Yüksek Faiz Getirisi Sağlama Yolları

Belirli bir tutarda nakit parası bulunan ve bu para üzerinden nakit getiri elde etmek isteyen kişiler için mevduat hesabı risksiz bir yöntemdir.
Yüksek Faiz Getirisi Sağlama Yolları | encazip.com
Mevduat hesabı, özünde vadeli ve vadesiz olmak üzere ikiye ayrılır. Vadeli mevduat hesabı, parasını belirli bir vade karşılığında bankaya yatıran kişilerin vade sonunda gelir elde etmesini sağlar. Güncel mevduat faiz oranları, kişilerin mevcut birikimlerinden kazanç elde etmelerini mümkün kılar.

Mevduat Hesapları Türleri Nelerdir?

Mevduat hesabı, vadeli ve vadesiz olmak üzere ikiye ayrılır. Vadesiz mevduat hesabı, kişinin anaparasının bulunduğu hesabı ifade eder. Vadesiz hesap, Türk lirası cinsinden açılabileceği gibi döviz ve altın cinsinden de açılabilir. Vadeli mevduat hesabı ise birikimlerini belirli bir vade boyunca bankada tutma taahhüdü veren kişilerin vade sonunda kazanç elde etmesini sağlar.

Yüksek Faiz Getirisi Sağlama Stratejileri Nelerdir?

En yüksek mevduat faizi ile kazanç elde edebilmek için tabela faizi ve tezgah altı faiz kavramlarına hakim olmak gerekir. Tabela faiz, bankalar tarafından açıklanan faiz oranıdır. Yeni mevduat müşterilerine özel sunulan ve tabela faiz oranından birkaç puan yüksek olan faiz oranı ise tezgah altı faizdir. Tezgah altı faiz, özellikle likidite sıkışıklığının (nakit para eksikliğinin) yaşandığı durumlarda görülür. Bir örnek üzerinden açıklamak gerekirse, bankalar tarafından açıklanan tabela faizinin %50 olduğu durumlarda tezgah altı faizi %53 olabilir. En yüksek mevduat faizi ile kazanç artırmak için bankaların yeni müşteriye ve hesaba özel tekliflerini değerlendirmek gerekir.

Mevduat Hesabı Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mevduat hesapları, yatırımcılar açısından en risksiz yatırım araçları olarak kabul edilir. Hesap seçiminde yüksek kazanç elde edebilmek için hesap seçiminin doğru yapılması gerekir. En uygun mevduat faizi ile yatırım yapmak için hesap açarken şunlara dikkat etmek gerekir.

  • Yatırımcıların mevduat hesabı açmadan önce karşılaştırma siteleri üzerinden faiz oranı karşılaştırması yapmaları önerilir. Bankaların yatırım tutarlarına karşılık belirlediği faiz oranları değişiklik gösterebilir. Örneğin 100.000 TL’lik bir yatırım için 32 gün vadeyle Denizbank mevduat faizi %52’yken İş Bankası mevduat faizi %41’dir.
  • Vadeli mevduat hesabı açarken hesap türlerine ve özelliklerine dikkat etmek gerekir. Yalnızca faiz oranlarına bakıp seçim yapmak yanlış sonuçlara sebep olabilir. Örneğin değişken faizli mevduat hesapları, faiz oranlarının arttığı bir örnekte avantajlı seçimlerken faiz oranlarının düştüğü bir örnekte dezavantajlıdır. Hesabın kar maksimizasyonunu sağlamak için yalnızca faiz oranlarına bakmamak gerekir.
  • Vade süresi, faiz oranlarını da doğrudan etkiler. En yüksek mevduat faizi ile yatırım yapmak isteyen bireylerin vadeyi 1 gün seçmesi, bu isteklerinin gerçekleşmesini engelleyer.

En İyi Mevduat Hesabı Seçenekleri

En iyi mevduat hesabı seçenekleri, kişilerin beklentilerine göre değişiklik gösterir. Karşılaştırma siteleri üzerinden araştırma yapmak aynı anda birden fazla teklifin değerlendirilmesini sağlar. Karşılaştırma siteleri, aynı zamanda yeni müşteriye özel sunulan tezgah altı faiz oranlarının da tespit ve analiz edilmesini mümkün kılar. Akbank mevduat faizi %50’yken yeni hesap açacaklara özel %52 mevduat faizi avantajı sunulur. Yeni hesap açanlara özel mevduat faizi sunan bankalar aşağıdaki gibidir.

  • Yeni müşteriye özel Yapı Kredi mevduat faizi oranı %49’dur.
  • Finansbank mevduat faizi “hoş geldin” oranı ile %53’tür.
  • TEB mevduat faizi, yeni hesap açımına özel %56’dir.

(Not: Yatırım tavsiyesi değildir.)

İlgili İçerikler

11 Haziran 2024 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 11 Haziran 2024
Kader Arslan
Kader Arslan
İçerik Yazarı
Yazar Hakkında
1998 doğumlu olan Kader Arslan, Karadeniz Teknik Üniversitesi İİBF Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldu. Lisans eğitimi aldığı dönemde eşzamanlı olarak yazarlık ve editörlük alanında çalıştı. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İktisat Anabilim Dalı üzerine yüksek lisans eğitimi almaya devam ediyor.
Detaylı Bilgi