hizmet hakkında inceleme gerçekleştirdikten sonra sayıcıyla teklifte bulunur. Sunulan teklifte hizmet karşılığı talep edilen komisyon ve ücret bilgileri yer alır.

Kimler Faktoring Yapabilir?

Gerçek ya da tüzel kişi olması fark etmeksizin ticareti vadeli bir şekilde yapan herkes faktoring yapabilir. Özellikle hizmetlerini çek aracılığıyla sunan işletmeler, faktoring çek hesaplama gibi hizmetlerle olası kar ve potansiyellerini öğrenebilir. İşletmeler faktoring yerine iş yeri finansmanı hesaplama yöntemini de tercih edebilir.

Faktoringin Avantajları Nelerdir?

Faktoring, alacağın vaktinden önce tahsil edilmesini sağlayarak işletmenin zoraki dış kaynak yönelimini önler. En uygun faktoring işlemleriyle elde edilecek avantajlar şunlardır.

  • İşletme sermayesini optimize eder.
  • Fon ihtiyacının dış kaynaklara yönelim olmadan karşılanmasını sağlar.
  • Çeşitli sebeplere bağlı olarak etkilenen, dalgalanmalar yaşayan bilanço yapısının dengeli kılınmasını destekler.
  • Hammaddenin peşin alınmasını sağlayarak vadeye bağlı faiz artırımını engeller.
  • Hammaddenin zamanında alınması üretimde verimliliği ve karlılığı artırır.
  • Vade bekleme zorunluluğunu ortadan kaldırır. Firmalar faktoring ile potansiyel karlara daha zahmetsiz bir şekilde yönelebilir.

Faizsiz bir şekilde nakit ihtiyacını karşılamak isteyen işletmeler, finansman hesaplama yöntemini de tercih edebilir.

Faktoring Hizmetleri Nelerdir?

Faktoring şirketleri tarafından sunulan hizmetler temel olarak üç başlık altında incelenir. İşletmelerin faktoring şirketlerinden aldıkları hizmetler şunlardır.

  • Teminat, garanti sağlama: Şirketler faktoring çek kırdırma hizmeti talep edebilir. Faktoring şirketi, alacakların ödenmeme risklerini göz önünde bulundurarak şirketlere teminat sağlar.
  • Tahsilat: Faktoring şirketleri tarafından sunulan bir diğer hizmet, tahsilat hizmetidir. Faktoring hesaplama, faktoring şirketinin borç hesaplaması, takibi ve tahsili gerçekleştirmesini sağlar.
  • Finansman: Faktoring şirketleri tarafından sunulan üçünü hizmet ise finansman hizmetidir. Firmalar faktoring çek kırdırma hesaplama ile alacaklarını vadesinden önce tahsil eder. Bu sayede borçlanmanın önüne geçilmiş olur.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

2 Ağustos 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 19 Şubat 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi