Favök (EBITDA) Nedir?

FAVÖK açılımı “Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kar” şeklindedir. EBIDTA ise “Earning Before Interest, Tax and Amortization” açılımına sahiptir.
Favök (EBITDA) Nedir? Neyi İfade Eder? | encazip

En cazip bankayı anında bulun!

FAVÖK, Türkiye'de işletmelerin birleşmesinde veya satın alınmasında yaygın olarak kullanılan ve farklı şirketler arasındaki karlılığın, operasyonel verimliliğin karşılaştırılmasına olanak sağlayan finansal göstergedir.  İşletmelerin finansal açıdan performanslarını değerlendirmek amacıyla kullanılan bu gösterge, aynı zamanda söz konusu firmaların uluslararası boyutta karşılaştırılmasını da mümkün kılar. 

FAVÖK Hesaplaması Neden Yapılır?

Firma değeri ya da diğer haliyle FAVÖK, çeşitli açılardan benzer olan şirketlerin karşılaştırılması amacıyla tercih edilir. Ülkemizde genel kullanılış amacı Türkiye’de faaliyet gösteren bir firmanın, yurt dışında faaliyet gösteren emsalleri ile karşılaştırılmasıdır. FAVÖK vergileri faiz giderlerini, sermaye yapısını ve vergi yükünü ihmal eder. FAVÖK yalnızca şirketin gerçekleştirdiği faaliyetlerden kazanç elde etme becerisini konu edinir. FAVÖK’te vergi yükü, sermaye yapısı ve faiz giderleri gibi değişkenlerin ihmal edilmesi daha sağlıklı bir sonuç elde edilmesini sağlar.

FAVÖK Nasıl Yorumlanır?

Her ülke veya sektörün uyguladığı faiz, vergi, muhasebe politikaları birbirinden farklıdır. Bu sebeple farklı ülkelerdeki şirketlerin kazanç potansiyelleri karşılaştırılırken çıkan sonuç çok tutarlı olmaz. FAVÖK faiz, vergi, amortisman gibi unsurları da içermesi sebebiyle karşılaştırmayı daha objektif kılar. Bu değerin pozitif olması durumunda firma kazançlı olur, değerin negatif olması durumunda firmanın faizden önce zararda olduğu anlaşılır. Yatırımcılar, yatırım yapmak istedikleri varlığın FAVÖK değerine dikkat eder. FAVÖK hesaplama ile yurt içi ve yurt dışında varlık gösteren şirketler arasında kolayca fiyat karşılaştırması yapılabilir. FAVÖK avantajları şunlardır.

  • FAVÖK, farklı sermaye yatırımı, borç ve vergi profillerine sahip şirketleri karşılaştırırken kullanışlıdır.
  • FAVÖK'ün toplam gelirlere bölünmesiyle hesaplanan FAVÖK marjları, bir firmanın ne kadar verimli çalıştığını gösterir.
  • Ulusal/uluslararası faaliyet gösteren şirketlerin gelecek durumları, mevcut potansiyellerini tanımamıza olanak sağlar.
  • FD/FAVÖK kıyaslaması yaparken benzerleri arasında daha düşük değerlere sahip olan bir şirket, fiyat bakımından daha cazip olarak yorumlanır.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

5 Nisan 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 13 Mart 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi