Fatura Nedir? Ne İşe Yarar?

Fatura, bir hizmet ya da ürün karşılığında alıcının ödemesi gereken tutarı gösteren belgedir.
Fatura Nedir? Ne İşe Yarar? | encazip

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Fatura, satışı gerçekleştirilen ürün veya hizmet karşılığında düzenlenen ve alıcının borç tutarını içeren belgedir. Firmalar, gerçekleştirdikleri hizmetler karşılığında fatura düzenlemek zorundadır. Fatura içerisinde alıcı ve satıcının adları, mal veya hizmetin tanımı, fiyatlandırma ve ödeme koşulları yer alır. 

Fatura Ne İşe Yarar?

Gelir Vergisi Kanununun 229. maddesine göre fatura, satışı yapılan emtia veya işin karşılığında alıcının borçlandığı tutarı göstermek amacıyla satıcı tarafından hazırlanan ticari vesikadır. Hazırlanan fatura, satıcı tarafından alıcıya verilir. Fatura ile kayıt dışı ekonomiyle mücadele edilmesi amaçlanır. Alıcı ve satıcı, yaptıkları alışveriş işini fatura ile belgelenebilir hale getirir.

Fatura Türleri Nelerdir?

İşletmelerin müşterileri için oluşturabilecekleri birçok fatura türü bulunur. Hizmet sunulan sektöre, sunulan hizmete ve düzenleme sıklığına göre seçilecek fatura türü değişiklik gösterir. Satış faturası, iade faturası, irsaliyeli fatura, proforma fatura gibi birçok fatura türü bulunur.

Faturada Bulunan Bilgiler Nelerdir?

Faturanın hukuki nitelik taşıması için dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunur. Fatura, üzerinde bazı bilgiler barındırır. Hukuki geçerlilik için faturada bulunması gereken bilgiler şunlardır.

  • Fatura numarası: Fatura türlerinin takip edilebilmesini sağlayan benzersiz numaradır.
  • Satıcı bilgileri: Alıcıda satıcıya dair bilgilerin bulunması için fatura üzerinde satıcı bilgileri yer alır.
  • Düzenlenme tarihi: Fatura düzenlenme tarihi, özellikle satıcıların ödeme süreçlerini takip etmesini sağlar. Düzenlenme tarihi, satışın düzenlendiği tarihtir. Fatura tarihi ise faturanın oluşturulduğu tarihtir. Fatura tarihi ile düzenlenme tarihi karıştırılmamalıdır.
  • Ürün veya hizmet detayları: Ürün/hizmet sayısı ve ayrıntıları faturada yer alır.
  • İndirimler: Eğer varsa indirim oranı ve tutarı faturada yer alır.
  • Vergi: Mal veya hizmete uygulanan vergi yüzdesi ve miktarı faturada yer alır.
  • Fiyat: Müşterinin ödemeden haberdar olmasını sağlar.
  • Ödeme tarihi: Her faturanın bir vadesi bulunur. Ödeme tarihi, fatura vadesini ifade eder.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

18 Nisan 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 2 Şubat 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi